Region

BBC: Pobuna u Srbiji zbog Wagnera. Ako je Vučić čekao pogodan trenutak, on je stigao

u Srbiji, Srbija, Rusija, Wagner grupa, Aleksandar Vučić

Ruski video u kojem se tvrdi da prikazuje srpske dobrovoljce kako obučavaju da se bore uz ruske trupe u Ukrajini izazvao je bijes u Srbiji, piše BBC.

Ruska grupa plaćenika Wagner snimila je video snimke na srpskom jeziku kako bi podstakla regrutaciju za rat.

BBC prenosi da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić ljutito reagovao na nacionalnoj televiziji.

"Zašto vi iz Wagnera zovete bilo koga iz Srbije kada znate da je to protiv naših pravila?", rekao je.

"Kritičari često optužuju Srbiju da daje prednost svom dugogodišnjem prijateljstvu sa Rusijom u odnosu na ambiciju da se pridruži EU. Ali ono što se posljednjih dana pojavilo u Beogradu pokazuje da slika nije tako crno-bijela", piše BBC.

Krivične prijeve u Beogradu

Nagovještavajući manje ružičaste odnose sa Moskvom, predsjednik Vučić je rekao da ne samo da je Srbija "neutralna" po pitanju rata u Ukrajini, već i da sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom nije razgovarao "mnogo mjeseci".

Nezakonito je da Srbi učestvuju u sukobima u inostranstvu.

Čini se da broj uključenih srpskih regruta nije značajan. Neki su se borili zajedno sa ruskim snagama u Ukrajini 2014. godine, ali ne uz bilo kakvu zvaničnu podršku.

Naime, srbijanski sudovi osudili su više od dvadeset ljudi za učešće u "borbama na stranim ratištima".

Beogradski advokat i antiratne grupe u četvrtak su podnijele krivične prijave protiv ruskog ambasadora, kao i šefa Državne bezbednosno-informativne agencije (BIA) Srbije zbog navodnog regrutovanja Srba za Wagnerovu grupu.

U Srbiji, gdje su provokativni murali veoma česti, amblem Wagnerove smrti pojavio se na zidu u centru Beograda prošle nedjelje. Potpisale su ga Narodne patrole, ekstremno desničarska organizacija koja je ranije organizirala rijetko posjećene proruske skupove.

Nijedna od glavnih političkih partija nije čak ni nagovijestila podršku invaziji na Ukrajinu.

Zaista, Srbija je dosljedno glasala za rezolucije u Ujedinjenim nacijama koje osuđuju rusku agresiju.

Predsjednik Vučić je ove nedjelje kristalno jasno iznio stav Beograda:

„Za nas je Krim Ukrajina, Donbas je Ukrajina i tako će i ostati“.

SAD su prošle sedmice izrazile zabrinutost srpskom lideru zbog Wagnerovih napora u regrutovanju. Američki ambasador Christofer Hill je ove sedmice rekao da mu je drago što je čuo da je predsjednik Vučić mogao da vidi da "pretnja miru i stabilnosti koju predstavlja Wagner potencijalno djeluje u Srbiji".

Ali stav Vučića nije bio dovoljan da impresionira Evropski parlament, jer je Srbija više puta odbijala da uvede sankcije Rusiji.

Evropski poslanici su po drugi put usvojili rezoluciju kojom pozivaju na obustavu pregovora o članstvu dok Srbija ne pristane na sankcije.

Ako je Vučić čekao trenutak, stigao je

Sve dok je EU pokazivala malo entuzijazma za proširenje bloka na zemlje zapadnog Balkana, bilo je logično da Srbija održava prijateljske veze sa Moskvom.

Podsetilo je Brisel da Beograd ima druge opcije. Jeftine isporuke gasa, većinsko vlasništvo Gazproma nad srpskom naftnom kompanijom NIS i rusko odbijanje da prizna nezavisnost Kosova bili su praktični razlozi da ostanu u dobrim odnosima.

Ali invazija Ukrajine promijenila je percepciju. Beograd nije bio impresioniran kada je Putin ukazao na jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova kao na opravdanje za priznavanje nezavisnosti područja okupirane istočne Ukrajine.

U međuvremenu, Brisel je sa zakašnjenjem shvatio da njegova suzdržanost prema zapadnom Balkanu ostavlja prostor Moskvi da se miješa. Pregovori o pristupanju Albanije i Sjeverne Makedonije brzo su deblokirani - a Bosna je dobila status kandidata.

Dakle, ako je predsjednik Srbije čekao trenutak da se odlučno okrene ka Zapadu, možda je stigao, piše BBC