Politika

Ako neko zna, onda je to iskusni policajac. Zlatko Miletić: Protiv BiH se vodi specijalni rat

Iako zvaničnici Srbije i Hrvatske tvrde da to nije tako, specijalni rat nikad nije prestao, ističe delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i stručnjak iz oblasti sigurnosti, te ističe da bi se prije "preslagivanja" opozicije na političkoj sceni u BiH toga trebalo pozabaviti pandemijom, vakcinama i pomoći privredi...

- Nema odgovora zašto do sada nije potpisan sporazum o granici Srbije sa Bosnom i Hercegovinom i Hrvatske sa Bosnom i Hercegovinom. Jednostavan je razlog. Zato što i dan danas ove zemlje imaju teritorijalne pretenzije prema Bosni i Hercegovini, kazao je delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i stručnjak iz oblasti sigurnosti Zlatko Miletić.

On smatra da su te pretenzije prema teritoriji BiH dio specijalnog rata koji nikad nije prestao iako, kako kaže, zvaničnici Srbije i Hrvatske tvrde da to nije tako.

- Ako ti već pokazuješ ili izražavaš volju i poštuješ integritet, a to su bili dužni po Dejtonskom mirovnom sporazumu, znači tvoja je obaveza da se taj sporazum o granici potpiše što prije. Da to urade, ja bih o svemu tome imao drugačije mišljenje, naveo je Miletić.

Pojašnjavajući ranije datu izjavu u kojoj je rekao da u Bosni i Hercegovini postoje pojedinci koji su jači od države, kazao je da su to vođe nacionalnih partija koje drže zemlju u stanju nestabilnosti.

- Kada se udruže, oni su jači od institucija što se vidi samo po sebi. Sramota je da smo 25 godina nakon dešavanja u Bosni i Hercegovini došli opet situaciju da govorimo o razdruživanju, o eventualnom ratu, sukobima, incidentima i nekim drugim stvarima i u biti, da nas vraćaju u period 90-ih godina, smatra Miletić.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, prema Miletićevim riječima, nije na pravi način objasnio svoje prisustvo na položajima oko Sarajeva tokom rata, smatra Miletić.

- Ako je on učestovao u tom režimu (režim Slobodana Miloševića op.a.), pa mogao je makar reći: Ja se u to vrijeme nisam trebao naći na tom mjestu, to je bilo pogrešno. Da ne govorim, što će njih trojica, četvorica tu. Dakle, on, Šešelj, Nikolić, da ne nabrajam sve ko je tu bio. Oni su državljani Republike Srbije. Šta će oni u tom momentu u Bosni i Hercegovini? Pa, šta bi on rekao za mene da sam ja bio na Kelemegdanu i gledao dolje neke ljude, koje neko ubija, a nemojmo zaboraviti 1.601. dijete je poginulo u gradu Sarajevu, 11.000 ljudi! Pa nisi ti bio u mirovnoj misiji ovdje kao evropski posmatrač. Suština je da to što si radio, da shvatiš da to nije bilo uredu, istakao je Miletić za BHRT

Što se tiče "preslagivanja" opozicije na političkoj sceni u BiH, u oba entiteta to je, kaže, poželjan ali preuranjen proces jer smatra da bi se prije toga trebalo pozabaviti pandemijom, vakcinama i pomoći privredi.

- Naravno, mene raduje činjenica da opozicione stranke iz FBiH i RS-a pokazuju intenciju da se to u budućnosti može desiti i to je dobra stvar. Ali, te razgovore mislim da treba otvoriti na potpuno drugačiji način. Treba postaviti stvari koje su u tom dijalogu neupitne. Jedna, ili dvije stvari od kojih trebaju krenuti su: Neupitna je Bosna i Hercegovina. Neupitna je Republika Srpska kao entitet. Ako se dogovore samo o te dvije stvari, onda pitanje ekonomije, politike, Ustava, pitanje Izbornog zakona i sve ostalo će biti mnogo lakše. To je moje osobno razumijevanje", kaže Miletić.