Svijet

Šta se događa na Kerčkom mostu? Barže, dimne zavjese, radarski reflektori, ruska vojska se definitivno priprema za nešto

Rusija je rasporedila niz protumjera na mostu Kerčkog prolaza koji povezuje Rusiju i Krim, uključujući barže-mamce prekrivene radarskim reflektorima, kao i mogućnosti dimnih zavjesa koje su korištene u probnim vježbama tokom vikenda.

Most, koji je izgrađen između 2016. i 2018. i uključuje i automobilske i željezničke trake, nevjerovatno je važan za Rusiju. Njena veza između kopnene Rusije i Krima, koji je otela Ukrajini 2014., simbolična je i strateška. Čini se da su nedavni događaji pripreme za zaštitu mosta od raketnog napada, a dok se protumjere očito uvode i testiraju, nije jasno hoće li biti povučene ili će ostati statične u budućnosti, piše thedrive.

Nezavisni odbrambeni analitičar H I Sutton izvijestio je o otkrićima u ponedjeljak, 4. jula, s pojedinostima da su dvije ciljane barže koje su dolazile iz pomorske baze Novorossiysk dotegljene do lokacije i usidrene na istočnoj strani mosta. Dalje je primijetio da su brodovi bili prekriveni višestrukim radarskim reflektorima, metalnim uređajima koji se pričvršćuju na baržu kako bi bila vidljivija radaru. Sutton je upotrijebio izraz 'ciljane barže' za identifikaciju brodova jer je poznato da je ruska mornarica koristila takva plovila kao mete tokom vježbi s Crnomorskom flotom. Sada se čini da bi njihova namjena mogla biti da djeluju kao mamci, zbunjujući nadolazeće projektile usmjerene na Kerčki most. Drugi radarski reflektori također su viđeni na plićaku u blizini mosta. Nije jasno jeli to dio protumjera ili navigacijskih funkcija.

Dana 1. jula ruske su snage također provele testiranje dimne zavjese, a snimku vježbe snimili su mještani koji su pokušavali preći most dok se raspršuje aerosol. Dimne zavjese relativno su standardna odbrambena taktika koja se historijski koristila za zaštitu vojnih pokreta, a specifična vrsta korištenog aerosola mogla bi dovesti u pitanje funkcije snimanja tehnologija poput infracrvenih tragača koji se koriste na precizno navođenom streljivu i posebno naprednijim krstarećim projektilima koji koriste podudaranje scene/objekta da samostalno napadaju svoje mete. Multispektralne kamere koje se nalaze na letjelicama za nadzor poput RQ-4 Global Hawk i drugim bespilotnim letjelicama također bi mogle biti pogođene. Također mogu zakloniti neke satelite za snimanje slika. Rusija je poznata po korištenju dimnih zavjesa kao glavne taktike i ima trupe koje su djelomično posvećene njihovom korištenju. U nedavnoj prošlosti, strateški ciljevi bili su prikriveni tokom vježbi i operacija, kao u noembru 2021. kada ih je ruska mornarica upotrijebila da prekrije svoju pomorsku bazu u sirijskoj luci Tartus.

Tokom nedavnog testiranja, međutim, dim je brzo obavio dio mosta, što je dovelo do prometnih nesreća uzrokovanih slabom vidljivošću. Sutton je objasnio da se gusti bijeli dim brzo raspršio do vremena kada su sateliti prošli iznad, sprječavajući priliku za pogled iz zraka i dodatno podupirući pretpostavku da je događaj vjerovatno bio samo vježba ili testiranje sistema koji su sada na djelu.

“Ove su mjere neobične i upućuju na improvizaciju”, napisao je Sutton putem e-pošte. “Nema ‘standardne’ odbrane, ali u ratnim uvjetima ljudi daju sve od sebe kako bi smanjili rizike… Ciljane barže nisu za to dizajnirane. Služe za uvježbavanje vlastitih snaga u gađanju brodova. Ako Ukrajina pokuša upotrijebiti protubrodske projektile, poput Harpoona, da pogodi most, one bi mogle biti učinkovite. Ali to nije standardna procedura.”

Čini se da su oba ova nedavna nastojanja, povrh saznanja stečenih u maju, znak da Rusija povećava svoje sposobnosti protuzračne odbrane na Krimu — za koje se već zna da su vrlo gusti — barem djelomično usmjerava na zaštitu Kerčkog mosta. To bi moglo značiti da je ruska vojska, u najmanju ruku, zabrinuta zbog mogućeg napada. Ostale komponente bi vrlo vjerovatno uključivale sisteme elektroničkog ratovanja koji pomažu u otkrivanju i zbunjivanju neprijateljskih projektila.

11 milja duga ruska infrastruktura jedan je od najdužih mostova u Evropi i služi kao cesta kojom prolaze Krimljani i građani Rusije, glavni opskrbni put do poluotoka, kao i prevozno sredstvo za rusku vojnu opremu. Također djeluje kao nešto poput strateške prigušne tačke. To Rusiji omogućuje da lakše drži "prste na grlu Azova", kako je opisao ukrajinski Think Tanks Liaison Office u Bruxellesu. Preko tjesnaca i mosta koji prelazi preko njega, Rusija bi mogla kontrolirati sve brodove u ukrajinske luke na Azovskom moru, koje je sada okupirala. Zapravo, Rusija ga je koristila kao ekonomsko oružje prije invazije na upravo takav način. Uglavnom, sve to čini Kerčki most nevjerovatno sočnom metom za ukrajinske snage - ako imaju volje i vatrene moći izvesti takav napad.

