Vijesti

Ambasador Kine u BiH Ji Ping: Slijedimo zeleni razvojni put kako bismo izgradili zajednicu života za čovječanstvo i prirodu

Ove godine zajedno smo svjedočili tajfunu u Bangladešu, poplavama u Pakistanu, toplotnom talasu u Evropi, planinskim požarima u Sjevernoj Americi i suši u Africi. Ozbiljne posljedice klimatskih promjena već utiču na cijeli svijet. Naučnici predviđaju da će globalno zagrijavanje, ako se ne zaustavi, dovesti do još razornijih katastrofa i dugoročnih poremećaja vremenskih prilika, što će ozbiljno utjecati na životnu sigurnost i sredstva za život ljudi i izazvati društvene nemire, navodi u autorskom osvrtu ambasador Narodne Republike Kine u Bosni i Hercegovini Ji Ping.

U tom pogledu, trebali bismo poduzeti hitne mjere za kontrolu stope zagrijavanja kako bi se emisije stakleničkih plinova prije 2030. godine smanjile za 25% do 50% u odnosu na 2019. godinu. 20. novembra je završena Konferencija Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama (COP27). Dužina njenog trajanja i veliki broj učesnika ove konferencije su istakli hitnost rješavanja klimatskih promjena bez odlaganja.

Kao najveća zemlja u razvoju, Kina aktivno odgovara na klimatske promjene kontinuiranim i pragmatičnim akcijama. 20. Nacionalni kongres Komunističke partije Kine, koji je nedavno uspješno završen, dodatno je učvrstio odlučnost Kine da ide putem zelenog razvoja. Generalni sekretar Xi Jinping je istakao u izvještaju sa Kongresa da ”Priroda pruža sve što je neophodno za opstanak i napredak čovječanstva. Zaštita prirode i poštovanje njenih zakona je inherentni uslov za sveobuhvatnu izgradnju moderne socijalističke zemlje. Moramo čvrsto da se pridržavamo koncepta da su zelene planine zlatne planine, te da napravimo razvojni plan harmonične koegzistencije čovjeka i prirode.” U izvještaju je istaknuto i da je Kina spremna da se udruži sa svim stranama kako bi aktivno učestvovala u globalnom upravljanju klimom i u rješavanju izazova klimatskih promjena.

Kina podržava ideju ekološke civilizacije i koncept zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovječanstvo, provodi nacionalnu strategiju za aktivno rješavanje klimatskih promjena i poduzela je niz praktičnih akcija za rješavanje tih problema. Ove godine Kina je uspostavila posebnu grupu za usmjeravanje i koordinaciju rada u vezi s emisijama ugljičnog vrha i postizanjem neutralnosti ugljika, formulirala i objavila je dokument vrhunskog dizajna za emisije ugljičnog vrha i postizanje ugljične neutralnosti, uvela je „1+N” okvir politike za emisije ugljičnog vrha i ugljične neutralnost i definirala je „Deset mjera za dostizanje vrhunca emisije ugljika“. Proteklih godina, Kina je značajno povećala kapacitete smanjenja ugljika u ekosistemima. U 2021. Kina je obrađivala 2,31 miliona ha šume, obnovila 0,93 miliona ha degradiranih šuma, posadila 3,6 miliona ha novih šuma, povratila 1,44 miliona ha dezertifikacije i kamenite dezertifikacije. Oko 11 miliona hektara močvara biće uključeno u sistem nacionalnih parkova, a sistem rezervata prirode, uglavnom nacionalnih parkova, nastavlja da se unapređuje.

