Nakon što je sredinom juna ruski Gazprom gotovo prepolovio količinu plina koju isporučuje Njemačkoj kroz plinovod Sjeverni tok 1 ispod Baltičkog mora, njemačka energetska kriza mogla bi se preliti i na ograničenje tople vode, sve radi uštede i pripreme za grijnu sezonu.
Gradski senator za okoliš u Hamburgu Jens Kerstan navodno je za vikend rekao da 'topla voda može biti dostupna samo u određeno doba dana u hitnim slučajevima' , a uvest će i ograničenje maksimalne temperature grijanja stanova u slučaju akutne nestašice plina.
Građane je pozvao da se tuširaju kraće te da ugrađuju moderne termostate i tuševe koji štede vodu, jer "što se više štedi sada, to će situacija ove zime biti bolja jer će se napuniti skladišta", prenosi Tportal.hr.
O ograničenju tople vode počelo se pričati nakon što su s njom krenuli građani u mjestu Dippoldiswalde u pokrajini Sachsen, gdje se od 1. jula polovimi od 600 stanova u vlasništvu lokalne stambene zadruge bojler isključuje ujutro, poslijepodne i nakon 21 sat. Riječ je 300 stanova koji se griju na plin.
Čelnik zadruge Falk Kuhn-Meisegeier kaže da kad je riječ o plinu, ne zna šta učiniti osim ograničiti vrijeme tople vode s obzirom na kretanje cijena.
Većina ljudi koristi toplu vodu rano, u podne i kasno navečer, pa on smatra da je gašenje bojlera u ostalo vrijeme podnošljivo. Njegova stambena zgrada već je morala udvostručiti mjesečne uplate za plin za grijanje vode, a najavili su i potpuno gašenje grijanja do septembra.
"Još uvijek to neće biti dovoljno. Strahuje se da mnogi od oko 1000 mještana više neće moći plaćati dodatne prireze.
Većina ovdje ima srednje prihode ili živi samo od male mirovine. Nekolicina sebi ne može takav luksuz priuštiti", rekao je Kuhn-Meisegeier.
Neki stanovnici koji su primijetili prekide tople vode kažu da sada nastoje rasporediti i iskoristiti vrijeme kada ima tople vode.
Međutim ne gledaju svi blagonaklono na taj potez, naprotiv, nazivaju ga "ludilom", a usto se pitaju kako će se moći okupati i otuširati ako, primjerice, dođu s posla poslije 21.
S druge strane, predsjednik Njemačke udruge stanara Lukas Siebenkotten kaže da stanodavac ne smije stanaru isključiti toplu vodu u određeno vrijeme, jedino ako obje strane pristanu na to, inače zakonski to nije dopušteno.
Ministar privrede Robert Habeck rekao je prije nekoliko sedmica da je situacija alarmantna po pitanju sigurnosti plina. Drugim riječima, treba štedjeti gdje god je to moguće.
Njemačka je ranije najavila povratak ugljenu za kratkoročnu proizvodnju električne energije. Glavni njemački uvoznik ruskog plina, Uniper, sada dobiva samo 40 posto onoga što je ugovorom naručio od Rusije, a ogromni troškovi zamjene za te tokove gurnuli su ga u krizu.
Reuters je u ponedjeljak prenio da će njemačka vlada možda morati osigurati golemo spašavanje energetskog diva, a možda i preuzimanje udjela u njemu.
No situacija će biti i gora. Gazprom će 11. jula zatvoriti Sjeverni tok 1 zbog planiranog održavanja. Njemačka vlada ne očekuje da će ponovo uključiti plinovod u skorije vrijeme, zbog političkih razloga Kremlja.
Neki ekonomisti vjeruju da je Moskva toliko profitirala od skoka cijena fosilnih goriva, da sada još hrabrije kreće sa zatvaranjem "pipa" Evropi.
Već su prestali isporučivati plin Poljskoj, Finskoj, Nizozemskoj i drugim evropskim zemljama koje su odbile zahtjev za plaćanje u rubljama.
Potpuni prekid dotoka ruskog plina poprilično bi otežao Njemačkoj povećanje razine skladišta plina na željenih 90 posto do dolaska zime, s time da je trenutna razina na 61 posto.