Svijet

Burger King ‘odbija’ zatvoriti 800 restorana u Rusiji. Objasnili su zašto

Burger King pokušava obustaviti svoje poslovanje u Rusiji, ali to se pokazalo težim nego što su mislili.

"Poslovni partner koji kontroliše 800 restorana "odbio je" da ih zatvori", saopćila je kompanija.

Lanac hamburgera, u vlasništvu Restaurant Brands International (QSR), ima partnerstvo sa biznismenom Aleksandrom Kolobovim u Rusiji. RBI kontroliše samo 15% svog ruskog poslovanja Burger Kinga, a Kolobov je odgovoran za "svakodnevne operacije i nadzor" njegovih lokacija u zemlji, piše CNN.

To znači da Burger King ne može tek tako pucnuti prstima i zatvoriti radnju.

"Započeli smo proces vraćanja svog vlasničkog udjela u poslovanju," rekao je David Shear, predsjednik međunarodnih operacija RBI-a, u otvorenom pismu.

"Iako bismo to željeli učiniti odmah, jasno je da će za to trebati neko vrijeme na osnovu uslova našeg postojećeg sporazuma o zajedničkom ulaganju."

Za razliku od toga, McDonald's posjeduje više od 80% svojih restorana u Rusiji. To je znatno olakšalo izlazak iz zemlje. Shear je rekao da je RBI "zahtijevao" da zajedničko preduzeće odmah zatvori Burger King, ali je Kolobov "odbio da to učini".

Burger King je ušao u Rusiju prije otprilike deset godina, zajedničkim ulaganjem s Kolobovom, Investment Capital Ukraine i VTB Capital, ruskom bankom koja je pogođena sankcijama.

Shear je objasnio da ga "komplikovani pravni proces" sprečava da zatvori partnerstvo i preduzeća.

"Ne postoje zakonske klauzule koje nam dozvoljavaju da jednostrano promijenimo ugovor ili dozvolimo bilo kom od partnera da jednostavno odustane ili poništi cijeli sporazum", rekao je Shear. "Nijedan ozbiljan investitor u bilo kojoj industriji na svijetu ne bi pristao na dugoročne poslovne odnose sa slabim raskidnim klauzulama."

Prošle sedmice, Burger King je povukao korporativnu podršku iz svojih poslova u Rusiji, uključujući obustavu poslovanja, marketing i pomoć u lancu nabavke. Ovo dovodi u fokus probleme sa kojima se neke zapadne kompanije i banke suočavaju prilikom povlačenja iz Rusije, koje su zakomplikovane zajedničkim ulaganjima ili partnerstvima nad kojima nemaju potpunu kontrolu. Na primjer, franšiza Papa Johns (PZZA) u Rusiji odbio je zatvoriti oko 200 lokacija čak i nakon što je lanac pizza obustavio korporativnu podršku za to.