Vijesti

Hoće li Amerikanci čekati reakciju EU ili će preuzeti inicijativu?

Njemačka je u organima Evropske unije pokrenula pitanje sankcija protiv zvaničnika Republike Srpske koji ugrožavaju Dejtonski sporazum, saznaje Radio Slobodna Evropa iz diplomatskih izvora u Briselu. U ovim nastojanjima Njemačka ima podršku i Amerike, piše Federalna TV.

Chollet i Escobar otišli su jutros iz Bosne i Hercegovine nakon još jedne runde razgovora sa bh. političarima. Bez konkretnog pomaka, ali uz jasne poruke. Sankcije su spremne, ali unutrašnji dogovor nema alternativu. S obzirom na to da domaći lideri nisu približili stavove, o čemu im strani zvaničnici pričaju već mjesec dana, međunarodnim diplomatskim ofanzivama ne nazire se kraj.

Da Amerika neće olako pustiti da domaći lideri u BiH rade šta im je volja, ili u prevodu ne rade ono za šta su plaćeni, a da pri tom cijeli svijet priča o mogućnosti eskalacije sukoba u Bosni i Hercegovini, pokazuje i pismo američkog državnog sekretara Antonyja Blinkena upućeno Željku Komšiću, Šefiku Džaferoviću i Miloradu Dodiku:

"Pozivam vas da se posvetite deeskalaciji trenutne političke krize te da se ponovo, zajedno s međunarodnim partnerima, uključite u program ekonomskih, izbornih, ustavnih reformi, kao i reformi vladavine prava. To je od vitalnog značaja za vaše građane ka prosperitetnijoj evropskoj budućnosti."

Ako se kriza nastavi, politike prijetnji secesijom ne prekinu, razgovarat će se drugim jezikom. I tada sankcije neće ostati samo na papiru, još je jedna Blikenova poruka upućena preko Dereka Cholleta, koji je dva dana boravio u našoj zemlji.

“Kao što znate, početkom godine, prije nekoliko mjeseci Bajdenova administracija je unaprijedila te alate koje ima na raspolaganju stvorivši jedan novi set sankcija koje bi mogle biti upotrijebljene protiv pojedinaca koji potkopavaju stabilnost i jedinstvo BiH. Nemao mi želju da to koristimo. Dio onoga što ja radim je da ponudimo najbolji savjet liderima da se ostave po strani lični interesi za zajedničku budućnost”, izjavio je Chollet.

Da se američki interes za BiH vraća nakon više od 10 godina apstinencije sada je jasno.  Ipak, još  bez konkretnih poteza kada je riječ o sankcijama koje već dugo najavljuju. No, to ne umanjuje sve poruke koje prenose političkim liderima u BiH.

“Meni se čini da naši domaći zvaničnici, ali i akademci, intelektualci i mediji još uvijek ne shvataju u potpunosti ozbiljnost situacije i poruke koje su zvaničnici SAD-a poslali, a te poruke su bile vrlo jasne: oni su spremni da se ponovo angažuju - puno ozbiljnije i konkretnije”, ističe politički analitičar Srećko Latal.

Neki smatraju da sankcije još nisu izrečene zato što nema punog konsenzusa o ovom pitanju iz Evropske unije.

“Tu je problem sa strane Evropljana pošto evidentno ne postoji konsenzus ni po pitanju upotrebe sankcija, ali da će sasvim sigurno, ukoliko izostane bilo kakva suvisla rekcija Evrpljana, Amrikanci preuzeti primat u tom smislu i onda ciljati ne samo na vinovnike trenutne krize već i na ono što najviše boli, a to će biti komercijalni novčani interes”, smatra Adnan Huskić, univerzitetski profesor u oblasti međunarodnih odnosa.

Interesantno je, tvrde naši, sagovornici da su interes Zapada za BiH vratili upravo oni koji godinama žele da strance napuste BiH. Milorad Dodik i secesionitičke politike koje je Zapad shvatio kao prijetnju sigurnosti mogle bi biti pokretač za jedinstvo Evropske unije i SAD-a u odnosu prema BiH, ali i onima koji svakodnevno izazivaju sankcije.