Svijet

Amerikanci u panici: Kina je napravila tehnološki proboj, sada posjeduje stravično oružje nazvano “ubica nosača”

Kineska mornarica lansirala je hipersonični protubrodski projektil s krstarice, što je dodatno povećalo zabrinutost u SAD-u zbog uspješnog razvoja oružja u zemlji koje može putovati više od pet puta većom brzinom od brzine zvuka.

Video slike lansiranja YJ-21, s krstarice klase 055 Renhai, potaknule su upozorenja analitičara da hipersonična raketa predstavlja još veću prijetnju američkim nosačima aviona od DF-21 i DF-26 "ubica nosača". ” balistički projektili koje je kineska mornarica već postavila. Hiperzvučne rakete su upravljivije u letu i, kao rezultat toga, teško ih je otkriti i pratiti, piše The Times.

Teško naoružana krstarica Type 055 igra ključnu ulogu u pratnji dva kineska nosača aviona. Ako bude naoružana hipersoničnim projektilima, postat će jedan od najmoćnijih ratnih brodova na svijetu. Takvih kruzera ima osam.

SAD tek treba postaviti brodsku hipersoničnu raketu, iako njena mornarica i vojska zajednički razvijaju konvencionalnu (nenuklearnu) brzu udarnu raketu koja se može lansirati s ratnog broda ili podmornice ili s kopna.

Mornarica se oslanja na krstareću raketu Tomahawk, koja ima domet veći od 1000 milja, ali je podzvučna, te je stoga lakša za otkrivanje, iako može manevrirati i u letu.

Postoje planovi za naoružavanje američkog razarača klase Zumwalt hipersoničnim projektilima, ali je malo vjerovatno da će se to dogoditi prije 2025. godine.

I Kina i Rusija nadmašuju SAD u hipersoničnoj utrci u naoružanju. Kina je iznenadila svijet u augustu kada je lansirala nuklearnu hipersoničnu jedrilicu sa stražnje strane rakete Long March, letjevši njome neotkriveno oko planeta u niskoj orbiti.

Američke obavještajne službe potvrdile su kineski tehnološki proboj.

Rusija je postala prva zemlja koja je ispalila hipersonični projektil u borbi kada je prošlog mjeseca lansirala sustav Kinzhal u podzemno skladište oružja u zapadnoj Ukrajini. Moskva tvrdi da je raketa, koja je lansirana iz zraka, vjerovatno sa MiG-31, imala domet veći od 1200 milja.

Rusija također ima hipersoničnu krstareću raketu, Cirkon, čija brzina prema tvrdnjama može ići do 9 Macha, koja se može lansirati s broda ili podmornice, kao i nuklearnu hipersoničnu jedrilicu Avangard koja se, poput kineskog ekvivalenta, može lansirati sa interkontinentalnog balističkog projektila.