Politika

Kajganić o američkom izvještaju: Tužilaštvo BiH nije jedino u lancu u borbi protiv kriminala i korupcije

Glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić na konferenciji za medije govorio je o aktivnostima Tužilaštva i partnerskih institucija i agencija za provođenje zakona na osiguravanju zakonitosti i bezbjednosti izbornog procesa za Opće izbore u oktobru.

On je kazao kako će tužioci Tužilaštva BiH biti nadleženi za krivična djela koja se tiču izbornih prevara te objasnio na koji način će to funkcionirati.

Odgovarajući na pitanje novinara, kazao je kako će tužioci 2. oktobra biti svima na raspolaganju te kako će svi zajedno raditi na prikupljanju krivičnih djela.

"Krivični zakon jasno određuje nadležnost Tužilaštva BiH za sva krivična djela. Tužilaštvo BiH nadležno je za izborne prevare. Tužioci će dežurati u regionalnim centrima, a sva druga Tužilaštva nadležna su za entitetske izbore. Okružna tužilaštva RS nadležna su na nivou izbora u RS, kantonalna tužilaštva na nivou FBiH. Kada sam rekao zajedno raditi, mislio sam da će svako imati svoje dežurne tužioce na terenu. Kada se hipotetički desi prijava, na lice mjesta će izaći tužioci kako bi osigurali dokaze. Tužilaštvo BiH je nadležno za procesuiranje. Sve je to jasno regulisano Krivičnim zakonom", kazao je Kajganić.

Kajagnić je komentirao i danas objavljeni izvještaj USAID-a u kojem je javnost rad pravosuđa ocijenila .izrazito lošim, posebno kada su u pitanju procesuiranje korupcije i rad sudija i tužilaca.

"U 2021. godini smo dobili 100 prijava koje se odnose na korupciju, od toga je samo šest imalo kompletne policijske izvještaje. Mogu da govorim o Tužilaštvu BiH kao jednim dijelom pravosuđa u BiH. Izvještaj posljednje misije iz maja je identifikovao određene slabe tačke u svim institucijama koje su zadužene za borbu protiv kriminala. Tužilaštvo nije jedino u lanci, morate znati da sve polazi od policijskih agencija. U tom lancu se nastavlja na Tužilaštvo i na kraju su sudovi. Mi u Tužilaštvu BiH pokušavamo da uradimo najbolje kada su rezultati u tom dijelu u pitanju. Nemam nikakav problem da govorim o konkretnom predmetu", kazao je Kajaganić.

Govorio je i o predmetima u kojima se spominje Milorad Dodik:

"Predmeti u kojima se spominje Dodik rade postupajući tužioci koji rade sve kako bi prikupili dokaze i donijeli pravu odluku. Kada bude dovoljno dokaza podizat će se optužnica, kada ne bude, onda se donese naredba o obustavi istrage. Nema nikakvih smetnji u smislu da neko otežava rad. Želimo otvorenu komunikaciju sa javnosti i medijima. Želimo da vi vidite na koji način informišemo o radu Tužilaštva BiH. Na dnevnom nivou odgovaramo o stanju predmeta i dajemo informacije koliko možemo da se ne ugrozi tok istrage. Kod nas se ništa ne zataškava. Postoje određena percepcija da su policijske agencije dostavile sve potrebne dokaze. Niko ne može utjecati na predmete u kojima imamo dovoljno dokaza", kazao je Kajganić.

Između ostalog, kazao je kako je donio odluku da se potvrđene optužnice objavljuju na web-stranici ove institucije.

"Nema problema u odnosima kako je bilo u prethodnom periodu. Što se tiče trajanja istraga, svaki predmet je specifičan. Dakle, istraga može trajati najduže 2 godine i 6 mjeseci. Međutim, ta istraga nema ograničenja na drugim nivoima u ostala tri zakona o krivičnom postupku. Gdje nema dokaza, predmet se ne može završiti. Teško je govoriti o konkretnom predmetu, na svakom predmetu se radi, ne može se desiti da jedan tužilac ne radi na predmet godinama. Tužioci sjede u kancelarijama, na terenu rade policijski službenici. Da bi imali kvalitetne predmete, treba nam angažman svih na terenu. Tužioci ne mogu sami otkriti krivično djelo", kazao je Kajganić.