Vijesti

Arijana Memić poručila Branku Periću: ‘Sporedni’ su krivi što ‘glavne’ ne vidimo iza rešetaka

Arijana Memić oslobađajuće presude

Na intervju sudije Suda BiH Branka Perića reagirala je Arijana Memić.

"Branko Perić je jučer za N1 dao intervju u kojem je govorio i o tome, kako njemu nije jasno zašto se bavimo 'sporednim' stvarima, a ne bavimo se 'glavnom' stvari. Svi imate mogućnost poslušati pomenuti intervju. Možete pročitati i ovu analizu Raporta.

Ja ću se osvrnuti na samo jednu opasku, a to je ova gore pomenuta, premda je Perić jučer izrekao više, u najmanju ruku čudnih, ako ne i pretenciozno pogrešnih tvrdnji", počela je Arijana Memić.

Onda je poručila da ako je neko 'propustio, evo prilike da ponovimo gradivo'.

"Da živi svjedok ne glumi amneziju, mi bi davno znali šta se desilo i ko je za to odgovoran, pa bi se mogli baviti 'glavnim' stvarima.

Da ste slušali iskaz akademika Kučukalića, i Vi bi znali da živi svjedok nema amneziju o kojoj govori. Tada bi se i Tužilaštvo BiH, ali i mi mogli baviti 'glavnim' stvarima.

Arijana Memić: Da smo mogli vidjeti tablice...

Da je policajac koji je 'propustio' izuzeti krvavu majicu živog svjedoka radio svoj posao, ona ne bi bila uništena u porodičnom domu živog svjedoka i mi bi danas znali kome je pripadala krv na njoj. Pogađate već… Tada bi se konačno mogli baviti 'glavnim' stvarima.

Na osnovu izjava svjedoka znamo za snimke koje je jedan šef odsjeka u MUP-u KS izuzimao mimo pravila, koji nisu korišteni u postupku niti se zna gdje su, između ostalog i druga snimka sa kuće Šerifa Konjevića koja bi mogla pokazati i dokazati koje tablice su na spornom kombiju iz Aleje.

Da smo mogli vidjeti tablice, moglo je još 2016. godine biti tačno utvrđeno kome sporni kombi pripada i da li ima veze sa događajem u Aleji (ubistvom moga brata), pa bi se i policija, tužilaštvo i mi svi mogli već tada baviti 'glavnim' stvarima.

Da se nisu slala civilna lica po preporuci oca živog svjedoka da na prevaru 'pribave' automobil za koji se tada smatralo da ga je koristio bivši momak živog svjedoka, on je mogao i trebao biti pregledan od strane službenih lica. Oni bi u to vrijeme golim okom mogli uočiti eventualna oštećenja na automobilu, i da ih je bilo, na osnovu toga dobiti naredbu suda za vještačenje, utvrditi ko je automobilom mogao upravljati i da li je iko, pa se policija mogla baviti "glavnim" stvarima, ali ako ništa ne bi gubila vrijeme.

Sudiji s toliko iskustva nije jasno?

Ovako imamo vlasnika koji još uvijek čeka da mu se vrati nelegalno izuzeti automobil, a ujedno nismo ni korak bliže rješavanju "glavne" stvari zbog toga.

Eh, zamislite samo da se pomenuti šef odsjeka tada bavio onim čime je zaista trebao, a ne ispitivanjem punoljetnog živog svjedoka uz prisustvo roditelja, savjetovanjem oca ubijenog o tome kako i koliko može naplatiti od države i nelegalnim pribavljanjem dokaza, da li bi se mi danas uopće morali baviti ovom temom, 'sporednim' i 'glavnim' stvarima?

Da je kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo samo 'pogriješilo', što se svakome može desiti, pa nakon jasne i decidne oslobađajuće presude započelo novu istragu, ne bi godinama kasnije tek Vrhovni sud, nakon što je kantonalni sud opet presudio u korist optuženih, morao donositi upravo istu oslobađajuću presudu u slučaju nepostojeće saobraćajne nesreće i mi bi se svi mogli već ranije baviti 'glavnim' stvarima.

Da je sporni snimak sa hotela 'Kristal' izuzet odmah, da nije namjerno obrisan, da je kantonalno tužilaštvo tražilo dalju obradu nakon što je još 2016. godine ustanovljeno da je snimak namjerno obrisan, mi bi 'glavnu' stvar već davno riješili. Znali bi kada su tačno Dženan i Alisa došli kod hotela. Sa kim su i da li su se našli, da li je Dženan sa nekim telefonirao. Jesu li se svađali ili nisu, ko je tu noć još bio tu?

I onda dođe jedan sudija sa tolikim iskustvom i kaže kako mu je nejasno da se rade 'sporedne' stvari, a ne 'glavna'?

Sporedni su odgovorni što glavne ne vidimo iza rešataka

'Sporedni' su odgovorni za to što 'glavne' još ne vidimo iza rešetaka.

Možda se može sada i reći da neki pokušavaju politički instrumentalizirati slučaj Memić. Ali se ježim od činjenice da im u tome, svjesno ili nesvjesno, pomaže jedan sudija Suda BiH.

Sudske odluke se moraju prihvatiti i poštovati, ali onda kada su pravosnažne, gospodine Periću. Vaša odluka to još nije.

Pošto ste pričali o tome šta to sve nigdje u svijetu po Vašem mišljenju nema, da Vas obavijestim da nigdje u svijetu nema sudija koji izađe u medije i građane obavijesti kako slučajevi:

visoke korupcije ("Respiratori")

organizovanog zataškavanja ubistva ("Istraga o istrazi u slučaju Memić") ili

zloupotreba položaja od strane direktora sigurnosno-obavještajne agencije jedne države ("Pošta")

po njegovom shvatanju nisu uopće "nešto naročito važni slučajevi po svojoj sadržini".

Bit će pravde u ovoj državi. Jer ima nas koji se nećemo umoriti od 'sporednih' stvari koje su nam natovarili, dok ne dođemo do 'glavnih'", navela je Arijana Memić.