Ekonomija

Ako Putin napadne Ukrajinu mogao bi značajno pomoći Amerikancima. Evo kako…

Ruski predsjednik Vladimir Putin više puta osudio je zemlje poput Sjedinjenih Američkjih Država zbog proizvodnje nafte i plina iz škriljevca.

Nazvao je to "barbarskim činom" uništavanja prirode. Ali, ako napadne Ukrajinu, mogao bi itekako pomoći američkoj naftnoj industriji, prenosi Tportal.

Američke naftaše gadno je pogodila pandemija covida početkom 2020. godine. Pad cijena barela srezao je investicije u bušotine i proizvodnju iz škriljevca koja, zbog tehnološke zahtjevnosti, traži barem 50 dolara po barelu za održivost.

Oporavak proizvodnje

Rastom cijena crnog zlata, koje su prošle godine skočile za više od 50 posto, vratila se krv u obraze američkoj naftnoj industriji. Putinove prijetnje Ukrajini gurnule su cijene iznad 90 dolara po barelu dostigavši najviše razine u zadnjih sedam godina.

"Mislim da je zadnje što su željeli učiniti to da doprinesu oporavku američke proizvodnje nafte i plina", izjavio je Dan Yergin, potpredsjednik konzultantske tvrtke IHS Markit, za CNBC.

Povijesno je Rusija najveći opskrbljivač Evrope naftom i prirodnim plinom, a iz Bijele kuće više puta stizala su upozorenja da bi se to moglo pokazati opasnim za evropske potrošače, što se sad ispostavilo tačnim.

Ako Rusija napadne Ukrajinu, SAD i saveznici najavili su oštre i sveobuhvatne sankcije Moskvi, a analitičari se boje da bi to moglo dovesti do ruske odmazde i zatvaranja plinske i naftne slavine prema Evropi.

Prije pandemije SAD je bio najveći svjetski proizvođač nafte i plina, a stišavanjem zaraze američka energetska industrija ponovno je zauzela svoju dominantnu poziciju. Uz to je SAD velik izvoznik i vrlo važan alternativni dobavljač za Evropu.

U januaru su brodovi punjeni američkim ukapljenim prirodnim plinom (LNG) preusmjereni iz Azije i Južne Amerike u evropske luke. Prema IHS-u, taj skok uvoza LNG-a od 80 posto u odnosu na prethodnu godinu značio je da je SAD prvi put dopremio više prirodnog plina u Evropu brodovima nego Rusija plinovodima.

Prema računici IHS Markita, 7,73 milijarde kubičnih metara američkog plina isporučeno je u Europu u januaru, a 7,5 milijardi kubnih metara stiglo je ruskim plinovodima.

Nije dovoljna zamjena

Međutim, američki LNG nije dovoljna zamjena za ruski plin. Katar također isporučuje LNG na Stari kontinent i ima kapacitete za povećanje izvoza.

'Ovo je najviša razina američkog LNG-a za Evropu koju smo vidjeli. Očekujemo da će i u februaru uvoz iz SAD biti na sličnim razinama", napominju iz analitičke tvrtke Kpler.

Yergin iz Markita ipak ističe da je Evropa prirodno tržište za ruski plin:

"Evropa je i prije ukrajinske drame bila u energetskoj krizi.

Razlika u odnosu na 2009., kada su Rusi prekinuli protok plina kroz Ukrajinu, u tome je što je evropski sistem plinovoda fleksibilniji, a tu je i razvoj LNG-a. Prije pet godina LNG nije mogao nadoknaditi manje ruske isporuke".

Očekuje se da će američka naftna industrija ove godine povećati proizvodnju nafte iz škriljevca za oko 900.000 barela dnevno, rekao je Yergin.

Trenutna proizvodnja iznosi oko 11,6 miliona barela dnevno, a do sljedeće godine mogla bi se vratiti na razinu prije pandemije od 13 miliona barela dnevno. Svojevrsna naftna groznica potaknuta ukrajinskom krizom natjerala je i velike tvrtke, poput Continental Resourcesa, da u ovoj godini povećaju investicije u nove bušotine.

SAD je veliki proizvođač, ali Rusija je veći naftni izvoznik na svjetska tržišta. Dnevno na strana tržišta isporuči oko pet miliona barela nafte. Kad bi došlo do invazije na Ukrajinu i sankcija, gubitak ruske nafte snažno bi se osjetio na globalnoj razini.

Rusija i njezini partneri u OPEC+ polako podižu proizvodnju kako se potražnja vraća na razine prije pandemije.

Ali isto tako, ruska vlada pomno pazi na cijene nafte, jer što su one više, to je snažniji vjetar u leđa američkim proizvođačima. Ako se smanji izvoz ruske sirove nafte, analitičari očekuju da će partner Moskve, Saudijska Arabija, povećati proizvodnju.

Kompanije još na oprezu

Dan Pickering, glavni investicijski direktor tvrtke Pickering Energy Partners, kaže da raste američka proizvodnja nafte, ali da su tvrtke još uvijek na oprezu zbog pritiska dioničara. Kompanije su otplaćivale dugove, podizale dividende i tražile načine na koje smanjiti emisiju ugljika.

Pickering očekuje da će do porasta proizvodnje doći postupno i da do velikog rasta neće doći u bliskoj budućnosti. No istaknuo je da je Exxon Mobil najavio ove godine povećanje proizvodnje u Permskom bazenu u Teksasu za 25 posto, a Chevron je planira povećati za 10 posto.

"Pretpostavimo da Rusija ne napadne Ukrajinu. Recimo da nafta ode na 82 dolara. To je još uvijek prokleto dobar broj. Pravo oživljavanje industrije je kada nema vanjskih utjecaja, a cijene su i dalje dobre", rekao je Pickering.

Ističe da naftni futuresi sugeriraju da će cijena nafte iznositi oko 68 dolara po barelu za pet godina, što je dobra, ali ne i odlična cijena.