Ako je suditi po okupljenima na kongresu Međunarodnog pokreta rusofila koji se nedavno održao u Puškinovu državnom muzeju umjetnosti, politički marginalci i teoretičari zavjera najveći su inozemni prijatelji Rusije, piše The Guardian.
Među 90 delegata bili su tako kontroverzni američki glumac Steven Seagal, unuk Charlesa de Gaullea te italijanska princeza koja je poznata po svojim prijevodima djela J. R. R. Tolkiena.
Porodica generala se ogradila
"Ovdje sam kako bih promovirao mir i prijateljstvo. Vjerujem da su rat u Ukrajini uzrokovali anglo-saksonski interesi…
Mislim da je on opasan za cijeli svijet i ovdje sam kako bi se borio protiv toga", rekao je Pierre de Gaulle, prenosi Jutarnji list.
On je prošlog mjeseca francuskim novinama Le Parisien rekao da je Zapad "ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom, njegovim oligarsima i neonacističkim militantnim grupama dopustio da se zatvore u spiralu rata".
Pierreov stariji brat Yves de Gaulle istim je novinama 24. januara rekao da on i njegova porodica s Pierrovim stavovima nemaju ništa.
Pierre de Gaulle nije komentirao izjavu svoga starijeg brata. Odbio je i odgovoriti na pitanje koristi li svoje poznato prezime kako bi legitimizirao rat u Ukrajini.
Naime, Pierre je na kongresu rusofila konstatirao da je njegov djed "poznavao ruske lidere i Ruse".
"Bio je svjestan geografske potrebe za savezom između Evrope i Francuske te Rusije", dodao je De Gaulle.
"Sve više i više ljudi postaje svjesno da je ovaj konflikt stvoren kako bi se razbila Evropa te kako bi Amerika profitirala", ustvrdio je unuk Charlesa de Gaullea.
Podsjetimo, Charles de Gaulle bio je čuveni general i državnik, vršitelj dužnosti 18. predsjednika Francuske.
Nikolaj Malinov, bivši bugarski parlamentarac koji se nalazi pod američkim sankcijama, okupljanje u Moskvi otvorio je rečenicom da je vrijeme da "sile svjetla pobijede sile tame".
Također, Steven Seagal imenovan je posebnim predstavnikom za rusko-američke kulturne odnose.
"Ja sam stopostotni rusofil i milijunpostotni Rus", rekao je glumac tokom konferencije za medije.
Lavrov prenio poruku
U Puškinovom muzeju te večeri bio je i Sergej Lavrov, ruski ministar vanjskih poslova.
On je skupu koji bi se u većini svijeta okarakterizirao kao marginalan de facto dao državni pečat odobrenja. Lavrov je otvorio skup rusofila. Prisutnima je podijelio poruku ruskog predsjednika Vladimira Putina.
"Ne vidimo samo neonacizam, već i direktni nacizam koji je prisutan u sve više evropskih zemalja", rekao je Lavrov.
"Vidimo kako nam se pred očima uništava historija. Uništavaju se svete zgrade", dodao je ruski ministar.
Italijanska princeza Vittoria Alliata di Villafranca bila je jedna od upečatljivijih učesnica skupa. U svojoj domovini poznata je po tome što je prva na italijanski jezik prevela djela engleskog pisca J. R. R. Tolkiena.
Ona tvrdi da je u borbi za palatu svoje porodice u Bagheriji porazila i Opus Dei i mafiju.
Italijanka je ustvrdila da je "rusofobija" stvorena za "nove formule kolonizacije". Navodi da je povezana s dolaskom Amerikanaca na Siciliju tokom Drugog svjetskog rata.
Dodala je da su se tada stvorili uvjeti za širenje utjecaja Washingtona. Princeza je rekla da je na skup u Moskvi došla kako bi se založila za mir. Kaže da se u Rusiji našla jer je došla posjetiti rusku kraljevsku porodicu.
"Ja sam nećakinja Romanovih", rekla je 70-godišnja Italijanka.
"Poznajem ih jako dobro. Došla sam na vjenčanje. Radi se o carskoj poveznici", dodala je princeza.