Nauka

AP i AFP: Lijek protiv malarije nije djelotvoran, povećava smrtnost

Preparat protiv malarije koji je se promovira kao potencijalni lijek za COVID-19, nije se pokazao kao djelotvoran protiv te bolesti, već čak povećava smrtnost, pokazala je analiza njegovog korištenja u američkim bolnicama za veterane.

Kako su prenijele agencije France-Presse (AFP) i Associated Press (AP), studija je pokazala da je među pacijentima oboljelim od COVID-19 koji su primali hirdoksihlorokin, bilo više smrtnih slučajeva nego među onima koji su dobili standardnu njegu.

Kako navode agencije, studija je objavljena online, na stranici za istraživače i nema recenziju drugih naučnika, a finansirana je iz grantova Nacionalnog instituta za zdravlje i Univerziteta Virdžinija.
Studija nije provedena kao rigorozni eksperiment, ali je sa 368 obuhvaćenih pacijenata najveća dosad o upotrebi hidroksihlorokina sa ili bez aintibiotika azitromicin u liječenju COVID-19 od kojeg je umrlo više od 171.000 ljudi u svijetu.
Analizirani su medicinski rezultati 368 muškaraca, veterana hospitalizovanih s potvrđenom infekcijom koronavirusom u nekom od medicinskih centara za veterane koji su umrli ili su otpušteni kući do 11. aprila.
Kako navodi AP, od pacijenata koji su primili hidroksihlorokin uz uobičajenu njegu, umrlo je 28 posto, a od onih koji su bili samo na uobičajenom tretmanu umrlo je 11 posto.
Od onih koji su primali hidroksihlorokin i azitromicin umrlo je blizu 22 posto, ali se razlika između te grupe i grupe na uobičajenoj njezi ne smatra dovoljno velikom da bi se isključili drugi faktori koji su mogli utjecati na preživljavanje.
Primjena hidroksihlorokina također nije utjecala na potrebu upotrebe respiratora.
AFP navodi da je eksperiment imao nekoliko značajnih ograničenja, ali da pojačava sumnju u efikasnost lijeka koji najveću podršku ima u predsjedniku SAD-a Donaldu Trumpu i TV kanalu Fox News.
Francuska agencija dodaje da je teško generalizirati rezultate, jer je ispitivana populacija veoma specifična: većina pacijenata su bili muškarci, u prosjeku stariji od 65 godina, crnci.
Istraživači, navodi AP, također nisu pratili nuspojave, ali su uočili nagovještaj da bi hidroksihlorokin mogao štetno utjecati na druge organe. Za taj lijek se dugo zna da izaziva potencijalno ozbiljne nuspojave uključujući i promjenu rada srca koja može izazvati iznenadnu smrt.
Prethodna istraživanja su potvrdila da je ovaj lijek rizičan za pacijente sa srčanim problemima. AP navodi da su početkom mjeseca naučnici u Brazilu stopirali dio studije testiranja hlorokina, starijeg lijeka koji je sličan hidroksihlorokinu, pošto su se javili problemi sa srčanim ritmom kod četvrtine testiranih koji su primili jače doze ili dvije doze lijeka.
Hidroksihlorokin i srodno jedinjenje hlorokin koriste se decenijama za liječenje malarije, kao i autoimunih poremećaja lupusa i reumatoidnog artritisa.
Oni su veliku pažnju privukli u posljednje vrijeme, tokom pandemije koronavirusa, kada se u laboratorijskim uslovima pokazalo da sprečavaju virus da uđe u ćelije i da se razmnoži. U farmaceutskom svijetu, međutim, rezultati laboratorijskih eksperimenata - "in vitro", često ne dobiju potvrdu u praksi - "in vivo", navodi AFP.
Istinski odgovor može se dobiti isključivo kroz veoma obimna klinička ispitivanja na slučajnom uzorku, u kojima će pacijentima biti davan ili lijek ili placebo. Nekoliko je već u toku, prije svega u SAD-u, Evropi, Kanadi i Velikoj Britaniji, dodaje AFP.