Svijet

Bivši ambasador u Rusiji: “Putin je spreman na sve. On ne vjeruje ni svojim ljudima!”

Od siromašnog dječaka do čovjeka od kojeg strepi cijeli svijet. Vladimir Putin je najdugovječniji ruski vođa nakon Staljina, na dobrom je putu da ga prestigne.

Do kraja mandata ima još dvije godine, a promijenio je zakon pa na vlasti, ako pobijedi na izborima što mu do sad nije bio problem, može biti do svoje 84 godine.

Iracionalna odluka

Privatni život skriva, a biografija mu je puna anegdota, doduše uz pitanje što je izmišljeno, a što stvarno.

O ruskom predsjedniku za RTL je govorio bivši hrvatski ambasador Božo Kovačević.

Tko je Vladimir Vladimirovič Putin kojeg neki zovu i ruski car?

"Nakon što je donio iracionalnu odluku napada Ukrajine gotovo da je sve moguće. Ja ne znam na što je spreman, ali budući da je počeo prijetiti nuklearnim oružjem možemo zaključiti da je spreman na sve", kaže Kovačević.

Bivši ambasador je imao priliku razgovarati s njim nekoliko puta.

"Prije se moglo osjetiti da je Putin čovjek kojem je stalo do njegove zemlje i do blagostanja njegovih građana. Bio je čovjek koji je maksimalno zastupao interese Ruske federacije. Cijena koju je Rusija platila, a da bi on ekonomski i politički stabilizirao zemlju bila je gubitak demokracije i nepoštivanje demokratskih standarda, ali je on ostvario ono što je većina građana od njega očekivala", objašnjava Kovačević.

"Roditeljima je omogućio da vjeruju da će njihov djeca živjeti bolje nego oni", dodaje Kovačević govoreći o Putinu kakav je bio prije kao vođa.

Sada je Putin učinio potez zbog kojeg će građani Rujsije opravdano misliti da im djeca neće živjeti u boljem svijetu, kaže Kovačević, i on će postati predsjednik kojeg Rusi ne vole, u najmanju ruku.

Kovačević kaže kao je pitanje vlada li sam i može li itko imati ikakav utjecaj na njega pitanje od milijun dolara. Putin je okružen ljudima s kojima je godinama surađivao.

Ključni problem

"Putin svoje ljude koje je doveo na određena mjesta ne sluša i ne vjeruje im. U ovom ratu mora se oslanjati na ministra odbrane Šojgua koji nije čovjek iz Putinovog tima 90-ih godina.

On je sovjetski čovjek, veteran iz Afganistana. On je još '92 bio na poziciji ministra. Budući da je sovjetski čovjek, a obnavljanje Saveza je nešto na što se Putin poziva, zato ga Šojgu vjerno služi", smatra Kovačević koji je ima i priliku upoznati i Šojgua.

Bivši hrvatski ambasador kaže kako misli da ljudi u Putinovom najbližem krugu ne smiju mu proturječiti.

Ruska invazija na Ukrajinu ulazi u drugi mjesec, hoće li sve biti gotovo do 9. maja, za Rusiju važnog datuma, Dana pobjede?

"Može završiti ako Putin tako odluči. U ovom razdoblju do 9. maja ključan je problem kako nedvojbeni poraz koji je ruska vojska već doživjela, a koji će što duže traje invazija biti sve uvjerljiviji, kako taj poraz predstaviti kao pobjedu. Očito je Putinu važno da deklarira pobjedu unatoč tome što je bio poraz", kaže Kovačević.

Ako ruska javnost shvati da je akcija u Ukrajini bila neuspješna to u pitanje dovodi položaj Putina u Rusiji, kaže bivši ambasador, i ako rat potraje u pitanje se dovodi i opstanak Ruske federacije kao države.

Pregovori između Putina i Zelenskog nisu izgledni, tvrdi Kovačević i dodaje da bi svjetski čelnici trebali staviti pritisak na Putina, ali ne na način na koji je to učinio Biden prozivajući ga zločincem jer ste tako isključili mogućnost da s njim pregovarate, a Putin jedino dostojnim za pregovaranje smatra Sjedinjene Američke Države.

"Ako Putin pregovara sa Zelenskim to je za njega zapravo poraz", zaključuje Kovačević.