Oleg Ustenko, ekonomski savjetnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, optužio je ove sedmice financijske institucije kao što su JPMorgan, HSBC i Citigroup za "ratne zločine" zbog njihovih veza s ruskom naftom, piše Newsweek.
Mnoge su kompanije smanjile ili prekinule poslovanje u Rusiji nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin napao Ukrajinu krajem februara. Javnost uvelike smatra invaziju neopravdanom, dok su zapadne vlade izdale oštre sankcije protiv ruske ekonomije.
Međutim, mjesecima kasnije, neke zapadne financijske institucije još uvijek imaju veze s ruskim naftnim kompanijama. Ustenko je u intervjuu za Financial Times objavljenom u petak rekao da te kompanije "produžuju" rat davanjem kredita tim kompanijama koje su na meti zapadnih sankcija.
Ekonomski savjetnik napisao je pisma Jamieju Dimonu i Noelu Quinnu, izvršnim direktorima JPMorgana i HSBC-a, pozivajući ih da prestanu financirati kompanije koje trguju ruskom naftom i da prodaju svoje udjele u Gazpromu i Rosneftu, naftnim kompanijama koje podržava Kremlj, navodi se u Financial Times.
"Po mom mišljenju, oni čine ratne zločine jer pomažu Putinovom režimu na ovaj specifičan način i podupiru režim", rekao je Ustenko, dodajući da Ukrajina planira tužiti banke Međunarodnom kaznenom sudu nakon što rat konačno završi. suda (ICC), koji bi mogao procesuirati pojedince iz banaka.
Ustenko je naveo specifične probleme sa svakom kompanijom koje ukrajinske vlasti smatraju problematičnim. Ukazao je na udjele HSBC-a u Gazpromu i Rosneftu, Citigroup koji navodno daje kreditne olakšice Lukoilu i Vitolu, te JPMorgan koji navodno daje kreditne linije Vitolu, izvijestio je Financial Times.
Također je optužio analitičare JPMorgana za "plašenje" zbog objavljivanja izvještaja u kojem se tvrdi da bi nametanje ograničenja cijena ruske nafte moglo uzrokovati porast globalnih cijena nafte na 380 dolara po barelu. Dužnosnici Sjedinjenih Država, s druge strane, tvrdili su suprotno — da bi neuspjeh u usvajanju gornje granice cijena mogao uzrokovati rast cijena nafte, izvijestio je Reuters u ponedjeljak.
Financijske institucije bile su među kompanijama koje su objavile planove za smanjenje poslovanja u Rusiji nakon što je Putin pokrenuo rat. Dok su to činile, zapadne su vlade najavile da će uvesti sankcije protiv Rusije, posebno usmjerene na rusku naftu, za koju su stručnjaci rekli da i dalje pomaže Rusiji u finansiranju rata.
JPMorgan je u izjavi za Financial Times istakao svoju ulogu u provedbi zapadnih sankcija Rusiji. Citigroup je također u martu najavio da će smanjiti poslovanje u Rusiji, iako je kompanija napomenula da će "trebati vremena" da u potpunosti napusti zemlju "zbog prirode bankarskih i financijskih usluga".
U međuvremenu, HSBC je u martu rekao da više neće prihvatati nikakve nove poslove ili klijente u Rusiji.
"Naše poslovanje tamo je usmjereno na podršku multinacionalnim korporativnim klijentima, sa sjedištem izvan Rusije, s aktivnostima kao što su upravljanje gotovinom i trgovina za koje su nam povjerena sredstva klijenata. Imamo odgovornost pomoći našim međunarodnim klijentima s bankovnom podrškom, i implementirati odluke o svojim operacijama u Rusiji tokom sljedećih sedmica", stoji u saopštenju kompanije.