razvojni ciljevi UN

BATA obilježila Svjetski dan akreditacije: Osnaživanje sutrašnjice i oblikovanje budućnosti

Institut za akreditiranje Bosne i Hercegovine (BATA) obilježio je Svjetski dan akreditacije čija ovogodišnja tema direktno promovira i podržava ispunjenje svih 17 održivih razvojnih ciljeva Ujedinjenih nacija: "Akreditacija - Osnaživanje sutrašnjice i oblikovanje budućnosti".

Vodeću ulogu u ovoj transformativnoj eri ima četvrta industrijska revolucija (IR 4.0) koju karakterizira uvođenje digitalnih tehnologija poput umjetne inteligencije (UI), robotike, interneta stvari (IoT) i analitike velikih podataka u društvo i industriju.

"Te tehnologije suštinski mijenjaju način naše interakcije, proizvodnje i inovacija. Pružajući okvir kojim se garantuje povjerenje i pouzdanost, akreditacija omogućava organizacijama da bez bojazni prihvate nove tehnologije i podrže inovacije. Bilo da je riječ o proizvodnji, zdravstvu ili poljoprivredi, akreditirano ocjenjivanje sukladnosti potvrđuje da novi proizvodi i procesi ispunjavaju stroge zahtjeve čime doprinosi njihovom lakšem prihvaćanju i uključivanju u postojeće sisteme", izjavio je tim povodom direktor Instituta za akreditiranje BiH Dražan Primorac.

Međunarodne organizacije za saradnju u području akreditacije, (IAF, ILAC, EA) i šira zajednica ocjenjivanja sukladnosti, kako je dodao, nastoje istovremeno i prihvatiti i odgovoriti na tehnološke promjene. Jedan od skorijih primjera toga je i izrada norme ISO/IEC 42001 Informacijske tehnologije - umjetna inteligencija - norma za sisteme upravljanja koja je objavljena u decembru 2023. i koja, kao prva svjetska norma za sisteme upravljanja UI, ima za cilj reguliranje transparentnosti, odgovornosti i etičkih pitanja u svjetlu sve šire primjene UI u različitim sektorima.

Naglasio je da sa pojavom novih tehnologija problematika zaštite okoliša i ljudskih prava ne gubi na aktuelnosti, te da posljednjih godina okolišno, društveno i korporativno upravljanje (ESG) dobiva na sve većem značaju kod potrošača, poslovnih subjekata, regulatora i ulagača.

Kada je riječ o prelasku na cirkularno gospodarstvo koje promoviše ponovnu upotrebu i regeneraciju, akreditacija može pružiti povjerenje u sigurnost, efikasnost, trajnost, mogućnost usavršavanja, popravke, recikliranja i ponovne upotrebe proizvoda. Akreditirane usluge ispitivanja, mjerenja i validacije i verifikacije također doprinose borbi protiv klimatskih promjena u svijetu kroz podržavanje inicijativa za energetsku efikasnost, proizvodnje obnovljive energije i mjera za smanjenje emisije ugljika.

"Institut za akreditiranje Bosne i Hercegovine je u proteklih 22 godine svoga postojanja akreditirao više od 200 tijela za ocjenu sukladnosti. S 1.6. na BATA web stranici možete pronaći informacije za 179 kreditiranih tijela za ocjenu sukladnosti. Poznato je da akreditacija olakšava pristup stranim tržištima tako što pomaže u ispunjavanju zahtjeva i regulativa tih tržišta. Kada proizvodi ili usluge imaju akreditaciju koja je priznata u ciljnim zemljama, a BATA je članica Evropske akreditacije (EA) i Međunarodne organizacije za suradnju u akreditiranju laboratorija (ILAC) – što znači da se BATA-in certifikat priznaje u EU i u Svijetu, to olakšava izvoz i smanjuje trgovinske barijere", dodao je Primorac.

Akreditacija može biti ključni faktor u dobivanju dozvola za izvoz, posebno u sektorima koji su podložni strogim regulativama, poput prehrambene i građevinske industrije. Konkretno, u tom području BATA je akreditirala 37 laboratorija za ispitivanja hrane, vode, duhana, poljoprivrednih proizvoda, tla i mineralnih đubriva i dva certifikacijska tijela za sjeme, žito i sadni material. Također, akreditirano je 15 laboratorija i tri certifikacijska tijela za ispitivanje u građevinarstvu. Prema iskustvu susjednih zemalja ovaj broj naglo raste s približavanjem članstvu EU.

U Bosni i Hercegovini je s 1. junom ove godine 179 akreditiranih tijela - šest certifikacijskih tijela, 68 inspekcijskih tijela, devet umjetnih laboratorija, pet medicinskih laboratorija i 91 laboratorija, saopćeno je iz BATA-e.