Svijet

Velika analiza: Ova zima je ključna za Ukrajinu i Rusiju. Putin je uvjeren da će mu ona donijeti trijumf u ratu

Hladne zime pomogle su Moskvi da porazi Napoleona i Hitlera. Predsjednik Vladimir Putin sada se kladi da će skokovite cijene energije i moguće nestašice ove zime uvjeriti Evropu da snažno naoruža Ukrajinu na primirje, pod uvjetima Rusije, piše Reuters u svojoj analizi .

To je, kažu dva ruska izvora upoznata s razmišljanjem Kremlja, jedini put do mira koji Moskva vidi, s obzirom da Kijev kaže da neće pregovarati dok Rusija ne napusti cijelu Ukrajinu.

"Imamo vremena, možemo pričekati", rekao je jedan izvor blizak ruskim vlastima, koji nije želio biti imenovan jer nije ovlašten razgovarati s medijima.

"Bit će ovo teška zima za Evropljane. Mogli bismo vidjeti proteste, nemire. Neki evropski čelnici mogli bi dvaput razmisliti o nastavku podrške Ukrajini i pomisliti da je vrijeme za dogovor."

Drugi izvor blizak Kremlju rekao je da Moskva misli da već može uočiti poljuljano evropsko jedinstvo i očekuje da će se taj proces ubrzati usred zimskih poteškoća.

"Bit će jako teško ako se (rat) odvuče na jesen i zimu. Tako da postoji nada da će oni (Ukrajinci) tražiti mir", rekao je izvor.

Kremlj nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar, koji negira da Rusija koristi energiju kao političko oružje.

Ukrajina i njeni najvjerniji zapadni podupiratelji kažu da ne planiraju odustati, a američki dužnosnici, govoreći pod uvjetom anonimnosti, kažu da zasad ne vide znakove kolebanja podrške Ukrajini.

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, u tvitu upućenom Ukrajincima na njihov nacionalni dan, rekla je: "EU je s vama u ovoj borbi od samog početka. I bit ćemo koliko god bude potrebno."

Potpomognut milijardama američke i druge zapadne vojne pomoći, obukom i zajedničkim obavještajnim podacima, te s nizom napada za jačanje morala na visokoprofilirane ruske mete iza sebe, Kijev misli da ima šanse promijeniti činjenice na terenu.

"Kako bi pregovori s Rusijom postali mogući, potrebno je promijeniti status quo na frontu u korist Oružanih snaga Ukrajine", rekao je Reutersu Mykhailo Podolyak, savjetnik ukrajinskog predsjednika.

"Neophodno je da ruska vojska pretrpi značajne taktičke poraze."

Ukrajinske snage osujetile su ruske pokušaje da zauzmu glavni grad Kijev i drugi grad Harkov; redovito su uništavali i prekidali ruske opskrbne linije, te potopili Moskvu, vodeći brod ruske Crnomorske flote, kao i nanijeli veliku štetu ruskoj zračnoj bazi na anektiranom Krimu.

Kijev također dugo govori o velikoj protuofanzivi za ponovno zauzimanje juga, iako je Rusija tamo bila zauzeta izgradnjom vlastitih snaga i nije jasno hoće li se i kada to ostvariti.

Ispitivanje volje

Geopolitički zastoj doveo je do rekordno visokih cijena energije. Evropska unija zabranila je ruski ugljen i odobrila djelomičnu zabranu uvoza ruske sirove nafte kako bi kaznila Moskvu za "specijalnu vojnu operaciju" koju je pokrenula prije tačno šest mjeseci, 24. februara.

I Rusija je zadala vlastiti udarac oštrim smanjenjem izvoza plina u Evropu.

Evropske vlade nastojale su povećati otpornost na energetske pritiske ove zime traženjem alternativnih izvora opskrbe i provođenjem mjera za uštedu energije, ali malo stručnjaka za energetiku vjeruje da će moći pokriti sve njihove potrebe.

Kremlj je za smanjene protoke plina okrivio tehnička pitanja, zapadne sankcije i odbijanje nekih zemalja da plaćaju u rubljama. Rekordni prihodi od nafte i plina u međuvremenu nastavljaju puniti rusku ratnu škrinju.

"Kremlj naravno računa na mogućnost da ćemo izgubiti interes zbog naših vlastitih izbora na sredini mandata u Americi, Ujedinjenog Kraljevstva koje traži novog premijera, Njemačke nasmrt zabrinute zbog plina i rijeke Rajne koja je oko šest inča duboko", rekao je penzionisani američki general Ben Hodges, bivši zapovjednik snaga američke vojske u Evropi.

"Rat je test logistike i test volje. Test će biti - imamo li mi na Zapadu superiorniju volju u odnosu na Kremlj? Mislim da će ovo biti izazov."

Prvi izvor blizak ruskim vlastima rekao je da Moskva u svakom budućem potencijalnom mirovnom sporazumu želi zaključati teritorijalne dobitke, osigurati cijelu regiju Donbasa i da se Kijev obveže na vojnu neutralnost.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij u utorak je rekao da Kijev neće pristati ni na kakav prijedlog zamrzavanja trenutnih linija fronta kako bi se "umirila" Moskva.

