Svijet

Bolest na ekranu: Pogledajte kako ruske televizije prenose vijesti o invaziji Ukrajine

Najbolja ilustracija kako ruska televizija prikazuje alternativnu stvarnost, ono je što je prikazano u utorak u 17 sati po lokalnom vremenu.

Dok je BBC World počeo izvještavanje o ruskim napadima na TV toranj u ukrajinskom glavnom gradu Kijevu, ruski državni mediji objavili su da su sami Ukrajinci odgovorni za napad na svoje vlastite gradove.

Šta, dakle, ruski gledatelji o ratu mogu doznati gledajući ruske državne medije? Koje poruke im se šalju putem radio valova? BBC je sastavio popis onoga što se u utorak, 1. marta, moglo vidjeti na ključnim ruskim TV kanalima pod kontrolom Kremlja i njihovih korporativnih saveznika.

Emisija 'Dobro jutro' na Kanalu 1 kojeg kontrolira država, jednom od najgledanijih ruskih TV kanala, običnom će se gledatelju činiti posve nalik sličnim emisijama koje se emitiraju i u drugim državama, s mješavinom vijesti, kulture i lagane zabave.

U utorak je uobičajen raspored emitiranja prekinut u 5:30 po moskovskom vremenu. TV voditelj je objasnio da je TV raspored promijenjen 'zbog dobro poznatih razloga', te da će biti više vijesti i izvještaja o trenutnim događanjima. Kratki pregled vijesti sugerirao je da su izvještaji o Ukrajinskim snagama koje su uništile rusku vojnu opremu lažne i imaju namjeru 'zavesti neiskusnog gledatelja'.

'Snimke koje kruže internetom ne mogu se nazvati nikako drugačije nego lažnima', objašnjava voditelj dok se gledateljima prikazuju fotografije onoga što je opisano kao 'nesofisticirana virtualna manipulacija'.

Samo o Donbasu, ostalo ništa

Nešto kasnije toga jutra, u 8:00 po moskovskom vremenu, uslijedio je pregled vijesti na kanalu NTV, u vlasništvu Gazproma, kompanije pod kontrolom Kremlja. Vijesti su gotovo u potpunosti bile koncentrirane na događanja u Donbasu, regiji na istoku Ukrajine gdje je 24. februara, prema riječima ruske strane, ta država započela 'specijalnu vojnu operaciju' kako bi 'demilitarizirala i denacificirala' Ukrajinu.

Nije bilo ni riječi o zlokobnom, kilometrima dugom konvoju koju kroz Bjelorusiju napreduje prema ukrajinskom glavnom gradu Kijevu, iako je upravo to bila glavna vijest na BBC Radio 4 niti pola sata kasnije. 

'Počinjemo s najvažnijim vijestima iz Donbasa. Borci LNR-a (Narodne republike Luhansk) nastavljaju napad nakon što su prevalili put od tri kilometra, dok su borci DNR-a (Narodne republike Donjeck) putovali 16 kilometara', kaže voditelj NTV-a.

Voditelj se referira na pobunjenike koje podržava Moskva i koji kontroliraju Donjeck i Luhansk još od ruske intervencije u tom dijelu Ukrajine prije osam godina.

Na kanalima Rusija 1 i Kanal 1 - najpopularnijim tv kanalima koji su oboje pod kontrolom države - ukrajinske se snage optužuje za ratne zločine u regiji Donbas. Prema njima, prijetnja civilima u Ukrajini ne dolazi od strane ruskih snaga, već od 'ukrajinskih nacionalista', kazao je voditelj na Rusiji 1. 

'Koriste civile kao živi štit, namjerno postavljajući raketne sisteme u stambena područja čime potiču granatiranje gradova u Donbasu.'

Voditelj Kanala 1 objavljuje da se ukrajinske snage 'spremaju granatirati stambene četvrti' i skladišta amonijaka kako bi 'isprovocirali civile i ruske snage'.

Rat se ne naziva ratom

Događanja u Ukrajini se ne nazivaju ratom. Umjesto toga, napad se opisuje kao operacija demilitarizacije koja cilja vojnu infrastrukturu ili 'specijalna (vojna) operacija kako bi se odbranile republike 'Donjeck i Luhansk'. 

Na svim TV kanalima pod kontrolom države, voditelj i reporteri koriste vrlo emotivan način izražavanja i prizore kako bi povukli 'historijske paralele' između ruske 'specijalne vojne operacije' u Ukrajini i sovjetske borbe protiv nacističke Njemačke. 

'Taktika pri kojoj nacionalisti koriste djecu kako štit nije se promijenila od Drugog svjetskog rata', kaže voditelj jutarnjeg programa na kanalu Rusija 1, sestrinskom kanalu Rusije 24.

