Čišćenje prostora za tuširanje jedan je od manje omiljenih kućanskih poslova, iako vam je sve što trebate za čišćenje - topla voda, sredstva za čišćenje, kvalitetan odvod - uistinu nadohvat ruke.
Da, uistinu sve što trebate imate nadohvat ruke, ali sam posao čišćenja može biti uistinu naporan: za neke će tvrdokorne nečistoće biti potrebno dobro upregnuti mišiće. Na sreću, postoje predmeti koji nam mogu pomoći pri ovom poslu.
Marlen Komar, novinarka portala Apartment Therapy, otkrila je jedan takav neobičan predmet. ‘Jedan od viralnih trikova koji me najviše zainteresirao jest onaj u kojem se za pranje prostora za tuširanje koristi spužva za pranje posuđa sa spremnikom za deterdžent‘, napisala je Marlen.
Na društvenim je mrežama puno objava koje pokazuju kako steći naviku češćeg čišćenja tuša uz pomoć ovog uobičajenog kuhinjskog predmeta. Sve što trebate učiniti je napuniti spremnik spužve svojim omiljenim sredstvom za čišćenje tuša i držati je na prikladnom mjestu u blizini tuša. Nakon što se otuširate, pomoću spužve brzo nasapunajte pločice i tuš stijenu te ih odmah i isperite.
@b_cleans New bathroom cleaning essential unlocked! If you need a handy cleaning tool to clean your bathroom then the Dish Daddy will be your bestie 🫱🏼🫲🏽 Thankyou @B&M Stores for my Dish Daddy @Scrub Daddy I’m obsessed 😍 *ad/gifted product #BMcleans #dishdaddy #scrubdaddy #bathroomcleaning #cleaningtools #cleaningtips #cleanwithme #cleaningmotivation #asmrclean #asmrcleaning ♬ original sound - B cleans
To je vrlo praktičan zgodan trik, posebno za ljude koji odlažu čišćenje. Definitivno je lakše izribati nekoliko pločica dok čekate da vam se upije maska za kosu nego cijelu subotu posvetiti glancanju kupaonice. Čišćenje tuš stijene nakon tuširanja može biti lakše jer bi, u teoriji, para koja se stvara za vrijeme tuširanja trebala omekšati tvrdokorne mrlje. Ali je li to istina? Prema stručnjacima za čišćenje, i ne baš.
‘Tvrdokornu prljavštinu u prostoru za tuširanje para neće bitno omekšati ni učiniti lakšom za čišćenje,‘, kaže Melissa Maker, stručnjakinja za čišćenje, voditeljica YouTube kanala ‘Clean My Space‘ i autorica knjige o čišćenju. ‘Prljavština u prostoru za tuširanje sastoji se uglavnom od naslaga sapuna i plijesni, koje para neće omekšati. Najprikladnije je tuš čistiti tačno u planirano vrijeme - kad radite samo to.‘
Iako Maker inzistira na tome da ne postoji čarobni vremenski ‘prozor‘ koji bi olakšao čišćenje prljavštine u prostoru za tuširanje, ako i dalje želite izbjeći sedmično veliko ribanje, postoji jedna ključna stvar koju možete učiniti kako biste bili sigurni da nećete morati ribati svoje pločice baš toliko često.
‘Temeljito osušite prostor za tuširanje nakon svakog tuširanja‘, predlaže Maker. ‘Očistite tuš od bilo kakvih pilinga za tijelo i sapunice prije nego što završite. A odmah nakon što izađete ispod tuša i obrišete se peškirom, obrišite staklene stijenke, pločice i kadu.‘
Ona preporučuje korištenje debele krpe od mikrovlakana ili stari peškir kako biste njima upili svu preostalu vlagu. ‘Cijeli proces traje manje od dvije minute. Ja to radim svaki dan: moj tuš je star tri godine i u savršenom je stanju.‘
Ova metoda ne traje duže od korištenja spužve sa spremnikom za deterdžent, a pomaže u rješavanju nakupina nečistoće i prije nego nastanu. ‘Ne ostavljajući vodu iza sebe, rješavate se tri najveća neprijatelja: ostataka tvrde vode i sapuna te tjelesnih ulja i mrtvih stanice kože‘, kaže Maker. Ako je moguće, prije i nakon tuširanja dobro prozračite kupaonicu kako biste smanjili mogućnost pojave plijesni.