Ruski predsjednik Vladimir Putin upozorio je Sjedinjene Američke Države da će, ako Washington rasporedi rakete dugog dometa u Njemačkoj od 2026. godine, Rusija stacionirati slične rakete koje će imati u dometu zapadne zemlje.
Sjedinjene Američke Države će početi s raspoređivanjem dalekometnih kapaciteta u Njemačkoj 2026. u nastojanju da pokaže svoju predanost NATO-u i evropskoj odbrani, objavile su Sjedinjene Američke Države i Njemačka ranije ovog mjeseca, podsjeća Reuters.
Američko 'epizodno raspoređivanje' priprema je za dugoročnije stacioniranje takvih kapaciteta koji će uključivati SM-6, krstareće rakete Tomahawk i razvojno hipersonično oružje koje ima veći domet od trenutnog oružja u Evropi, potvrdili su Washington i Berlin.
U govoru mornarima iz Rusije, Kine, Alžira i Indije povodom obilježavanja Dana ruske mornarice u bivšoj carskoj prijestolnici Sankt Peterburgu, Putin je upozorio Sjedinjene Američke Države da tim potezom rizikuju izazivanje raketne krize poput hladnog rata.
"Vrijeme leta takvih projektila do ciljeva na našoj teritoriji, koji bi u budućnosti mogli biti opremljeni nuklearnim bojevim glavama, bit će 10-ak minuta", rekao je Putin.
"Poduzet ćemo recipročne mjere za raspoređivanje, uzimajući u obzir akcije Sjedinjenih Američkih Država, njihovih satelita u Evropi i drugim regijama svijeta".
Putin je rekao da Sjedinjene Američke Države raspiruju napetosti i prebacuju raketne sisteme Typhon u Dansku i na Filipine, te je usporedio planove SAD-a s odlukom NATO-a da u zapadnoj Evropi postavi lansere Pershing 1979. godine.
Sovjetsko vodstvo, uključujući generalnog sekretara Jurija Andropova, bojalo se da je raspoređivanje Pershinga dio razrađenog plana pod vodstvom SAD-a za obezglavljivanje Sovjetskog saveza uklanjanjem njegovog političkog i vojnog vodstva.
"Ova situacija podsjeća na događaje iz hladnog rata u vezi s raspoređivanjem američkih projektila srednjeg dometa Pershing u Evropi", rekao je Putin.
Putin je ponovio ranije upozorenje da bi Rusija mogla nastaviti proizvodnju projektila srednjeg i kraćeg dometa sposobnih za nošenje nuklearnih glava, a zatim razmotriti gdje ih rasporediti nakon što Sjedinjene Američke Države dopreme slične projektile u Evropu i Aziju.