rat u ukrajini

Panika u Moskvi: ‘Ukrajinci su upravo zauzeli dio Rusije’

Posljednja dva mjeseca s ukrajinskog su bojišta stizale vijesti o sporom, ali ipak uspješnom napredovanju ruskih snaga, pogotovo na sjeveroistoku, na potezu Donecka - Harkivska oblast.

Još zimus je ruski predsjednik Vladimir Putin izdao naredbu da se uz ukrajinsku granicu napravi, kako je on to nazvao, "sanitarna zona" da bi se onemogućili upadi, pa i raketiranje pograničnih ruskih područja oko gradova Belgorod i Kursk. Zbog toga je sedmicama Harkiv, grad oko 30 kilometara od granice, bio izložen brutalnom raketiranju.

Gađani su civilni ciljevi te energetska i vodovodna infrastruktura, a građanima se "preporučivalo" da napuste grad. Rusi su uspjeli zauzeti nekoliko sela i manjih gradova na području Donecka, a onda se dogodio neočekivani obrat. Ukrajinska je vojska probila na nekoliko mjesta "uspavanu" rusku obranu, prešla obrambene utvrde i prvi put nakon dvije i pol godina rata izvršila uspješan prodor na područje Rusije, kod grada Kurska u regiji Sudža, poznatog po jednoj od najvećih tenkovskih bitaka u Drugom svjetskom ratu.

Početkom druge sedmice avgusta, u noći s 5. na 6., nekoliko je bataljuna 22. mehanizirane brigade ukrajinske vojske, ojačanih specijalnim snagama i opremom protuzračne obrane (i, moguće, bojnama drugih redovnih brigada), kako navodi ruski neovisni portal Meduza, prešlo rusku granicu u Kurskoj regiji te su se do večernjih sati 7. avgusta duboko uklinili u rusku odbranu, prešavši ruske obrambene fortifikacijske utvrde.

Rusko Ministarstvo obrane navodi da je riječ o ukrajinskim snagama ne većim od hiljadu vojnika te da su tokom noći snage protuzračne odbrane oborile čak 16 bespilotnih letjelica: 14 iznad Belgoroda i dvije iznad Kurska. No, i prorežimska ruska agencija TASS navodi da su istodobno Ukrajinci napali čak 15 naselja u Kurskoj oblasti. Rusi očito nisu očekivali ovakav ukrajinski prodor - vjerovatno su ih čekali na prilazima sela u Doneckoj oblasti koja su pred "padom" - pa se ispostavilo da su im se suprotstavili s izrazito slabim snagama - pograničnim snagama i pješaštvom uglavnom sastavljenim od ročnika i "teritorijalaca", koji nisu imali ni oklopna vozila, ni dovoljno artiljerije.

Ovaj napad u avgustu ima i moguće simbolično značenje jer je u tom mjesecu 2000. godine nastradala nuklearna podmornica Kursk.

No, kako god, ispada da sve što je rusko zapovjedništvo moglo suprotstaviti neočekivanom prodoru Ukrajinaca jesu zračni udari avionima i helikopterima te taktički raketni sustav Iskander kojim su gađali ukrajinske kolone. Pogođeno je nekoliko oklopnih vozila ukrajinskih oružanih snaga, ali to nije zaustavilo ofenzivu, a zarobljeno je nekoliko stotina ruskih vojnika. Najmanje jedan ruski helikopter Ka-52 je oboren, navodi dalje Meduza u svojoj analizi.

Od 6. avgusta vode se borbe u Sudžanskom i Korenjevskom okrugu Kurske oblasti. Ulazak ukrajinskih snaga na ruski teritorij priznali su i u ruskom Ministarstvu odbrane, a zazvonilo je na uzbunu i među prorežimskim vojnim analitičarima i blogerima koji već traže krivce. Ukrajinske snage zauzele su plinsku mjernu stanicu Sudža koja je dio infrastrukture glavnog ruskog plinovoda kojim se transportira plin u Europu preko teritorija Ukrajine, a tamo se nalazi i 300-kilovoltni dalekovod. Osim toga, ukrajinske oružane snage brzo su stigle do važne prometnice Rilsk - Sudža u regiji Sverdlikovo gdje su ih napali rusko zrakoplovstvo i operativno-taktičke rakete. Zauzeta su sela Leonidovo i Zeljoni Šljah u blizini te autoceste.

Budući da se na tom pravcu nalazi nuklearna elektrana Kursk, važna za opskrbu zapadnih dijelova Rusije strujom, postavlja se pitanje je li to možda jedan od ciljeva ukrajinskog napada. Name, eventualni pad nuklearke bio bi velik udarac za "energetsku sigurnost" toga dijela Rusije, smatra hrvatski analitičar Tonči Tadić.

Telegram kanal Ribar, blizak ruskome Ministarstvu obrane, tvrdi da su ukrajinske snage, kako kažu, "okupirale" zapadnu polovicu Sudže i preuzele kontrolu nad cestama oko grada, a napreduju i dalje. Doduše, Telegram kanal Sudža Rodnaja 8. avgusta u jutarnjim satima naveo je da u gradu nema ukrajinskih vojnika, iako su prije nepunih 12 sati tvrdili da je "grad pod kontrolom ukrajinskih oružanih snaga".

Prorežimski Telegram kanal Dva majora, inače kritičan prema ruskome Ministarstvu obrane, kako navodi portal Meduza, tvrdi da su se ukrajinske snage približile selu Korenjevo, ali su zaustavljene, a nekoliko drugih tzv. Z-kanala javlja da se vode borbe na prilazima Korenjevu.