Svijet

Branitelje iz Azovstala Rusi odvode u zloglasne logore. Sudbina komandanata Azova još je nepoznata, no borcima se ne piše dobro

Ukrajinski strahovi za heroje odbrane Mariupolja se povećavaju kako se otkriva da je njih oko hiljadu već odvedeno u zloglasni 'koncentracijski logor' na teritoriju pod ruskom kontrolom.

Svjedoci kažu da je najmanje sedam autobusa sa zarobljenim ukrajinskim vojnicima iz Azovstala stiglo u grad Olenvika pod kontrolom ruskih snaga i proruskih separatista, gdje su smješteni u kaznenu koloniju. Ustanova koju nazivaju "Popravna zatvorska kolonija br. 52" i ranije se koristila za smještaj Ukrajinaca koje su ruske sigurnosne službe smatrale nepouzdanima i nelojalnima, a savjetnik gradonačelnika Mariupolja opisao je objekt kao "koncentracijski logor 21. stoljeća".

Dosadašnji zatvorenici, uključujući supruge ukrajinskih vojnika, ukrajinske novinare i bivše vladine službenike, svjedočili su da su ih tamo izgladnjivali, mučili i prijetili pogubljenjem. Na skučenom prostoru koji ima kapacitet smještaja za 850 ljudi sad boravi više od 3.000 zatvorenika. Ispitivanja agenata ruskog FSB-a mogu trajati satima, svjedoče izvještaji ukrajinskog povjerenika za ljudska prava, a cilj torture je da zatvorenici potpišu na papire kojima priznaju saradnju s ukrajinskim 'režimom'.

Neki od onih koji su podvrgnuti ispitivanjima jednostavno nestanu, svjedoče preživjeli, te ih prate glasine da ih premještaju u još gore zatvore kao što je ustanova zlokobnog imena Izolacija, također na području tzv. Donjecke narodne republike. U ovoj bivšoj tvornici mineralne vune, a kasnije sjedištu umjetničkog centra, UN je dokumentirao brojne slučajeve torture elektrošokovima, lažna pogubljenja i seksualno nasilje nad zatvorenicima. Objekt neprikladan za zatvor kao gulag funkcionira još od 2014., u improviziranim ćelijama nema zahoda ni vode, a nužda se obavlja u petolitrene limenke, prenosi Slobodna Dalmacija.

Brojne prostorije su pretvorene u mučilišta, zatvorenici su prisiljeni raditi za upravitelje te se redovno podvrgavaju batinama, a uskraćuje im se i hrana, voda i medicinska njega. Novinar Stanislav Asejev, koji je tamo proveo čak dvije godine, svjedočio je mučenjima koja su mnoge zatvorenike natjerala na samoubistva.

Službeni Kijev kaže da su branitelji Mariupolja nakon 82 dana brutalne ruske opsade pristali na predaju u ponedjeljak kasno navečer, pod uvjetom da će biti razmijenjeni natrag u svoju domovinu. Smatra se da UN i Crveni križ - koji su pomogli u provedbi evakuacije civila iz Mariupolja 10 dana prije - iz pozadine prate razvoj događaja kako bi osigurali poštivanje obećanja. Rusija tvrdi da je 959 vojnika dosad izvedeno iz fabrike, uključujući 694 u posljednja 24 sata. Slutnju njihova nepoštivanja dogovora podebljavaju vijesti iz ruskih političkih sfera, gdje ruski 'šešelji' i slični putinovski radikali traže da se bilo kakva razmjena zarobljenika prekine dok Ukrajinci koji su počinili ratne zločine ne budu 'privedeni pravdi'.

Ruski zastupnici u Dumi posebno su označili pripadnike pukovnije Azov neonacističkom grupom kojoj ništa ne smije biti oprošteno, pa su pojedini čak zbog njih tražili i povratak smrtne kazne. Nazivaju ih 'fašistima' i 'nižim od životinja'. Zamjenica ukrajinskog ministra odbrane Hana Maliar rekla je danas ipak kako su pregovori za njihovo oslobađanje u toku, ocjenjujući pozive iz Rusije na njihovo pogubljenje 'propagandom proizvedenom za domaću publiku'.

I ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je da su najutjecajniji međunarodni posrednici uključeni u planove za spašavanje boraca koji su još u tvornici. Među njima je i komandant Azova Denis Prokopenko, sigurno najveći 'ratni kapitalac' kojega bi se Vladimir Putin htio domoći. Prokopenko je u funkciji komandanta ostataka mariupoljskog garnizona nedavno objavio kako će poštivati odluku vojnog vrha o predaji zbog očuvanja što većeg broja života. Samo nekoliko dana prije bio je obećao da će se sa suborcima boriti do smrti, jer su sigurni da će biti ubijeni ili mučeni ako padnu u ruke Rusije.

Vojnici Azova odvedeni na područja pod kontrolom separatista

Prokopenko sa suborcima u ukrajinskoj je javnosti već postao moderna verzija slavnog spartanskog komandanta Leonide koji je izginuo sa 300 suboraca u neravnopravnoj bici kod Termopila, ali je time uspio spasiti svoju zemlju od nadiranja moćnih perzijskih osvajača. Jednako tako, čvrst ukrajinski otpor u Mariupolju koji je trajao više od 10 sedmica odgodio je planove Rusije da na brzinu zaposjednu ostatak Ukrajine i nanio goleme gubitke ruskim snagama. Ukrajina odvođenje svojih branitelja u rusko zarobljeništvo i dalje odlučno odbija nazivati predajom, već službeno tvrde da je garnizon iz Azovstala uspješno završio svoju misiju vezivanja ruskih snaga i da je sad pod novim komandama.

Glavno rusko istražno tijelo saopćilo je kako namjerava ispitati ukrajinske vojnike kako bi među njima "identificirali nacionaliste" i utvrdili jesu li bili umiješani u zločine. Međutim, glavni ruski tužitelj već je zatražio od Vrhovnog suda Ruske Federacije da ukrajinsku pukovniju Azov u cjelini proglasi terorističkom organizacijom, što jasno aludira na drugačiju sudbinu ovih boraca od ostatka garnizona. Vladimiru Putinu hitno treba trofej u bizarnoj operaciji tobožnje 'denacifikacije' susjedne zemlje. Iako je Mariupolj uspio razoriti i osvojiti, zbog nevjerovatno odlučnog i dugog otpora branitelja Azovstala u Moskvi je izostala svaka slast pobjede, pa i Ukrajina može slaviti jer je u međuvremenu konsolidirala sva druga ratišta i ruskom napredovanju zadala fatalan udarac.