Svijet

Bliski Putinov saradnik dosad najoštrije udario po Poljskoj: ‘Lažljiva i odvratna zajednica političkih imbecila!’

Bivši ruski predsjednik, premijer i sadašnji zamjenik predsjednika ruskog Vijeća sigurnosti te jedan od najbližih saradnika Vladimira Putina, Dmitrij Medvedev, koji od početka ruske invazije na Ukrajinu pripomaže propagandi Kremlja i nagovještava sljedeće korake Putinova režima, napisao je na svom kanalu na Telegramu 'esej' o Poljskoj, kojim pojačava ruski pritisak na ovu zemlju.

U svojevrsnoj mješavini historijskog osvrta na panslavizam te uvreda i uvijenih prijetnji poljskoj vlasti, Medvedev se nadovezuje na prošlosedmični tekst objavljen u listu Pravda, u kojem je Poljska nazvana 'hijenom Evrope' i poziva se na njezinu 'denacifikaciju'.

Rusima, naime, smeta to što je poljski premijer Mateusz Morawiecki predvodio posjetu podrške Ukrajini u kojemu su mu se pridružili slovenski kolega Janez Janša te češki Petr Fiala. Poljska je također zemlja koja je primila najveći broj izbjeglica iz Ukrajine - njih preko dva miliona - te tako snažnim humanitarnim impulsom u drugi plan uspjela staviti zamjerke EU na temu vladavine prava.

Medvedev naziva Poljsku 'najdražom evropskom državom koja juri ispred evropske parne lokomotive' te upoređuje odlazak Morawieckog i potpredsjednika vlade Jaroslawa Kaczynskog u Kijev s Lenjinovim odlaskom iz Rusije tokom Oktobarske revolucije.

'Otputovao je u Kijev posebno čuvanim vlakom. Gotovo kao Vladimir Iljič u blindiranom automobilu s njemačkim novcem', neskriveno sarkastično piše Medvedev.

'Razgovarali su sa Zelenskim, obećali prijateljstvo i pomoć te 'derusifikaciju' evropske privrede. Lagali su, naravno… Kada je Rusija u pitanju, Poljska se doslovno grči od 'fantomskih bolova'… Poljska propaganda je najzlobniji, najvulgarniji i najvrsniji kritičar Rusije. Zajednica političkih imbecila', nastavlja bivši ruski predsjednik i prebacuje se na teren ruske 'denacifikacije' Poljske:

'Unatoč tome što kod nas nije uobičajeno prešutjeti ni najmračnije stranice zajedničke historije, u Poljskoj sanjaju o zaboravu periodu Drugog svjetskog rata. Prije svega, onih sovjetskih vojnika koji su pobijedili fašizam, protjerali osvajače iz poljskih gradova i nisu im dopustili da dignu u zrak Krakow, oslobodili zarobljenike Auschwitza i Majdaneka. Historija se sada iznova iscrtava, spomenici se ruše. No fašistička okupacija otvoreno se izjednačava sa 'sovjetskom'. Teško je smisliti lažljiviju i odvratniju retoriku, ali Poljaci uspijevaju u tome', oštar je Medvedev.

Prisjećajući se toga da je proglasio dan žalosti u Rusiji nakon što se iznad Smolenska srušio avion u kojemu je smrtno stradao poljski predsjednik Lech Kaczynski, Medvedev inzistira na tome da u Rusiji nema i nikad nije ni bilo antipoljskog sentimenta.

'Međutim političke elite, predvođene strankom PiS Kaczynskog br. 2, pod kontrolom američkih gospodara, učinile su sve da blokiraju normalne odnose. Sada su interesi građana Poljske žrtvovani rusofobiji ovih osrednjih političara i njihovih prekooceanskih lutkara s jasnim znakovima senilnog ludila. Odluka o odustajanju od kupnje ruskog plina, nafte i ugljena, protivljenje Sjevernom toku 2 već su nanijeli ozbiljnu štetu privrede ove zemlje. Sada će biti samo gore. Šta će građani time dobiti? Apsolutno ništa. Ali prije ili kasnije shvatit će da mržnja prema Rusiji ne jača društvo, ne doprinosi dobrobiti i spokoju. I obrnuto: privredna saradnja s našom zemljom korisna je za Poljake, ljudske veze su neophodne, a kulturna i znanstvena razmjena između rodnih mjesta Puškina i Mickiewicza, Čajkovskog i Chopina, Lomonosova i Kopernika je od vitalnog značenja. I najvjerovatnije će tada napraviti pravi izbor - sami, bez poticaja i pritiska prekomorskih elita koje boluju od demencije', zaključuje Medvedev.