Mamografija je neinvazivna, rendgenska metoda pregleda dojki i osnovna radiološka pretraga za rano otkrivanje raka dojke.
Rak dojke se ne može spriječiti, ali se može liječiti ako se rano otkrije.
Žene s prosječnim rizikom od raka dojke trebale bi svake druge godine obaviti mamografiju i to počevši od 40. godine, objavila je američka Radna skupina za preventivne usluge (USPSTF), potvrdivši tako dosadašnje preporuke.
Njihova preporuka iz 2009. godine, prema kojima bi probir raka dojke trebao početi u dobi od 50 godina, dakako više ne stoji. Karcinom dojke je najčešći zloćudni tumor u žena, a čini 10% svih zloćudnih tumora općenito.
U posljednjih nekoliko desetljeća smrtnost od raka dojke se značajno smanjila, i to zbog mogućnosti ranog otkrivanja i poboljšanih mogućnosti liječenja.
Mamografija je neinvazivna, rendgenska metoda pregleda dojki i osnovna radiološka pretraga za rano otkrivanje raka dojke. No, važno je naglasiti da se mamografijom ne može otkriti od 15 do 20 % karcinoma dojki, osobito kad imaju gustu žljezdanu strukturu. Zato je važno kombinirati mamografske preglede s UZV dojki.
Mamografija ili UZV
Tkivo dojke sastoji se od mliječnih žlijezda, mliječnih kanala i potpornog te masnog tkiva. Dojke mogu biti tri tipa:
žljezdanog (prevladava žljezdano tkivo, čest nalaz u mladih žena)
masnog (starenjem se žljezdano tkivo zamjenjuje masnim)
miješanog (podjednaka je količina žljezdanog i masnog tkiva)
U žena s masnim tipom dojki, prednost se daje mamografiji, međutim, u žena s većim udjelom žljezdanog tkiva, kao nadopuna mamografskom pregledu, preporučuje se napraviti i ultrazvuk.