Region

Američki analitičar upozorava: Formiranje ZSO na Kosovu zapalilo bi još jedan balkanski fitilj

Američki analitičar Janusz Bugajski izjavio je da su Sjedinjene Američke Države i Evropska unija zapalile još jedan balkanski fitilj, vršeći pritisak na Kosovo da stvori Zajednicu općina sa srpskom većinom.

Iako se tvrdi da to neće prekršiti Ustav Kosova i nezavisnost ove zemlje, prema riječima Bugajskog, to u praksi može imati ozbiljne negativne posljedice. Kako unutar zemlje tako i u regiji.

Bugajski: Sporazum ima najmanje tri slabosti

Bugajski je u osvrtu za "The Geopost" rekao da je recept za sukob svaki dogovor baziran uglavnom na nacionalnoj osnovi u kojem susjedna država ne priznaje nezavisnost Kosova.

“Na temelju ovog konteksta, Zajednicu bi ponudila dublju i širu priliku za podrivanje Kosova. Prijedlozi koje su Prištini predstavile SAD, a očito izradili francuski i njemački birokrati, imaju najmanje tri temeljne slabosti.

Prvo, nedostaju pouzdane garancije da se u nove institucije Zajednice neće infiltrirati i dominirati agenti ili aktivisti poslani ili regrutirani iz Srbije.

Drugo, ne postoji nikakav predviđeni mehanizam za Vladu Kosova da suspendira Zajednicu ako njeni čelnici krše Ustav putem etničke diskriminacije, podjele ili sukoba.

I treće, čak i bez ikakvih zlih namjera, Zajednica može generirati podjele i nezadovoljstvo među etničkim zajednicama", rekao je Bugajski.

Istaknuo je da bi vanjski utjecaj Zajednice na Kosovu mogao biti još eksplozivniji. Moglo bi osnažiti Beograd da se miješa u politiku susjeda i potaknuti separatističke inicijative širom regije.

Stvorio bi se presedan

"Etničke grupe koje čine većinu u nekim općinama u drugim zemljama mogu zahtijevati poseban status. Ili tvrditi da su diskriminirane od centralne vlasti i da trebaju vlastite institucije.

Također se mogu obratiti međunarodnim akterima za podršku jer bi se na Kosovu stvorio novi presedan”, rekao je Bugajski.

Američki analitičar je rekao da Priština treba usvojiti najmanje tri istovremene politike. One bi pomogle zaštiti Kosova od nestabilnosti.

“Prvo, Srbija mora poduzeti konkretne korake u prihvatanju nezavisnosti Kosova čak i ako ne dođe do trenutnog formalnog priznanja. To bi moglo početi izmjenama Ustava Srbije koji Kosovo više neće definirati kao teritoriju Srbije.

Boriti se protiv ruske subverzije

Također, Srbija bi prestala s nastojanjima da se blokira međunarodno priznanje i članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama.

Drugo, proces članstva Kosova u NATO-u treba značajno ubrzati Akcijskim planom za članstvo ili bilo kojim sličnim sporazumom kako bi Priština ispunila uvjete za članstvo.

Dok se to ne postigne, NATO mora povećati svoju snagu na Kosovu kako bi pokazao da će braniti državu i teritoriju. I treće, protiv ruske subverzije u regiji Zapadnog Balkana mora se boriti sveobuhvatno i sistemski.

Na svim informacijskim, ekonomskim, sigurnosnim, društvenim, vjerskim i kulturnim poljima. Bez takvih odlučnih poteza balkanski fitilj će gorjeti sve brže i brže”, rekao je Janusz Bugajski.