Historija će vjerovatno pamtiti 24. juni kao trenutak kada je vlast Vladimira Putina počela da opada, piše Sky News u svojoj analizi.
Ruski predsjednik, koji je izgledao uznemireno, bio je primoran da da izjavu na televiziji a onda se razbjesnio protiv onoga što je nazvao činom izdaje i zaprijetio strašnom kaznom počiniocima.
Ali Kremlj je tada sklopio neku vrstu dogovora sa šefom Wagnerove privatne vojske jer su njegovi ljudi bili jedva 200 kilometara od kapija Moskve.
Vidjelo se da je Jevgenij Prigožin oslobođen svake krivične prijave i dobio jednosmjernu propusnicu do susjedne Bjelorusije, ostavljajući ruskog moćnika i dalje na položaju, ali vidno oslabljenog.
Naravno, nastojat će iskoristiti ovaj trenutak maksimalne ranjivosti kako bi se sve jače obračunao s neistomišljenicima i nametnuo svoju autoritarnu vladavinu.
Ipak, posljednja 24 sata razbili su mit da je ruski lider - dominantna snaga u njegovoj zemlji u posljednje 23 godine - nepogrešiv u očima svojih saveznika i neprijatelja.
To je važno u trenutku kada Putin već mora da prkosi gravitaciji braneći svoju invaziju na Ukrajinu kao pravedan rat u nacionalnom interesu, čak i dok gubi desetine hiljada vojnika, troši ogromne količine vatrene moći i njegova zemlja se povlači od globalnih sankcija.
Ogroman je to preokret za predsjednika koji je mislio da će Ukrajina biti dobijen za nekoliko dana.
Umjesto toga, skoro godinu i po kasnije, njegov autoritet je doveden u pitanje, dok ukrajinske snage, podržane zapadnim oružjem, nastavljaju s kontraofanzivom protiv njegovih trupa.
Putin se nije pokazao samo u krivu u Ukrajini, već i u njegovanju Prigožina i njegovih plaćenika.
Grupa Wagner, čiji su redovi ojačani hiljadama osuđenika, dobila je dozvolu da upadne u istočnu Ukrajinu jer su ruske konvencionalne snage posustajale.
Predsjednik je također dao Prigožinu slobodu da pokrene verbalne tirade protiv šefa ruskih oružanih snaga, generala Valerija Gerasimova, i Sergeja Šojgua, ruskog ministra odbrane - što je posebna meta za gnjev Wagnerovog šefa.
Njegove uvrede zbog njihove nesposobnosti u vođenju ratnih napora dovele bi bilo koji drugi Rus u zatvor zbog kršenja strogih pravila zemlje o kritiziranju specijalne vojne operacije u Ukrajini.
Ali Prigožin je bio netaknut i postajao je sve više ohrabren.
Putinova namjera je očigledno bila da suprotstavi suparničke frakcije jedne protiv drugih, osiguravajući da ni njegovi vojni šefovi ni njegov vođa plaćenika ne postanu toliko moćni da predstavljaju prijetnju autoritetu predsjednika.
To je taktika zavadi pa vladaj koja je definisala njegovo vrijeme na vlasti i – do sada – pokazala se efikasnom.
Ali onda je Prigožin u nizu audio poruka objavljenih na društvenim mrežama u petak otišao dalje od uništavanja ruske vojske do osporavanja cjelokupne premise predsjednikovog rata.
Bio je to direktan udarac Putinovom autoritetu koji je otišao mnogo dalje od samo riječi.
Iznenada su se Wagnerovi borci vratili preko granice iz Ukrajine u Rusiju kako bi zauzeli veliki grad Rostov na Donu, ključno središte ratnih napora, i krenuli prema Moskvi.
Gotovo da i nije važno da je pobuna na kraju nestala.
Ključno je da se to uopšte dogodilo u zemlji u kojoj je nered zabranjen.
Prerano je za pisanje Putinove političke čitulje.
I dalje ima svemoćne snage sigurnosti na svojoj strani, dok državni televizijski kanali i novine ostaju poslušni i laskavi.
No, nema sumnje da su događaji ovog vikenda razotkrili pukotine u srcu Kremlja u konačnom, samom sebi nanesenom povratku nakon rata u Ukrajini, zaključio je Sky.