Barcelona deklasirala Real i osvojila Superkup Španije

Barcelona igrač barcelone i reala trče za loptom

Barcelona je u finalu španskog Superkupa odigranom na Stadionu kalja Fahda u Rijadu pred 60 hiljada gledatelja potpuno nadigrala i razbila Real Madrid rezultatom 3:0. Heroji utakmice bili su prekaljeni 34-godišnji napadač Robert Lewandowski te Barcini mladići, 20-godišnji Pedri i dvije godine mlađi Gavi.

Iznad prečke

Xavijeva ekipa od početka je potpuno gospodarila terenom i bila značajno opasnija od Ancelottijeve. Barce je prijetila iz prekida i iz igre. Lewandowski je najprije glavom leđima okrenut golu pucao tik iznad prečke. Potom je njegov udarac iz samog ugla gola izvadio Thibaut Courtois koji je na današnjoj utakmici spasio Real potpunog potopa.

Real je prvu priliku složio u 18. minuti kada je Ferland Mendy lijepo ubacio za Karima Benzemu. Ali dobitnik Zlatne lopte glavom je pucao pored gola. Barcelona je u zasluženo vodstvo došla preko Gavija kojeg je Xavi postavio na lijevo krilo u 33. minuti.

Ousmane Dembele je s desnog krila dao za Lewandowskog koji je iz okreta proigrao Gavija na lijevoj strani, a ovaj je utrčao pred Courtoisa i matirao ga. Prije odlaska na odmor isti tandem povisio je vodstvo.

Gavi zabio i namjestio dva

U 45. minuti Frenkie De Jong je povukao loptu naprijed i proigrao Gavija na lijevom krilu, a on i Lewandowski napadali su usamljenog Rudigera. Gavi je nesebično poslužio Poljaka u sredini, a on je pospremio loptu u prazan gol.

Već nekoliko minuta nakon početka drugog dijela Courtois je ponovno spašavao Real odbranom velike prilike Dembeleu. Ancelotti je pokušao oporaviti ekipu tako što je uveo Rodryga umjesto Eduarda Camavinge i Danija Ceballosa umjesto Luke Modrića. Ipak, nova lica nisu donijela napredak.

Barca je nastavila dominirati i u 69. minuti je okrunila sjajnu večer. Nakon presijecanja jedne lopte na sredini terena Barcelonini igrači su jurnuli naprijed, Lewandowski je dao lijevo za Gavija, a ovaj je ubacio u sredinu Pedriju koji posprema loptu u gol.

Do kraja utakmice Real je uspio priprijetiti par puta, ali Marc-Andre ter Stegen bio je siguran sve do posljednje minute sudačke nadoknade kada je Karim Benzema postigao počasni gol kojim je samo ublažio poraz potpuno nadjačanog Kraljevskog kluba.