Politika

Austrijski kancelar: BiH je prijeko potrebna naša pomoć. RS pokušava razbiti jedinstvo unutar Federacije BiH

Njemački i austrijski kancelar Olaf Scholz i Karl Nehammer izjasnili su se za brzu pristupnu perspektivu Zapadnog Balkana.

"Svako daljnje odgađanje čini zapadni Balkan ranjivim i otvorenim za utjecaj trećih strana", rekao je Scholz.

Nehammer je također upozorio na utjecaj Rusije, Kine i arapskih država na Zapadni Balkan.

"Osim pitanja Zapadnog Balkana, morate na to gledati na diferenciran način. S jedne strane, moramo uvjeriti skeptike unutar Evropske unije da je sada važno dopustiti ovaj proces pristupanja. istovremeno, moramo pomno pogledati šta se trenutno događa na Zapadnom Balkanu. Postoje države koje su već uložile velike napore i jako su se trudile implementirati i zadovoljiti evropske standarde, a ima država koje i dalje trebaju našu pomoć i podršku.

Bosni i Hercegovini je sada prijeko potrebna naša pomoć. Postoji blokada i zastoj. Situacija je teška i napeta. Posljednjih godina došlo je do promjena u pogledu etničkih grupa i političke debate. To je sada sve pred nama. Naša je zadaća, a Austrija će dati svoj doprinos, stvoriti komunikacijske praznine u važnim tačkama i pomoći tamo gdje su uključeni politički procesi koje treba ubrzati. Bosna i Hercegovina je historijsko naslijeđe, a za nas u Evropskoj uniji također je obaveza da ne napustimo ovo područje, koje je doživjelo toliko nasilja i toliko terora, upravo sada u svojoj političkoj probnoj fazi. Republika Srpska pokušava razbiti jedinstvo unutar Federacije BiH i redefinirati ga. Unutar Bosne i Hercegovine, između Bošnjaka i Hrvata i Srba, morate obratiti pažnju na to kako se etničke grupe međusobno odnose i kako se međusobno politički odnose", kazao je Nehammer, navodi se na zvaničnoj stranici Savezne vlade Njemačke.

Dodao je kako se još jedna stvar ne smije zaboraviti, a to je Srbija.

"Srbija je značajan - ako ne i najznačajniji - igrač na zapadnom Balkanu. Naravno, još postoje mnogi izazovi koje treba prevladati kada je u pitanju proces evropskog pridruživanja. Interesi velikih sila drugih velikih sila - Ruske Federacije, Narodne Republike Kine - već su vidljivi u Srbiji. Ujedinjeni Arapski Emirati su prisutni u nastavku.

Ono što nas definira kao Evropsku uniju, odnosno da Zapadni Balkan pripada Evropi, sada se također mora provesti u praksi. To je ono što to znači. Ali tome treba pristupiti drugačije. Trebamo evropsko odobrenje, trebamo evropsku saradnju, potrebno nam je evropsko uvjeravanje o tome šta se već dogodilo, gdje je postignut dobar napredak i hrabrost za početak procesa pristupanja. U slučaju zemalja koje još uvijek trebaju našu pomoć jer još uvijek zaostaju u nekim područjima, važno je da iskoristimo Berlinski proces, naprimjer, da ih ponovno ubrzamo i da ga konstruktivno prate", istakao je Nehammer.

On je govorio i o "strahu" da bi ruski agresijski rat mogao imati posljedice i na Zapadni Balkan.