Svijet

Amerikanci pokušali napraviti oružje koje imaju Rusija i Kina, žestoko su se obrukali

U posljednjem udarcu posrnulom američkom programu hipersoničnog naoružanja, testiranje leta nije uspjelo 29. juna zbog problema u sistemu paljenja jedrilice, prema medijskim izvještajima.

Odbrambeni izvještaj otkrio je da je test Common Hypersonic Glide Body izveden na Pacific Missile Rangeu na Havajima, gdje je oružje trebalo ispaliti s velikim raketnim pojačivačem.

Američka vlada opisuje Common Hypersonic Glide Body kao oružje koje koristi raketnipojačivač za ubrzanje iznad brzine od 5 Macha prije nego što se iskorišteni pojačivač odbaci.

Oružje je vrlo pokretljivo, što ga čini teškim za presretanje, uništavajući mete udarnom snagom koja proizilazi iz ogromne brzine. Izvještaji pokazuju da Sjedinjene Države namjeravaju postaviti oružje na svoje razarače klase Zumwalt i podmornice klase Virginia.

Međutim, u e-poruci citiranoj u Bloombergu, glasnogovornik američkog Ministarstva odbrane (DoD) Tim Gorman izjavio je da je "došlo do anomalije nakon paljenja testnog sredstva."

Također je spomenuo da su dužnosnici programa DoD-a pokrenuli pregled uzroka pogreške kako bi se informirali za buduće testove hipersoničnog oružja.

Gorman je naglasio da je "odjel i dalje uvjeren da je na pravom putu da uvede ofanzivne i odbrambene hipersonične sposobnosti prema ciljanim datumima koji su postavljeni na početak 2020-ih."

Greška označava drugi prijavljeni neuspjeli testni let konvencionalnog prototipa hipersoničnog oružja Prompt Strike. Prethodni kvar boostera u oktobru prošle godine spriječio je projektil da napusti lansirnu rampu.

Neki analitičari sugeriraju da bi vrlo složeni dizajn hipersonika američke proizvodnje mogao biti uzrok grešaka u testiranju.

Ruski odbrambeni analitičar Alexey Ramm naveo je u Izvestiji da dvostepeni dizajn američkog konvencionalnog hipersoničnog oružja Prompt Strike sugerira nepotrebno kompliciran dizajn koji zahtijeva odgovarajuću integraciju nekoliko podsistema, a time i nekoliko testova.

Nasuprot tome, ruski hipersonični projektil Cirkon ne zahtijeva drugu fazu da bi uspješno funkcionirao.

Ruska protubrodska hipersonična raketa 3M22 Cirkon

Drugi mogući uzroci pogrešaka u dizajnu uključuju hitno testiranje, loše upravljanje projektom i trivijalizaciju skupih pogrešaka. Defense One citirao je prvo izvješće Welch Panela, koji je osnovan za istraživanje neuspjeha testiranja američkih sistema odbrane od balističkih projektila:

"Ovi programi slijede vrlo agresivne rasporede, ali ti rasporedi nisu podržani od strane države planiranja i testiranja… percipirana hitna potreba za ovim sistemima dovela je do visokih razina rizika koji su rezultirali odgođenim implementacijama."

“Pogreške su uzrokovane lošim dizajnom, planiranjem testiranja i nedostacima u testiranju prije leta; loša proizvodnja; loše upravljanje; i nedostatak stroge vladine kontrole… Tendencija vlade i voditelja programa da umanje značaj uzroka ovih skupih neuspjeha, u kombinaciji s agresivnim rasporedom. je dovelo do "žurbe u neuspjeh".

Uzastopni neuspjesi testova doveli su do zabrinutosti da Sjedinjene Države ne uspijevaju držati korak s programima hipersoničnog oružja Kine i Rusije, što je dovelo do pritiska američkog vodstva na najvišoj razini.

Ovog marta, Udruga za kontrolu naoružanja izvijestila je da se američki ministar odbrane Lloyd Austin u februaru sastao s više od desetak hipersoničnih rukovoditelja iz odbrambenih kompanija kao što su Raytheon Technologies, Lockheed Martin, Northrop Grumman, Boeing, L3Harris i BAE Systems u februaru kako bi ubrzali i poboljšali razvoj hipersoničnog oružja.

Udruga za kontrolu naoružanja, američka nestranačka organizacija, kaže da je sastanak sazvan zbog uvjerenja ministra Austina da su predlozi budžeta za 2023. nedovoljni da Sjedinjene Države drže korak s Kinom i Rusijom.

Hitno je ubrzati razvoj hipersoničnog oružja usprkos neodgovorenim pitanjima o ukupnim troškovima, misiji i količini potrebnog američkog hipersoničnog oružja, što dovodi do pristupa "često testiraj, brzo zakaži i uči", izjavila je Udruga za kontrolu naoružanja.

Za razliku od uzastopnih neuspjeha SAD-a, Kina i Rusija postojano su promovirale svoje programe hipersoničnog oružja.

Kineski hipersonični projektil DF-17 na vojnoj paradi

U oktobru je Reuters izvijestio da Kina testira hipersonično oružje za koje se činilo da je sistem koji kruži oko Zemlje, dizajniran posebno za izbjegavanje američke raketne odbrane. Orbitalno bombardiranje je poput svemirskog šatla koji u svom prtljažniku nosi nuklearno oružje, rekao je odbrambeni analitičar Jeffrey Lewis u izvještaju Reutersa.

Rusija je u međuvremenu možda postala prva zemlja koja je koristila hipersonično oružje tokom vojne akcije.

U martu je Rusija upotrijebila svoje hipersonično oružje Kinžal u Ukrajini, prikazujući video ruskog ministarstva odbrane na kojem se vidi kako projektil pogađa ukrajinsko skladište projektila.

Međutim, Kinžal možda nije u istoj kategoriji kao američko i kinesko hipersonično oružje, budući da je to varijanta taktičkog balističkog projektila Iskander-M modificiranog za lansiranje iz zraka.