Layla Chester iz Hereforda, Herefordshire (UK) ima zastrašujući osjećaj da raste dok se svijet oko nje "smanjuje", a vrijeme "stoji".
Toddov sindrom, poznat i kao sindrom Alise u zemlji čudesa, neurološki je poremećaj koji uzrokuje uznemirujuće vizualne, taktilne i temporalne senzacije. Rijedak sindrom, nazvan po poznatoj dječijoj bajci, može uzrokovati da stvari izgledaju ili se osjećaju većim ili manjim nego što zapravo jesu, iskrivljujući nečiji osjećaj stvarnosti.
Četrdesetšestogodišnjakinja je prvi put doživjela bizarne simptome u julu 2020. nakon što je otišla u krevet s migrenom. Kad se probudila, vid joj je bio iskrivljen, što je opisala kao "gledanje unatrag kroz teleskop". Uplašila se da ima tumor na mozgu i otišla je liječniku opće prakse koji je bio zbunjen njenim čudnim simptomima.
"Bila sam uvjerena da se radi o tumoru", rekla je Layla za britanski Sun.
"Bilo je to tokom pandemije, pa sam telefonski zakazala pregled kod svog liječnika opće prakse, ali on nije imao pojma što mi je. Uputili su me neurologu, a nakon skeniranja mozga i puno lutanja naprijed-nazad, konačno dijagnosticiran "sindrom u zemlji čudesa". To je imalo veliki utjecaj na njen život.
Sindrom Alise u zemlji čudesa rijetka je skupina psihijatrijskih simptoma koja se sastoji od derealizacije, depersonalizacije, rascjepa tijela i psihe, promjena u percepciji, osjećaja lebdenja i promjena u osjećaju za vrijeme. Obično se javlja kod djece, ali se može pojaviti i kod odraslih.
Najčešće se javlja u kombinaciji s drugim fizičkim ili psihičkim poremećajima, npr. B. migrena, epilepsija, virusna bolest, visoka temperatura, zloupotreba droga.
Ne postoji liječenje za sindrom. Fokus je na liječenju osnovne bolesti (npr. migrene).
Ona kaže da napadi mogu trajati i do nekoliko sati, a pokreću ih migrene i umor. Tada osjeća kao da joj se tijelo širi.
"Stvarno je teško objasniti, ali kada se napad pokrene, to je užasno. Doslovno imam osjećaj kao da moje tijelo raste i ne mogu učiniti ništa da to zaustavim."
Majka dvoje djece morala je prodati i auto jer ne smije riskirati da dobije napad dok vozi. Ona također ne zna kada će se dogoditi napad i zato je stalno na oprezu.
"Stvarno je neugodno kad se to dogodi dok radite", kaže prodavačica u supermarketu.
"Tada moram prestati s onim što radim i sjediti negdje na tišini i čekati da sve završi. Ponekad dok hodam kroz prolaze u supermarketu u kojem radim, imam osjećaj da mi se police približavaju", kaže ona.
Osim toga, Layla ponekad ima olfaktorne halucinacije i miriše nešto čega nema.
"Jednom sam se noću probudila i mislila da gori, ali nije bilo ničega", dodaje.
Njena percepcija vremena je također narušena.
"Mogu razgovarati i odjednom kao da se vrijeme usporilo ili stalo i ne mogu pratiti šta se govori. Kao da kasni telefon i na pitanja odgovaram sa zakašnjenjem. To je stvarno zastrašujuće i bizarno ."
Layla uzima tri tablete dnevno kako bi kontrolirala svoju bolest, ali priznaje da još uvijek živi "u stalnom strahu" od napada. Sada je otvorila TikTok nalog i izgradila online zajednicu za druge ljude koji također boluju od ove bolesti.
Layla je priznala: "Razgovor s drugim ljudima sa sindromom Alise u zemlji čudesa puno mi je pomoglo."