Amerikanke superiorno do titule, poznato koje su mjesto zauzele “Zmajice”

Sjedinjene Američke Države su osvojile svoj četvrti uzastopni naslov ​​Svjetskog prvenstva u košarci za žene i ukupno 11. pobijedivši u finalu Kinu sa 83:61 pred rasprodanim Superdomeom u australskom Sydneyu.

Čak 15.895 gledalaca posmatralo je dominantno izdanje američkih košarkašica.

Kina se dobro držala u ranoj fazi, a Yueru Li je na kraju završio sa 19 poena i 12 skokova.

Međutim, SAD su dodale gas i predvođene A'Ja Wilson sa 19 koševa, plus 17 koševa Kelsey Plum i 8 asistencija Chelsea Gray, bile su preveliki izazov za svoje protivnice i završile turnir bez poraza.

Nešto ranije, domaćin turnira Australija osvojila je bronzu savladavši sa 95:65 Kanadu u duelu za treće mjesto.

Američka zvijezda Wilson proglašena je za najbolju (MVP) igračicu. U idealnu petorku uvrštene su još njena zemljakinja Breanna Stewart, kineski centar Xu Han, australski bek Steph Talbot i Kanađanka Bridget Carleton.

U međuvremenu, pored impresivnog broja navijača na finalu, globalna posjećenost ​​Svjetskog prvenstva bila je više nego dvostruko veća od prethodnog izdanja, sa ukupno 145.519 navijača koji su posjećivali utakmice u Sydneyu.

Ovaj trijumf također je Americi osigurao izravnu ulaznicu za Olimpijski košarkaški turnir za žene u Parizu 2024.

Nakon završetka turnira, poznat je i konačan poredak u kojem je reprezentacija Bosne i Hercegovine zauzela posljednje 12. mjesto. Podsjetimo, "Zmajice" su pretrpjele svih pet poraza u grupi A te se već u prvoj fazi oprostile od prvenstva.