Kriminal

Čampara svjedočio protiv Osmice: OSA ne radi u interesu države već SDA, uhode sve koji ih kritiziraju

U Sudu BiH jutros je nastavljeno suđenje direktoru OSA-e Osmanu Mehmedagiću i službeniku ove agencije Muhamedu Pekiću.

Njih dvojica se sumnjiče za zloupotrebu položaja odnosno da su na nezakonit način istraživali ko je podnio anonimnu krivičnu prijavu protiv Mehmedagića.

Danas su svjedočili Ibrahim Međedović, šef Odjela za kontraobavještajno djelovanje OSA-e, Mirela Bubalo, savjetnika ministra unutrašnjih poslova FBiH i Aljoša Čampara, ministar unutrašnjih poslova FBiH.

"OSA smije plasirati dezinformacije"

Međedović je svjedočio na okolnosti pod kojima je OSA pokrenula operaciju izuzimanja materijala i snimaka koji su trebali otkriti identitet podnosioca krivične prijave protiv Mehmedagića.

Svjedok je istakao da je zadatak ovog dijela službe zaštita institucija BiH od prodara stranih tajnih službi i općenito zaštita državnih institucija.

On je kazao da je OSA operativnim saznanjima došla do informacija o tome da je neko podnio krivičnu prijavu protiv direktora OSA-e.

Kako je pojasnio, s obziorom na to da se vode "hibridni ratovi" protiv OSA-e i drugih državnih institucija odmah se krenulo u operaciju provjere.

On je kazao da je Muhamed Pekić ovlašten da ide u BH Poštu i donese informacije, ali nije znao objasniti zbog čega je baš Pekić išao po taj materijal.

Međedović je također potvrdio da sve operacije odobrava generalni direktor, to jeste Osman Mehmedagić.

I sudija Branko Perić je tražio da se objasni zbog čega se istražuje ko podnosi krivičnu prijavu protiv diretora, pa je svjedok ponovio priču o hibridnom ratu te podrivanju stabilnosti OSA i temelja BiH.

Tužilac Oleg Čavka pokušao je svjedoka navesti da objasni po kojem dijelu Zakona o OSA-i se ova operacija odvila i zašto još uvijek nije zatvorena.

Međutim svjedok nije znao detaljno dati odgovor, ali je rekao da operacija još uvijek traje jer se, navodno, istražuje pozadina cijelog slučaja.

Čavka je svjedoka pitao i na curenje informacija o ovoj operaciji OSA-e u medije.

Kako je poznato, portal Istraga.ba je objavio navodni identitet podnosioca prijave - Mirale Bubalo, što se kasnije ispotavilo kao netačno.

Svjedok je kazao da ne može komentirati curenje informacija i da o tome ne zna ništa, a rekao je i da OSA ne vodi istragu o tome kako su informacije procurile.

Na upit sudije Perića, Međedović je međutim kazao da OSA po zakonu ima pravo plasirati informacije u medije.

"Ne samo informacije, već i poluinformacije, dezinformacije kako bi dobili neku drugu, nama zanimljivu informaciju", rekao je Međedović.

Nakon njega svjedočila je Mirela Bubalo. Ona je objasnila kako je došlo do predaje anonimne krivične prijave te kakve posljedice trpi nakon objave njenog identiteta.

"Muž dobio otkaz, ja išla kod psihijatra"

Prvo je govorila o tome da je prilikom zaposlenja u FMUP upozorena od strane ministra Aljoše Čampare da bi se moglo svašta desiti s obzirom na njegov politički status u SDA i sukoba s direktorom OSA-e, ali da nije očekivala da će se sve ovo izdešavati.

"Nakon što su na portalu prijatelja Osmana Mehmedagića, Avde Avdića, objavljeni moji podaci, adresa i mapa puta do mog stana, počela sam dobivati razne poruke. Od toga da me treba silovati i zaklati pa nadalje. Imala sam nesanice i dobila sam alergiju od stresa. Kontaktirala sam ljekara i psihijatra. Užasno me bilo strah, jer sam tad živjela sama, a moj muž je radio u Banjoj Luci", navela je Bubalo.

Potom je ispričala da je njen muž nakon objave njenog identiteta u medijima, dobio otkaz.

"Radio je u Upravi za indirektno oporezivanje BiH i odmah je dobio rješenje o prestanu radnog odnosa kao državnog službenika. Tako nešto nije nikad zabilježeno. Čak imam informacije da je drugooptuženi Muhamed Pekić zvao njegovog nadređenog u UIO i tražio da se mom suprugu da otkaz", rekla je Bubalo.

