Životni vijek plastični poklopaca farova modernih automobila trebao bi biti što duži. Neizbježno je da će oni s vremenom požutjeti, ogrebati se i zamutiti čime će se smanjiti nivo svjetlosti. Zamućena i požutjela plastična svjetla slabo osvjetljavaju cestu. Vidljivost u mraku je značajno smanjena. Ako su poklopci izgrebani, vozila iz suprotnog smjera mogu biti zaslijepljena ometajućim refleksijama svjetlosti. Ako imate malo ručne vještine, možete ponovno obraditi plastični poklopac farova na vašem automobilu.
Poliranje plastičnih farova - korak po korak do savršenog rezultata
Od raznih dobavljača na tržištu možete nabaviti setove koji sadrže sve što vam je potrebno za poliranje plastičnih prednjih svjetala. Također možete sami sastaviti ove materijale. Za poliranje plastičnih prednjih svjetla na vašem automobilu trebat će vam::
- zaštita traka
- krpe od mikrovlakana
- meke krpe bez dlačica
- mokri brusni papir granulacije 800, 1.500 i 3.000
- lak za plastiku
- prozirni premaz u spreju
Korak 1: Temeljito operite prednja svjetla
Temeljito čišćenje važan je korak prije poliranja plastičnih svjetla. Za to koristite mlaku vodu i autošampon. Uklonite svu prašinu i prljavštinu sa prednjih svjetala. Zatim osušite površinu svjetla krpom od mikrovlakana ili drugom krpom bez mnogo dlačica.
Korak 2: Procijenite štetu
Prije nego što posegnete za brusnim papirom, trebali biste pomnije pogledati oštećenja na svjetlima nakon pranja. Možete popraviti blago žutilo, mliječnu zamućenost i površinske ogrebotine. Ako se duboke ogrebotine, naprimjer od kolica za kupovinu ili od kamenih krhotina više ne mogu popraviti, u tom će slučaju pomoći samo zamjena prednjeg svjetla.
Korak 3: Zaštitite karoseriju oko prednjeg svjetla
Kako pri brušenju ne biste oštetili boju na blatobranima ili poklopcu motora, rubove oko prednjeg svjetla zaštitite ljepljivom trakom.
Korak 4: Izbrusite poklopac prednjeg svjetla
Za brušenje prednjih svjetla koristite samo mokri brusni papir. Papir uvijek održavajte vlažnim kako se oštećena plastika ne bi slegnula i izazvala duboke ogrebotine. Izbrusite površinu što je moguće ravnomjernije uz mali pritisak. Počnite s mokrim brusnim papirom granulacije 800.
Između toga, uvijek trebate isprati prednje svjetlo vodom. Rezultat bi trebao biti jednolično zamućeno plastično svjetlo. Ponovite ovaj postupak s nešto finijim mokrim brusnim papirom granulacije 150. Na kraju, izbrusite cijelo prednje svjetlo vrlo finim brusnim papirom granulacije 3.000 ili 4.000. Nakon posljednjeg prolaska s vrlo finim brusnim papirom, površina prednjeg svjetla je gotovo potpuno glatka i ponovno sjajna.
Korak 5: Ispolirajte plastična prednja svjetla do visokog sjaja
Nakon brušenja slijedi poliranje. Plastična svjetla možete polirati do visokog sjaja ručno ili strojem za poliranje i odgovarajućom pastom za poliranje. Možete koristiti i nastavak za poliranje za bušilicu ili aku odvijač. Važno je da polirate polako i uz mali pritisak. Ako ručna polirka radi prebrzo, a vi primijenite prevelik pritisak, površina će se previše zagrijati i ponovno razmazati.
Korak 6: Nanesite temeljni premaz za plastiku
Nakon poliranja morate temeljito isprati sve ostatke smjese za poliranje. Zatim poprskajte na prozirni plastični temeljni premaz. Temeljni premaz je važan kako bi naknadni prozirni premaz prianjao.
Korak 7: Nanesite prozirni premaz
Na kraju nanesite sloj prozirnog laka. Pokušajte nanijeti prozirni sloj što je ravnomjernije moguće kako bi sloj prozirnog premaza jednako ravnomjeran.