Predsjednici Srbije i Kine Aleksandar Vučić i Xi Jinping potvrdili su u srijedu bliskost dviju država i naroda i potpisali zajedničku izjavu kojom se bilateralni odnosi podižu "s razine strateškog partnerstva na razinu zajedničke budućnosti".
Kineski šef države sinoć je u posjetu Srbiji, drugu za osam godina, doputovao iz Francuske u okviru evropske turneje, a danas mu je priređen svečani doček uz najviše državne i vojne počasti pred Palatom Srbija, nasuprot koje se se organizirano okupilo nekoliko hiljada ljudi da pozdravi kineskog predsjednika.
Uoči sastanka "oči u oči" Xi ocijenio da se Srbija posvetila nezavisnosti i da se pridržava međunarodnog prava te da je "čelično prijateljstvo ojačalo", a odnosi dviju država su se "obogatili i proširili".
Vučić je kazao da Srbija njeguje "ogromno poštovanje prema Kini" i "podržava načelo jedne Kine" te zahvalio kineskom predsjedniku "na jasnim stajalištima o Kosovu i teritorijalnom integritetu Srbije", rekavši da "čvrsta podrška" Kine Srbiji "po svim pitanjima koja se pokreću u UN-u ima iznimno značenje", javlja Hina.
Srbija danas postaje prva evropska zemlja u kojoj ćemo izgraditi "zajednicu sa zajedničkom budućnošću", rekao je potom Xi na zajedničkoj press konferenciji poslije razgovora s Vučićem, istaknuvši kako "to mnogo govori o strateškim i posebnim odnosima dviju država koji su na iznimno visokoj razni".
Xi je ocijenio kako će to omogućiti "snažan poticaj društvenom i ekonomskom razvoju dviju zemalja", što je i "konkretan korak za unapređenje ekonomske globalizacije, za dobrobit svih".
Tridesetak bilateralnih sporazuma i memoranduma prethodno su, u prisustvu dvojice predsjednika, potpisali resorni ministri i članovi državnih delegacija, a kineski predsjednik je rekao kako ti dokumenti svjedoče i o "visoko kvalitetnoj saradnji u okviru inicijative Pojas i put".
U cilju izgradnje zajednice sa zajedničkom budućnošću postoji više praktičnih koraka, a na prvom mjestu je Sporazum o slobodnoj trgovini Kine i Srbije koji stupa na snagu 1. jula, istaknuto je.
Kina podržava Srbiju u organiziranju izložbe Expo 2027, a kineske tvrtke bit će potaknute sudjelovati u relevantnim infrastrukturnim projektima.
Xi je najavio i veći uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Srbije, podršku za 50 mladih naučnika iz Srbije i sudjelovanje u naučnoistraživačkoj razmjeni s Kinom, te poziv za 300 mladih iz Srbije na studij u Kini iduće tri godine.
Ocijenivši da je Xi ponudio "mnoge konkretne stvari", Vučić je posebno naglasio da Sporazum o slobodnoj trgovini s Kinom "jamči budućnost" Srbije, jer će u idućih pet i deset godina skoro 95 posto domaćih proizvoda moći izvoziti u Kinu "bez ikakvih tarifa i davanja“.
Uz kupovinu pet vozova za brze pruge i devet za lokalne pruge, Srbiji bi "bila čast kada bi kineske željezničke kompanije otvorile proizvodni pogon u Srbiji", dodao je Vučić.
Posjetu kineskog šefa države prate opsežne sigurnosne mjere, angažirano je oko 3.400 policajaca, a njegov avion na današnjem putu ka Budimpešti do mađarskog zračnog prostora pratit će dva MIG-a Vojske Srbije.
Boravak Xi Jinpinga u Beogradu izazvao je i veliku pažnju domaćih i inostranih medija, uz brojne kineske novinare. Nekoliko srbijanskih televizija direktno je prenosilo svečani doček, najveći dio službene ceremonije potpisivanja i razmjene bilateralnih dokumenata te zajedničku press konferenciju dva predsjednika.