Zbog svega je, kako je kazala, predala krivičnu prijavu protiv Mehmedagića i to potpisanu imenom i prezimenom.

Mehmedagićeva advokatica Senka Nožica potom ju je ispitivala o detaljima predavanja anonimne krivične prijave protiv njenog klijenta.

Bubalo je objasnila da je tu prijavu dobila od njoj nepoznatih osoba iz OSA-e.

"Prišla su mi dva čovjek koja rade u OSA-i dali to. Rekli su mi da znaju da sam Čamparina savjetnica, da njemu vjeruju. Ja sam to odmah odnijela svojoj najboljoj prijateljici Amini Ohranović koja je pravnica. Ona je to onda predala u poštu za Tužilaštvo BiH", rekla je Bubalo.

Čamparu je tome, kako je rekla, obavijestila tek dva ili tri dana nakon predaje anonimne krivične prijave u BH Poštu.

Nakon što je sve objavljeno u medijima, Bubalo je potvrdila da ju je Ohranović zvala i pitala šta se desilo, te da joj je ona prenijela poruku Čampare da se "ne sekira, jer nije ništa protivpravno uradila".

Potom je svjedočio Čampara.

On je kazao da je također dobio tu anonimnu prijavu i da ju je odmah proslijedio Federalnoj upravi policije (FUP).

Mehmedagić se miješao u kadrovsku politiku SDA

"Kao i sve druge prijave koje dođu, i tu sam tako proslijedio, jer ja nemam nikakvih operativnih nadležnosti", rekao je Čampara.

On je kazao da ne zna šta je FUP uradio dalje s tim, odnosno da ne zna zbog čega FUP to nije proslijedio Državnom tužilaštvu.

On je potvrdio iskaz Mirela Bubalo, odnosno kazao je da mu je ona rekla da su joj "neka dva momka iz OSA-e predali anonimnu krivičnu prijavu protiv Mehmedagića".

"Oni su valjda ohrabrani mojim kritičkim istupima protiv Mehmedagića shvatila da to mogu nama predati. Jer sam ja kritizirao rad OSA-e i to da je direktoru poništena diploma. Mireli sam rekao da je dobro postupila što je to poslala Tužilaštvu", rekao je Čampara.

Tužilac Čavka ga je pitao jesu li ti uposlenici OSA-e njemu mogli predati tu prijavu.

"Pa mogli su, ali tu postoji strah. Već dvije godine svi koji sa mnom imaju kontakt bivaju satanizirani od strane Mehmedagića. Odmah krenu sigurnosne provjere i ljudi imaju problem. Ili nas uhode, slikaju po kafama itd".

On je istakao da nije autore te krivične prijave i da on sve što misli javno kaže.

"Ja sam u medijima sve rekao šta mislim. Ja sam otvoreno rekao da mislim da OSA- ne radi u interesu države, već jedne partije".

Sudina Perić ga je pitao šta bi on uradio da dobije saznanje da je protiv njega podnesena prijava.

"Isto bih uradio. Svako u ovoj državi je podložan prijavi. Pa valjda zato imamo institucije i pravosuđe da kaže je li neko kriv ili nije. I ko god je kriv treba da odgovara".

Čampara je ispričao i zanimljiv detalj vezan za MUP KS.

"Pozvao me komesar Nusret Selimović i kazao da ga je zvao direktor Mehmedagić i da mu je rekao da znaju ko je predao tu anonimnu prijavu i da je ljut na njega što je to poslao Državnom tužilaštvu", naveo je Čampara.

Čavka ga je pitao zašto i FUP nije istu prijavu proslijedio Tužilaštvu BiH.

"Ne znam", rekao je Čampara dodajući da imaju informacije da je neko opstruiraju to.

Advokatica Senka Nožica pitala je Čamparu da li su njegovi kritički istupi protiv OSA-e krenuli nakon njegovih problema sa SDA.

Čampara je rekao da to nije tačno i da je on ranije govorio o tome, dok je još bio član SDA.

"Prija sam govorio da se direktor OSA-e ne može miješati u kadrovski politiku Kantonalnog odbora SDA. Ja sam i ranije kritizirao aferu 'Asim', u kojoj se prvooptuženi spominje kako sa Sarajlićem obilazi ljude kao u filmu Kum. I o aferi Respiratori sam govori", naveo je Čampara.