Kompanija Aircash, poznata po pružanju elektronskog novca i instant transakcija, nedavno je dobila licencu od Agencije za bankarstvo RS za izdavanje elektronskog novca, čime je postala prva institucija u Bosni i Hercegovini koja je registrovana za ovu vrstu usluga. Ovaj korak dolazi nakon što je zakonodavni okvir u ovoj oblasti nedavno usvojen u Republici Srpskoj, piše Bloombergadria.
Aircash je već prisutan na tržištu kao prvi hrvatski viševalutni gotovinski novčanik i izdavalac Aircash Mastercard prepaid kartice. Kompanija ima licencu Hrvatske narodne banke, koja je važeća u svim državama Evropske unije, a registrovana je i u EU registar institucija za elektronski novac pod nadzorom Evropske banke (EBA). Njihova prisutnost proširila se na cijelu EU, kao i na Švajcarsku.
U razgovoru za Bloomberg Adriju, Hrvoje Ćosić, direktor Aircasha, potvrdio je prošle godine planove za ulazak na tržište Bosne i Hercegovine, gdje će korisnicima nuditi ključne usluge poput instant transfera novca. Sada, nakon što je kompanija službeno licencirana, očekuje se da će usluge Aircasha postati dostupne široj populaciji u BiH.
Povećanje prisutnosti i operacija u BiH
Aircash već ima registrovane kompanije u Bosni i Hercegovini, uključujući AIRCASH BH u Mostaru, osnovanu 2017. godine, i Aircash AC u Banjaluci, koja je registrovana 2022. godine. Kapital za registraciju ove institucije u Banjaluci iznosio je 750.000 KM, što je u skladu sa zakonskim zahtjevima.
Iako su formalnosti oko licenciranja tek završene, Aircash kartice su već bile dostupne na tržištu BiH, prvenstveno u kladionicama i lokacijama koje nude igre na sreću, kako u Federaciji BiH, tako i u Republici Srpskoj. Kartice su bile dostupne po cijeni od 10 KM, s naglašenom cijenom od pet evra, što sugerira da su bile pripremljene za druga tržišta.
Brza i povoljna transakcija, ali s izazovima
Koristnici Aircash usluga u BiH već su imali priliku testirati kartice i aplikaciju, s uspješnim prijenosima novca između korisnika. Međutim, transakcije sa bankovnim karticama na Aircash wallet nisu uvijek bile prihvaćene od svih banaka u BiH, dok su neke transakcije bile završene gotovo trenutno. Naknada za slanje novca bila je jedan posto od iznosa transakcije, što je konkurentna tarifa u poređenju sa drugim finansijskim uslugama.
Iako Aircash u BiH nudi brz i jednostavan način za slanje novca, još uvijek postoje pitanja oko naplate naknada i konverzije valuta. Naime, Aircash kartica je postavljena u evrima, dok korisnici u BiH koriste konvertibilnu marku (KM), što može izazvati konfuziju.
Širenje na nova tržišta
Aircash se približava broji od milion korisnika širom Evrope, a najviše korisnika imaju u Hrvatskoj, dok su poslovanje i usluge aktivni i u Sloveniji, Austriji, Njemačkoj, Rumuniji, Grčkoj i Kipru. Planiraju dalji razvoj i proširenje na tržišta susjednih zemalja, uključujući Srbiju, Crnu Goru i Albaniju.
"Naša vizija je da postanemo lider u brzoj, jednostavnoj i povoljnoj elektronskoj tranzakciji. U Evropi već imamo veliki broj korisnika, a u BiH se radujemo što ćemo moći pružiti našim korisnicima sigurno i povoljno rješenje za upravljanje novcem", izjavio je Ćosić.
Ovaj razvojni korak označava značajan pomak u digitalnoj transformaciji finansijskog sektora BiH, gdje se očekuje sve brži rast usluga elektronskog novca, a konkurencija među regionalnim igračima sigurno će povećati dostupnost i povoljnije uslove za krajnje korisnike.