U međuvremenu, Kina daje prioritet energetskoj strukturi, snažno promovišući nefosilnu energiju i podižući efikasno korištenje fosilne energije. Do kraja prošle godine, instalirani kapacitet obnovljive energije u zemlji iznosio je 1,06 milijardi kilovata, što čini 44,8 posto ukupnog instaliranog kapaciteta za proizvodnju električne energije, a instalirani kapaciteti energije vjetra na moru zauzimaju prvo mjesto u svijetu. Kina nastavlja promovirati čisto, efikasno i centralizirano korištenje uglja i implementirati skoro 900 miliona kilovata kroz rekonstrukcije koje štede energiju i smanjuju ugljik, te preko 100 miliona kilovata kroz fleksibilne rekonstrukcije. Nadogradnjom sistema sa ultra-niskim emisijama, koja čini 93% ukupnog instaliranog kapaciteta energije iz uglja, izgrađen je najveći svjetski energetski sistem čistog uglja. Kina je u proteklih deset godina podržala prosječan ekonomski rast od 6,6% uz prosječnu godišnju stopu rasta potrošnje energije od 3%. Emisija ugljičnog dioksida po jedinici BDP-a smanjena je za oko 34,4%, a potrošnja energije po jedinici BDP-a je smanjen za 26,4%, što je ekvivalentno uštedi od 1,4 milijarde tona standardnog uglja. U julu prošle godine, nacionalno tržište ugljika zvanično je pokrenulo onlajn trgovinu, pokrivajući 4,5 milijardi tona emisija gasova staklene bašte godišnje, što ga čini najvećim tržištem ugljika na svetu.

Istovremeno, Kina se pridržava koncepta "otvorenosti, zelenog pristupa i integriteta", aktivno promoviše zeleni razvoj "pojasa i puta", te ostvaruje saradnju jug-jug na klimatskim promjenama kako bi pomogla zemljama domaćinima da ubrzaju transformaciju snabdijevanja energijom u efikasnom, čistom i diversifikovanom pravcu kroz finansijsku podršku, saradnju na projektima i izgradnju kapaciteta u cilju poboljšanja njihovih sposobnosti da se nose sa klimatskim promjenama u skladu sa sopstvenim nacionalnim uslovima, resursima i spremnošću za saradnju. Kina je također prošle godine predstavila globalnu razvojnu inicijativu, osnovala je "Fond za globalni razvoj i saradnju jug-jug" i fokusirala se na promoviranje "Globalnog partnerstva za čistu energiju" za promoviranje transformacije čiste energije i postizanje održivije energetske sigurnosti.

Primijetili smo da Vijeće ministara Bosne i Hercegovine pridaje veliki značaj zaštiti okoliša. U Izvještaju o utvrđenom doprinosu BiH (NDC) dostavljenom u aprilu prošle godine, utvrđeno je da se do 2030. godine emisija stakleničkih plinova uslovno smanji za 36,8% u odnosu na 1990. godinu, a do 2050. godine za 65,6% i predložen plan postepene dekarbonizacije. Bosna i Hercegovina je prošle godine uložila 199 miliona KM u zaštitu životne sredine, što čini 0,52% BDP-a, što je povećanje od 23% u odnosu na prošlu godinu. Posljednjih godina nivo saradnje Kine i Bosne i Hercegovine u ovoj oblasti raste. U julu ove godine, China Power Construction Group investirala je u izgradnju vjetroelektrane Ivoivik snage 84MW, što je prvi inostrani projekt u oblasti zelene energije u Federaciji Bosne i Hercegovine, a za koji se očekuje da će biti priključen na elektroenergetsku mrežu u drugoj polovini slijedeće godine, čime će se godišnja potrošnja uglja i ugljika biti umanjena za 240.000 tona.

Sudbina čovječanstva je zajednička, niko to ne može učiniti sam, a ključ za rješavanje klimatskih promjena je zajedničko udruživanje. Uzimajući u obzir različite nacionalne pozicije, istorijske odgovornosti i različite nivoe i faze razvoja svake zemlje, odgovornost svake zemlje u provođenju ovih mjera trebale bi biti različite. Kina je spremna da u saradnji sa međunarodnom zajednicom, aktivo učestvuje u globalnom upravljanju klimatskim promjenama, promovira uspostavljanje pravednog, razumnog, kooperativnog i globalnog sistema upravljanja klimom za korist svih strana, te da zajednički gradi zajednicu života za čovječanstvo i prirodu, zaključuje u svom tekstu kineski ambasador u BiH Ji Ping.