Svijet

Američki obavještajci ne mogu predvidjeti Putinove poteze: Prije 5 godina špijun CIA-e je protjeran iz njegovog okruženja

Do 2017. godine, CIA je imala tajno oružje u Rusiji — agenta sa pristupom užem krugu ruskog predsjednika Vladimira Putina „koji je mogao da obavještava Vašington o tome kako ovaj veliki taktičar razmatra svoje sljedeće poteze“, piše američki New York Times.

Međutim, agent je protjeran iz Rusije, ostavljajući SAD u mraku u vezi Putinovog načina razmišljanja, navodi list. Sada su američke obavještajne agencije na velikom testu jer ne mogu da predvide Putinove poteze oko Ukrajine.

Kako list objašnjava, neki obavještajni zaključci se donose zahvaljujući elektronskim presretanjama, drugi su potkrepljeni periodičnim Putinovim razgovorima sa Bidenom. Prema riječima američkih zvaničnika, ovo posljednje se pokazalo korisnim u razumijevanju pogleda na svijet ruskog predsjednika.

Nekoliko američkih zvaničnika napominje da ruski lider ima običaj da čeka do posljednjeg trenutka prije nego što donese odluku, neprestano preračunavajući svoje opcije.

"Gospodin Putin, koji je karijeru započeo kao oficir KGB-a, predstavlja poseban problem. Pošto izbjegava elektronske uređaje, često zabranjuje vođenje bilješki i malo govori svojim pomoćnicima, mogućnosti da CIA dobije informacije o njegovim namjerama i razmišljanjima su ograničene", priznaje jedan od američkih obavještajaca za New York Times.

"Mi suštinski ne razumijemo — niko od nas ne razumije — šta se dešava u glavi predsjednika Putina, i stoga ne možemo da pravimo bilo kakve pretpostavke o tome kuda to vodi", rekla je predstavnica SAD pri NATO-u Julian Smith novinarima u utorak.

Prema navodima autora članka, jedan visoki američki zvaničnik koji se sastao sa ruskim kolegama u pokušaju da ublaži trenutnu krizu rekao je da je američka delegacija otišla sa osjećajem da Putinovi predstavnici zauzimaju tvrd stav jer nisu znali šta njihov šef traži od njih.

Američki zvaničnici traže podatke od obavještajnih službi dok pokušavaju da odgovore na najvažnije pitanje: kako Putin procjenjuje vjerovatnoću svog uspjeha, piše list. I američki i britanski zvaničnici dolaze do zaključka da je Putin počeo da preispituje status Rusije u svijetu.

Neki bivši obavještajni zvaničnici upozoravaju da, kada se predviđaju postupci lidera poput Putina, mora se biti svjestan nedostatka informacija, primjećuje list.

  • Analitičari razumeju kako Putin razmišlja, njegovu ogorčenost i bes na Zapad i Sjedinjene Države, kaže DŽon Sajfer, bivši oficir CIA-e koji je služio u Moskvi.
  • Da li to znači da znamo šta će da uradi i kada će to uraditi ? Ne, jer da biste to uradili, morate mu ući u glavu.

Prema posanju NJujork tajmsa, saradnici DŽoa Bajdena razvili su plan za Moskvu u vreme eskalacije tenzija u ukrajinskoj krizi, organizujući seriju pregovora na različitim nivoima, prateći teoriju da „dok Rusija razgovara sa Zapadom, iznosi svoje tvrdnje i postavljajući svoje zahteve, malo je verovatno da će doći do sukoba."

DŽozef Bajden, Foto AP
Uprkos gore navedenom, bivši obaveštajni zvaničnici kažu da je rusko odeljenje u CIA-i, sa brojnim analitičarima i operativcima koji su svoju karijeru posvetili proučavanju Putina, i dalje snažno.

  • Obaveštajna služba ne može nužno da predvidi vreme i datum, ali obaveštajna zajednica je uradila veoma dobar posao, dajući političarima jasnu sliku o situaciji, kako bi mogli da kreiraju svoju politiku, rekao je bivši oficir CIA Mark Polimeropulos , koji je nadgledao operacije u Rusiji i Evropi.