Politika

Bećirović uputio pismo Milanoviću: Vrijeme je da objasnite zbog čega širite lažnu predstavu o državi BiH

Delegat u Parlamentu BiH, Denis Bećirović uputio je javno pismo Zoranu Milanoviću, predsjedniku Hrvatske nakon što je Milanović izjavio da BiH je nikakva država i da neće ući u NATO.

Njegovo pismo prenosimo u cijelosti:

"Povodom Vaših najnovijih izjava kojima ponovo nediplomatskim stilom govorite o državi Bosni i Hercegovini i neovlašteno se miješate u unutrašnja pitanja nezavisne i suverene države Bosne i Hercegovine, javno Vas pozivam, kao jedan od predstavnika najviše zakonodavne vlasti države Bosne i Hercegovine, da prekinete s tom kontraproduktivnom politikom. U posljednjih nekoliko mjeseci izrekli ste niz teških i neprimjerenih riječi o građanima Bosne i Hercegovine i zbog toga ste zaslužili da Vam se odgovori istom mjerom.

Možda bi u tom slučaju bolje razumjeli poruke koje Vam javno upućujem. Ipak, neću to učiniti, prije svega, zbog sljedećih razloga: želim svojim rječnikom čuvati dignitet države Bosne i Hercegovine, iskazati poštovanje prema dobronamjernim građanima susjedne Republike Hrvatske i na uljudan način uvažiti Vašu visoku funkciju koju obnašate u susjednoj državi. Umjesto diskreditacija i vrijeđanja puno je prikladnije da govorimo jezikom činjenica.

Zvaničnici naše dvije države trebaju u demokratskom duhu i dijalogu, utemeljenom na argumentima, pozitivno doprinijeti unaprjeđenju međudržavnih odnosa i razvijanju ekonomskih, kulturnih i naučnih odnosa kako je to navedeno i u članu 3. Bečke konvencije o diplomatskim odnosima. Uvjeren sam da se politikom uvreda i omalovažavanja ne štite interesi državljana naših država. Naprotiv, zbog takve politike i građani Republike Hrvatske masovno bježe u zapadne zemlje.Vi, kao i drugi predstavnici vlasti Republike Hrvatske, trebate prihvatiti činjenicu da u međudržavnoj komunikaciji s Bosnom i Hercegovinom morate poštovati temeljne norme međunarodnog prava. Vrijeme je da, između ostalog, ponudite smisleno objašnjenje na sljedeća pitanja: Zašto nepozvani i neovlašteni dajete sebi ulogu emancipatora u državi Bosni i Hercegovini? Zbog čega širite lažnu predstavu o državi Bosni i Hercegovini? Zašto promovirate segregaciju ljudi i zagovarate diskriminatorski i antievropski izborni sistem u Bosni i Hercegovini? Kad ćete prestati promovirati ideologiju i politiku koja je pred sudovima Ujedinjenih nacija (UN) osuđena za udruženi zločinački poduhvat? Možda bi bilo korisno, valjda nije kasno, da se pogledate u ogledalo, upitate u šta se pretvorio lik koji se oslikava u ogledalu i razmislite o uzrocima transformacije.Gospodine Milanoviću,Države Bosna i Hercegovina i Hrvatska imaju, kao punopravne članice i od istog dana članice UN-a, temeljna prava i dužnosti koja čine neku vrstu objektivnog i višeg prava u savremenom međunarodnom pravnom poretku.

Opća skupština UN-a je 1970. godine usvojila Deklaraciju o načelima međunarodnog prava o prijateljskim odnosima i saradnji između država u skladu s Poveljom UN-a (Rezolucija 2625). U toj su deklaraciji formulirana načela međunarodnog prava koja obavezuju sve države svijeta. Među sedam načela koja predstavljaju autentično tumačenje Povelje UN-a nabraja se i načelo suverene jednakosti država. Sve su suverene države pravno jednake, kao što su i pojedinci jednaki u pravima u svakom demokratskom pravnom poretku. Pravna jednakost država proizlazi iz svojstva države da je suverena i da je subjekt međunarodnog prava.U Općem okvirnom sporazumu za mir u Bosni i Hercegovini Republika Hrvatska, kao jedna od tri potpisnice, se obavezala da će poštovati suverenu jednakost države Bosne i Hercegovine i da će se „uzdržati od bilo kakvih akcija, putem prijetnje ili upotrebe sile ili na bilo koji drugi način, protiv teritorijalnog integriteta ili političke nezavisnosti Bosne i Hercegovine ili bilo koje druge države“. Imajući to u vidu, gospodine Milanoviću, krajnje je vrijeme da počnete poštovati suverenu jednakost države Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske. Svako protupravno djelovanje neke države prema međunarodnom pravu povlači i njenu međunarodnu odgovornost. Zato Vam predlažem da između tuđmanizma i međunarodnog prava izaberete ovo drugo, jer je to garancija sigurne budućnosti za građane naših država.Tuđmanova velikodržavna politika iz 1990-ih godina detaljno je dokumentirana, opisana i pravosnažno osuđena na najvišim sudovima UN-a. Jedini način da pomognete u zacjeljivanju rana takve pogubne politike je da radite na detuđmanizaciji i u skladu sa odgovornošću Republike Hrvatske preuzmete svoj dio obaveza za otklanjanje pogubnih posljedica koje je provedba udruženog zločinačkog poduhvata ostavila na državu Bosnu i Hercegovinu.

Tuđmanova velikohrvatska politika, kao što su to u više navrata potvrdili i bivši predsjednici Republike Hrvatske Stjepan Mesić i Ivo Josipović, prouzrokovala je trajnu štetu i Hrvatima u Bosni i Hercegovini. Poslije pokušaja realiziranja takve politike rezultat je bio porazan: što zbog gubljenja ljudskih života za tu pogubnu politiku, što zbog tragičnih migracija nakon propasti te politike. Presude najviših međunarodnih sudova zadale su konačan udarac takvoj ideologiji, trajno je obilježivši kao zločinački poduhvat. Za političke zvaničnike Republike Hrvatske, umjesto antidejtonskog miješanja u unutrašnja pitanja susjedne države, bilo bi puno korisnije da objektivno analiziraju zašto su brojne ugledne međunarodne institucije i organizacije javno prozvale pojedine političke faktore u Republici Hrvatskoj zbog oživljavanja totalitarnih ideologija. O tome posljednjih godina govore i pišu brojni uticajni svjetski mediji (CNN, BBC, Associated Press, AFP, Der Spiegel, Der Standard, The Guardian i mnogi drugi).Gospodine Milanoviću, Dobronamjerno i otvoreno Vas pozivam da, u interesu građana naših država, izaberete konstruktivan dijalog, pristojan rječnik, ekonomsku i političku saradnju, razumijevanje i međusobno poštovanje. Zajedno s predstavnicima državnih organa vlasti Bosne i Hercegovine, Vi bi trebalo da budete pozitivan i konstruktivan faktor međudržavne saradnje, a ne populistički promotor trajno poražene velikodržavne ideologije koja je Bosnu i Hercegovinu zavila u crno, a Republici Hrvatskoj ostavila crnu mrlju na obrazu. Ako se, pak, i dalje odlučite da jezikom prijetnji, uvreda i ucjena komunicirate s državom Bosnom i Hercegovinom nemojte nikada smetnuti s uma da je to Sizifov posao. Bosna i Hercegovina je nepokoriva i slobodarska država koja je uvijek znala cijeniti iskrene prijatelje, ali i država koja se nikada nije bojala svadljivih i arogantnih političara", napisao je Bećirević.