Sam Kerčki most ni na koji način više nije blizu teritorija pod ukrajinskom kontrolom, što postavlja pitanja o specifičnoj vrsti napada za koji se Rusija boji da bi ga Ukrajina - ili neko drugi - mogao izvesti. Zbog udaljenosti, Sutton je sugerirao da bi mogao doći u obzir zračni napad, ali je nastavio citirati da bi prisutnost ruskih raketnih sistema S-300 i S-400 sigurno spriječila takve napore. Podmorski napad mogao bi biti moguć u teoriji, ali je malo vjerovatan na gotovo svim razinama.

Slika iz zraka mosta preko Kerčkog tjesnaca prije postavljanja drugog raspona. Wikimedia Commons

Pokretanje raketnog napada na strukturu apsolutno bi zahtijevalo dalekometne oružane sisteme za koje ukrajinska vlada inzistira da su im potrebni. Kako bi odgovorili na poziv, i Sjedinjene Države i Danska donirale su ukrajinskim snagama određeni broj protubrodskih projektila RGM-84 Harpoon i obalnih lansera. Projektil RGM-84 koristi aktivno radarsko navođenje za otkrivanje i praćenje ciljeva i može se pohvaliti dometom do 67 milja pod optimalnim okolnostima, ali ne postoji tačka na ukrajinskom teritoriju koju Rusija ne drži ni blizu te udaljenosti od mosta.

Napredne varijante Harpuna i one modificirane da nose manju bojevu glavu i više goriva mogu skoro utrostručiti taj domet, ali nije jasno ima li Ukrajina tu sposobnost. Ako to ne učine, nije jasno kako bi Ukrajina upotrijebila svoj jedini strani zastojni projektil, ili čak njegov lokalno dizajnirani pandan Neptun, protiv mosta osim ako nije izvršena tajna operacija, gdje je Harpun lansiran na more u dometu ili iz skrivenog mjesta vozila na teritoriju Rusije.

Također se postavlja pitanje može li Harpun pouzdano pogoditi most. To je protubrodski projektil, a ne projektil namijenjen za kopnene napade u obalnim situacijama. SLAM i SLAM-ER, rođaci Harpoona s infracrvenim tragačem, dizajnirani su za to. Ipak, moguće je da bi se Harpoonov aktivni radarski tragač mogao upotrijebiti za napad na most na način grubog kopnenog napada, stoga bi tegljenje barže kao mamca s ogromnim radarskim presjekom na položaj u blizini mosta moglo imati nekog smisla, s ideja da će Harpoon napasti svjetliju metu nalik brodu, ali dim ne bi imao nikakav utjecaj na navođenje projektila. No, mogao bi utjecati na projektile opremljene infracrvenim tragačem.

USS Coronado ispaljuje projektil Block 1C Harpoon. Američka mornarica

I ne samo to, već bi i sam projektil trebao biti opremljen bojnom glavom dovoljno snažnom da oslabi tone i tone betona i čelika od kojih se sastoji Kerčki most. Ipak, svaki udar, pa i onaj manji onesposobljavajući, bio bi simboličan. Korištenje vođenih raketa artiljerijskog raketnog sistema visoke pokretljivosti (HIMARS) još je ograničenije u smislu dometa od Harpoona, iako bi one mogle lakše i pouzdanije pogoditi most u ključnim područjima, uključujući slaba mjesta. Ali nema ukrajinskog teritorija unutar četiri puta većeg dometa HIMARS-a da bi se sistem mogao upotrijebiti protiv cilja.

Međutim, sada kada su ti sistemi u akciji, Rusija bi još uvijek mogla biti zabrinuta zbog njihove upotrebe protiv mosta u nekom svojstvu, čak i ako su šanse da se to dogodi malene. Ukrajinski general-bojnik Dmytro Marchenko objavio je u junu da bi Kerčki most trebao biti "cilj broj jedan" zemlje, nazivajući ga "pupčanom vrpcom" koja omogućuje prebacivanje vojnih pojačanja iz Rusije. Marchenko je nastavio ustvrdivši da bi ga ukrajinske snage trebale izravno "odsjeći" s obzirom na to da most djeluje kao ruta kojom se rezervne snage dovode u Rusiju i da bi Rusiju uhvatila panika kad bi to bilo učinjeno.

HIMARS sistemi u akciji

Akcije Ukrajine protiv ruske okupacije Zmijskog otoka, koje su dovele do toga da Rusija na kraju pobjegne sa zapadne crnomorske ispostave, također su glavna tema među ruskim zapovjednicima. Iako su okolnosti vrlo različite s mostom u Kerčkom prolazu, napad bilo koje vrste bio bi vrlo neugodan događaj za Rusiju i velika pobjeda za Kijev.

Također je moguće da se te mjere opreza uvode ili barem testiraju iz straha da bi se NATO mogao aktivno uključiti u borbu, što bi most dovelo u veliku opasnost. Iako se takva ideja može činiti paranoičnom u ime Rusije, to ne bi bilo toliko iznenađujuće s obzirom da su slične vježbe izvodili u Tartusu. To također može uključivati ​​procjenu ranjivosti mosta testiranjem na ruskim sistemima.

Bez obzira hoće li ukrajinske snage na kraju pokrenuti napad na Kerčki most ili ne, ruska vojska se definitivno sprema za nešto. Nije jasno hoće li dimne zavjese i neobične teglenice mamci biti dovoljni da odvrate takav napad, ali možda su ove protumjere samo početak.