Autogol je jedini gol koji su Marokanci primili od odlaska Vahe s klupe

Maroko je u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva pobijedio Portugal 1:0 golom En-Nesyrija u 42. minuti. Marokanci su tako postali prva afrička reprezentacija u historiji koja se plasirala u polufinale. Tamo će igrati s pobjednikom susreta Engleske i Francuske koji se igra od 20 sati.

Sjajna momčad Walida Regraguija je nakon izbacivanja Španije na penale kreirala još jednu senzaciju. Do nje je došla fantastičnom organizacijom i požrtvovanošću svih igrača. Bila je to četvrta utakmica na ovom turniru u kojoj Maroko nije primio gol. A na čitavom turniru primio je samo jedan.

Tačnije, otkad je Walid Regragui u augustu preuzeo reprezentaciju, autogol Nayefa Aguerda u 42. minuti susreta 2. kola protiv Kanade jedini je gol koji je Maroko primio. Prije Svjetskog prvenstva Marokanci su odigrali tri prijateljske utakmice. Pobijedili su Čile 2:0, s Paragvajem odigrali bez golova i u zadnjoj provjeri prije SP-a su svladali Gruziju s 3:0.

U grupi SP-a su u 1. kolu odigrali 0:0 s Hrvatskom. Potom su pobijedili Belgiju 2:0, da bi u zadnjem kolu pobjedom protiv Kanade potvrdili prvo mjesto u grupi. Sa Španijom su odigrali 0:0, a u spomenutom četvrtfinalu su šokirali Portugal 1:0.

Podsjetimo, bh. stručnjak Vahid Halilhodžić dobio je otkaz prije početka Svjetskog prvenstva. Predsjednik marokanskog saveza Fouzi Lekjaa kritizirao ga je zbog nepozivanja Hakima Ziyecha. Zbog favoriziranja stranih novinara u komunikaciji, te zbog toga što nije zvao dovoljan broj igrača iz domaće lige. Halilhodžiću je Maroko bio četvrta reprezentacija koju je uspio da odvede na Svjetsko prvenstvo.