'Ponašaju se kao fašisti u svakom smislu te riječi: neonacisti postavljaju svoju opremu ne samo pored stambenih zgrada, nego i u kućama u kojima se skrivaju djeca', dodaje reporter dok se prikazuje video potpisan s 'ukrajinski fašizam'.

Okrivljavanje Ukrajine

Ta tvrdnja slična je nedokazanim tvrdnjama Vladimira Putina koje je iznio prošle sedmice da Ukrajina koristi žene, djecu i starije osobe kao ljudski štit.

I dok se zapadni mediji pitaju ima li Putin poteškoća u ostvarivanju brzog napretka kakav je zamislio, ruski televizijski programi opisuju ruske operacije kao veoma uspješne. 

U redovitim izvještajima navodi se broj uništene ukrajinske opreme i oružja. 'Onesposobljeno je više od 1100 ukrajinskih infrastrukturnih objekata i uništeno više stotina komada opreme', navodi se u jutarnjem izvještaju. Ruske žrtve uopće se ne spominju.

Ruske jutarnje vijesti skoro uopće ne spominju rusku vojnu aktivnost u drugim dijelovima Ukrajine. Reporteri državnih televizija ne izvještavaju s mjesta događaja, iz Kijeva ili Harkiva, dva grada koji su pod najžešćim napadima. Umjesto toga, usredotočuju se na ruske trupe u Donbasu. 

No u poslijepodnevnom izdanju vijesti, NTV napokon spominje događaje koji dominiraju u višesatnom BBC-jevom izvještavanju - granatiranje Kijeva. 

Međutim, u izvještaju se kaže kako za to nije kriva ruska strana nazivajući vijesti 'lažnima'.

'Sudeći prema putanji projektila, udar je stigao iz smjera sjeverozapada gdje nema ruskih snaga', kaže reporter tokom vijesti u 16:00 sati po moskovskom vremenu. Četiri sata kasnije i u vijestima na kanalu Rusija 1, Ukrajinu se krivi za granatiranje. 

'Gađaju vlastite gradove'

'Gađaju Harkiv i onda kažu da su to učinili Rusi. Ukrajina napada svoje vlastite snage i o tome laže Zapadu. No je li moguće zavarati ljude?', pita se reporter.

Tokom vijest u 17:00 sati, voditeljica Rusije 1 ističe što je 'glavni cilj' u Ukrajini: 'Odbrana Rusije od prijetnji Zapada koji koristi ukrajinski narod u odmjeravanju snaga s Moskvom.'

Kako bi se odbranili od onoga što nazivaju 'lažnim vijestima i glasinama' koje kolaju uokolo, voditeljica najavljuje da ruske vlasti pokreću novu web stranicu na kojoj će biti objavljene 'samo istinite informacije'.

Medijsko nadzorno tijelo Roskomnadzor naložilo je TV stanicama da prate službeni narativ.

No razlike u tonu izvještavanja u utorak ipak je bilo. Iako su vijesti pretežno govorile o ukrajinskim ratnim zločinima, Vjačeslav Nikonov, voditelj blizak Kremlju koji na Kanalu 1 vodi emisiju 'Velika igra', prilikom odjave emisije govorio je o svojoj ljubavi prema Ukrajini. 

'Jako volim Ukrajinu, volim Ukrajince. Proputovao sam tu čitavu zemlju u više navrata. To je sjajna i prekrasna zemlja. U interesu je Rusije da to bude napredna, prijateljska zemlja. Naš cilj je pravedan. Mi ćemo pobijediti.'

No sve veći broj mladih Rusa informira se putem neovisnih web portala i društvenih mreža, a kako rat traje, pojavljuje se sve više fotografija i snimaka mrtvih vojnika i ratnih zarobljenika. Ruske vlasti na to reagiraju jačim pritiskom na nezavisne medije. 

Roskomnadzor je, tako, naredio TikToku da ukloni sav vojni i politički sadržaj u prijedlozima za maloljetnike te kaže kako je taj sadržaj 'najčešće izraženog antiruskog karaktera'. Također su zatražili od Googlea da ukloni ono što su opisali kao lažne informacije o gubicima ruske vojske, a Reuters izvještava da je Twitteru usporena brzina učitavanja zbog, kako kažu, 'lažnih izvještaja o specijalnoj vojnoj operaciji Moskve', te ograničen pristup Facebooku.

Ruskim medijima naloženo je da prilikom izvještavanja o invaziji, koriste samo informacije iz službenih izvora, te se od njih zahtijeva da uklone sve izvještaje koji se odnose na 'objavu rata' ili na 'invaziju'. Vlasti su zaprijetile visokim kaznama ili čak blokiranjem ako ne budu poslušali zahtjeve. Web stranica nezavisnog TV kanala Dožd i popularne radio stanice Eho Moskva blokirane su zbog navodnih poziva na ekstremizam i nasilje i 'sistematičnog širenja lažnih informacija o aktivnostima ruske strane'.