Svijet

Šta je akvamacija koju je južnoafrički nadbiskup izabrao umjesto kremacije

Akvamacija ili "alkalna hidroliza", kojoj su bili podvrgnuti posmrtni ostaci južnoafričkog nadbiskupa Dezmonda Tutua na njegov lični zahtjev, predstavlja ekološku alternativu kremaciji, navodi CNN.

Riječ je o proceduri u kojoj se "kombinacija protoka vode, određene temperature i alkalnosti koristi za ubrzavanje razgradnje organskih materijala", navodi se na veb-stranici američke kompanije "Bio-Response Solutions" koja je specijalizovana za ovaj proces.

"Ovaj proces koristi 90 odsto manje energije od kremacije plamenom i ne emituje nikakve štetne gasove sa efektom staklene baste", navodi se na tom sajtu.

Alkalna hidroliza se ponekad naziva i kremiranjem bez plamena, prema Asocijaciji za kremaciju Sjeverne Amerike (CANA).

Tijelo se stavlja u mašinu za alkalnu hidrolizu, koja se sastoji od hermetičke komore napunjene rastvorom od vode i alkalnih hemikalija.

Komora se zatim zagrijava, rastvarajući tijelo i ostavljajući za sobom samo kosti, navodi se na veb-stranici CANA.

Kada se kosti osuše, mogu se usitniti.

"Proces rezultira sa oko 32 posto više kremiranih ostataka nego kod kremiranja na plamenu i može zahtijevati veću urnu", navodi CANA.

Desmond Tutu, poznat širom svijeta po svojoj zdušnoj borbi protiv aparthejda i dobitnik Nobelove nagrade za mir, sahranjen je u nedjelju na privatnoj službi u katedrali Svetog Ðorđa u Capetownu, gdje je položen njegov pepeo.

Tutuovo tijelo je, na njegov zahtjev, bilo podvrgnuto akvamaciji, potvrdila je južnoafrička anglikanska crkva za CNN.

Tutu je bio strastven po pitanju zaštite životne sredine, a tokom svog života je održao mnogo govora i napisao ogroman broj članaka o potrebi da se djeluje u borbi protiv klimatske krize.

Pored toga što je tražio ekološki prihvatljivu alternativu za kremaciju, Tutu je takođe preduzeo i druge korake kako bi osigurao da njegova sahrana bude skromna kao što je bio njegov životni stil.

Kako je zahtijevao, njegovo tijelo bilo je položeno u jednostavan kovčeg od borovine, koji je bio "najjeftiniji dostupan", saopštile su njegove fondacije.