Svijet

Analiza Politica: Ukrajina je krenula prema Briselu, ali je pitanje hoće li tamo stići

Čak i dok se bori protiv ruske invazije, Ukrajina je na putu da dobije status kandidata za članstvo u EU. Evropska komisija je u petak preporučila dodjeljivanje željenog statusa i Ukrajini i Moldaviji, "pod uvjetom" da će provedu reforme za jačanje vladavine prava i ispunjavanje standarda EU u nizu drugih područja.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij na Twitteru je pozdravio signal iz Brisela kao "prvi korak na putu članstva u EU koji će zasigurno približiti našu pobjedu".

Nakon potvrde Njemačke, Francuske i Italije, čelnici država i vlada EU spremni su podržati preporuku Komisije za Ukrajinu i Moldaviju na samitu sljedeće sedmice - iako bi se još uvijek mogli malo razgovarati o tome koje veze priložiti.

Ali kolika je stvar status kandidata? Ugledni Politico donosi analizu.

Šta znači status kandidata za članstvo?

To je prvi službeni korak na putu prema članstvu u EU - ali taj put može biti dug i naporan i nema garancija da će kandidat u konačnici biti primljen u klub.

Iako Evropska komisija preporučuje treba li EU dodijeliti ovaj status podnositelju zahtjeva, ovlasti za to imaju vlade članica EU, koje moraju jednoglasno djelovati kako bi dale svoje odobrenje.

Status kandidata također ne znači automatski početak pristupnih pregovora - to obično dolazi kasnije i, opet, zahtijeva odobrenje svih država članica EU. Dužnosnici Komisije bili su jasni u petak da će Ukrajina i Moldavija morati obaviti neke teške poslove prije početka pregovora o članstvu.

Međutim, status kandidata ima veliki značaj. Za zemlje koje teže biti dio najvažnijeg evropskog političkog i ekonomskog kluba, status kandidata predstavlja prvi pečat odobrenja.

Imenovanje Ukrajine kao zemlje kandidata također bi poslalo snažan signal Rusiji - da se EU neće zastrašiti Moskve i da je spremna dočekati Kijev kao članicu.

Koliko je članicama EU trebalo za pristup EU, izraženo u godinama

Ko su trenutni kandidati za članstvo?

Albanija, Sjeverna Makedonija, Crna Gora, Srbija i Turska imaju status kandidata za članstvo.

Kosovo i Bosna i Hercegovina klasificirani su kao “potencijalni kandidati”.

Komisija je u petak rekla da bi Gruziji trebala "dati perspektivu da postane članica Evropske unije", ali joj još nije dodijeljen status kandidata.

Šta se događa s aktuelnim kandidatima?

Turska je dobila status kandidata 1999., a pristupne pregovore započela je 2005. Ali njezina kandidatura za članstvo je zastala jer je predsjednik Recep Tayyip Erdogan postao sve autokratskiji i okrenuo se od Zapada.

Crna Gora i Srbija su u pristupnim pregovorima od 2012. odnosno 2014. godine. Ni jedan ni drugi nisu blizu okončanja procesa i pridruživanja EU.

EU je prvi put dodijelio status kandidata Sjevernoj Makedoniji (tada poznatoj kao Republika Makedonija) 2005., a Albaniji 2014. Evropsko vijeće pristalo je otvoriti pregovore o članstvu s obje zemlje u martu 2020., ali ti pregovori tek trebaju započeti, uglavnom zbog bilateralnog spora između Bugarske, koja je pristupila EU 2007., i Sjeverne Makedonije.

Dakle, kako funkcionira proces pristupanja?

Budući članovi ulaze u razgovore koji traju godinama. Kandidati moraju usvojiti demokratske norme i poduzeti reforme kako bi ispunili pravila, propise i standarde EU-a u širokom rasponu područja, uključujući gospodarstvo i vladavinu prava.

Pregovori su grupirani u “poglavlja” za različita područja politike i kandidat može zaključiti poglavlje samo kada se sve članice EU slažu da je označio potrebne okvire.

Kada se smatra da je neka zemlja zatvorila sva poglavlja, još jednom sve vlade EU moraju potpisati prije nego što ta zemlja konačno može biti primljena u članstvo EU.

Tako jednostavno?

Ne baš. Puno je politike uključeno.

Neke zemlje EU postale su duboko skeptične u pogledu proširenja i tražile su načine da uspore sve korake prema dodavanju novih članica.

U nekim slučajevima, države članice su tvrdile da neke novije zemlje EU koje su ispunile sve kriterije na papiru nisu ispunile u praksi nakon što su primljene. Barem privatno, neki dužnosnici dovode u pitanje hoće li zemlje poput država zapadnog Balkana ikada zaista ispuniti uvjete za pridruživanje.

Također su inzistirali da EU ne može ozbiljno razmišljati o dodavanju još zemalja dok ne prepravi vlastito glomazno donošenje odluka, koje već škripi pod teretom 27 država članica.

Posljednjih godina takvi skeptici uključuju Nizozemsku, Dansku i Francusku — ali teško da su oni jedini.

Ostale zemlje, uključujući Njemačku, Italiju i srednjoevropske članice, tvrdile su da je proširenje geopolitički imperativ. Napominju da to potiče buduće članice u susjedstvu EU da postanu demokratskije. Isključivanje ovih zemalja iz članstva, kažu, riskira proširenje utjecaja suparničkih sila poput Rusije.

Koliko je vremena potrebno da se postane članica EU?

Sve ovisi o tome koliko brzo počnu pregovori i koliko glatko teku. To pak ovisi i o budućim članicama i o vladama EU.

Među zemljama koje su najbrže pristupile EU bile su Švedska i Finska. Prošlo im je otprilike tri godine od podnošenja zahtjeva do učlanjenja u blok.

Nekim od najnovijih članica EU bilo je potrebno mnogo dulje da prođu kroz proces - po više od 10 godina za Rumuniju, Bugarsku i Hrvatsku.

Šta je s Ukrajinom i Moldavijom?

EU nikada nije dodijelila status kandidata nekoj zemlji usred rata punog razmjera, a mnogi dužnosnici kažu da je nerealno očekivati ​​da će nastojanja Ukrajine za članstvo krenuti naprijed dok se ne uspostavi mir u zemlji.

Uz to, zemlja je agresivno radila na usvajanju zakona i standarda EU, zajednički poznatih kao acquis, oko osam godina, otkako je potpisala sporazum o političkom pridruživanju i dubok i sveobuhvatan sporazum o slobodnoj trgovini s Briselom.

Dužnosnici EU rekli su da je Ukrajina već usvojila 70 posto pravne stečevine. Moldavija će možda imati još malo posla i suočava se s dodatnom zamršenošću svoje otcjepljene regije Pridnjestrovlja, koju kontroliraju separatisti koje podržava Rusija. Kao što se ne može predvidjeti kada i kako će rat završiti, čini se nemogućim predvidjeti koliko bi Ukrajini i Moldaviji moglo trebati da postanu članice EU.