Podolyak, njegov savjetnik, rekao je da Zapad opskrbljuje Kijev dovoljno oružja da "ne padne", ali ne dovoljno da pobijedi, dodajući da je potrebna mnogo veća podrška.

Zapadne države odbile su angažirati kopnene trupe u sukobu i suzdržale su se od isporuke neke vojne opreme jer žele izbjeći širi rat s Rusijom, koja ima najveću zalihu nuklearnog oružja na svijetu.

Rat iscrpljivanja

Američki dužnosnici rekli su kako vjeruju da je Putin još uvijek predan svom izvornom cilju zauzimanja Kijeva, ali da to nije mogao postići. Rusko ministarstvo odbrane nije odmah odgovorilo na zahtjev za komentar te tvrdnje.

Isti američki dužnosnici rekli su da nisu vidjeli znakove da Rusi namjeravaju deeskalirati i da misle da će se rat produžiti.

Andrey Kortunov, voditelj RIAC-a, istraživačkog centra za vanjsku politiku bliskog ruskom ministarstvu vanjskih poslova, rekao je da niti jedna strana nije izgledala kao da će prva trepnuti.

"Obje strane očito vjeruju da bi s vremenom njihove pozicije mogle ojačati", rekao je. "Realno, vrlo je teško zamisliti da možemo doći do političkog dogovora u skorije vrijeme."

Dvije su vojske dugo bile uhvaćene u ratu iscrpljivanja, a ni jedna dosad nije uspjela napraviti odlučujući proboj.

Suočene s onim što zapadne obavještajne službe kažu kao ozbiljan nedostatak ljudstva nakon teških gubitaka, ruske snage su u posljednjih mjesec dana ostvarile samo skroman i težak napredak u istočnoj Ukrajini.

Konrad Muzyka, vojni analitičar sa sjedištem u Poljskoj, rekao je da su ruske snage imale inicijativu u nekoliko područja istočne Ukrajine, ali da je teško vidjeti da će jedna strana dobiti prednost bez velikog pojačanja u opremi i ljudstvu.

"Ko god to može, dobit će rat", rekao je Muzyka.

Učinak Ukrajine na bojnom polju od sada do zime mogao bi odrediti smjer rata, rekao je Neil Melvin, londonski analitičar u think tanku RUSI.

"Ukrajina treba uvjeriti zapadne pristaše da može pobijediti (u bitci) i imati zamah. Ako mogu pokazati, tokom ovog razdoblja, da mogu odgurnuti Ruse i održati taj zamah, to će biti pobjeda."

Ali što rat duže traje, to su veći rizici zapadnih podjela oko Ukrajine kako su cijene goriva, plina, struje i hrane sve veće.

"Svi ekonomski pokazatelji sada postaju negativni. Bit će teže motivirati ljude koji drhte u svojim stanovima (da prihvate poteškoće) ako se ne vidi da Ukrajina pobjeđuje", rekao je Melvin, koji je rekao da bi pritisak za političko rješenje tada mogao rasti, razdvajajući i EU i NATO vojni savez.

Nuklearni rizici?

Tony Brenton, bivši britanski ambasador u Rusiji, rekao je da će Zapad "u nekom trenutku" možda morati "gurnuti Ukrajince na neke prilično neugodne kompromise" osim ako Kijev ne postigne neku vrstu iskoraka.

I upozorio je da bi nuklearno naoružana Rusija mogla eskalirati sukob ako se suoči s ponižavajućim porazom.

"Ako je izbor za Rusiju vođenje izgubljenog rata, i to loš gubitak i Putinov pad, ili neka vrsta nuklearne demonstracije, ne bih se kladio da neće ići na nuklearnu demonstraciju", rekao je Brenton.

Rusija je opetovano odbacila ideju da bi trebala upotrijebiti taktičko nuklearno oružje. Putin je prošlog mjeseca rekao da je Moskva jedva počela u Ukrajini i izazvao Zapad da je porazi na bojnom polju.

Samir Puri, autor knjige Ruski put u rat s Ukrajinom, rekao je da Kijev riskira da bude prisiljen živjeti s de facto podjelom, s do četvrtine svog teritorija pod kontrolom Rusije, osim ako ne može promijeniti dinamiku rata.

"Mislim da se Rusija može dugoročno založiti za ovo i ta je podjela, nažalost, najvjerovatniji srednjoročni ishod", rekao je Puri.

Drugi su optimističniji.

“Vjerujem da je ruski logistički sistem iscrpljen i da neće uskoro biti bolji”, rekao je Hodges, penzionisani američki general.

"Ako Zapad, predvođen SAD-om i Ujedinjenim kraljevstvom, nastavi isporučivati ​​ono što smo rekli da ćemo isporučiti… Optimist sam da bi Ukrajina mogla gurnuti Ruse nazad na liniju od 23. februara do kraja ove godine ."