Naučnici britanskog Met Officea upozoravaju da je sistem okeanskih struja Zemlje u procesu slabljenja, iako je malo vjerovatno da će u potpunosti kolapsirati tokom ovog stoljeća.
Golfska struja, poznata kao dio šireg sistema struja nazvanog Atlantska meridionalna obrtna cirkulacija (AMOC), igra ključnu ulogu u regulaciji klime.
Globalne posljedice
Iako se u filmovima poput "The Day After Tomorrow" prikazuju dramatični scenariji trenutnog kolapsa, naučnici naglašavaju da će se bilo kakve promjene odvijati postepeno, tokom decenija. No, čak i oslabljena AMOC mogla bi izazvati ozbiljne klimatske promjene s globalnim posljedicama.
AMOC se često opisuje kao "okeanska pokretna traka", jer transportira toplu vodu iz tropskih krajeva prema sjeveru, osiguravajući umjerenu klimu u Evropi, Velikoj Britaniji i istočnoj obali SAD.
Prema dr. Jonathanu Bakeru, višem naučniku Met Officea, AMOC ima ključnu ulogu u održavanju stabilnosti klimatskog sistema:
"Bez AMOC-a, temperature u sjeverozapadnoj Evropi bile bi znatno hladnije. Iako naša studija pokazuje da potpuni kolaps u sljedećih 75 godina nije vjerovatan, AMOC će gotovo sigurno oslabjeti, što će donijeti klimatske izazove Evropi i ostatku svijeta."
Ako bi AMOC doista kolapsirao, to bi moglo dovesti do znatnog hlađenja sjeverozapadne Evrope i haotičnih vremenskih obrazaca širom svijeta, što bi utjecalo na poljoprivredne prinose i ekosisteme.
Iako potpuni kolaps ovog stoljeća nije vjerovatan, naučnici upozoravaju da bi i samo slabljenje AMOC-a moglo imati ozbiljne posljedice.
Dr. Baker ističe da bi slabija AMOC mogla: Promijeniti globalne obrasce padalina, što bi moglo izazvati suše ili poplave u nekim dijelovima svijeta. Negativno utjecati na morski ekosistem, jer bi se poremetili morski tokovi i raspodjela hranjivih tvari.
Ugroženi gradovi
Smanjiti sposobnost okeana da pohranjuje ugljik, što bi ubrzalo klimatske promjene. Povećati nivo mora duž istočne obale SAD, što bi ugrozilo priobalne gradove.
Profesor David Thornalley, klimatolog sa univerziteta College London, koji nije učestvovao u istraživanju, objašnjava:
"Kolaps AMOC-a mogao bi dovesti do ekstremnijih vremenskih uvjeta. Osim što bi temperature bile niže od prosjeka, očekivali bismo i češće zimske oluje zbog jačih zapadnih vjetrova."
Dodao je i da bi jače oluje i poplave mogle uzrokovati ljudske žrtve, pri čemu bi posebno ranjivi bili stariji i djeca zbog ekstremno hladnih zima.
Ipak, profesor naglašava da bi Velika Britanija bila manje pogođena od ostalih dijelova svijeta, dok bi u tropskim područjima došlo do pomicanja kišnog pojasa, što bi imalo razorne posljedice za poljoprivredu i opskrbu vodom.
"Milioni ljudi mogli bi biti pogođeni sušama, glađu i poplavama, a broj klimatskih izbjeglica dramatično bi porastao, što bi dodatno povećalo geopolitičke napetosti."
Kako bi procijenili rizik kolapsa AMOC-a, tim istraživača pod vodstvom dr. Jonathana Bakera koristio je 34 računarska modela kako bi analizirao kako ovaj sistem reagira na ekstremne promjene u emisiji stakleničkih plinova i porastu nivoa mora.
Njihovi rezultati, objavljeni u časopisu Nature, sugeriraju da će AMOC oslabjeti, ali vjerovatno izdržati klimatske promjene i neće kolapsirati u ovom stoljeću.
Jedan od ključnih faktora koji AMOC održava stabilnim su snažni vjetrovi nad Južnim okeanom, koji djeluju kao "moćna pumpa" i stalno povlače duboku vodu na površinu, osiguravajući da sistem nastavi funkcionirati čak i u uvjetima ekstremnih klimatskih promjena.
Novi uvid
Profesor Rowan Sutton, direktor Met Office Hadley Centra, koji nije bio uključen u studiju, smatra da istraživanje daje važne nove uvide u budućnost AMOC-a:
"Pokazuje da je AMOC otporniji na klimatske promjene nego što su neke prethodne studije sugerirale. Ipak, ne mijenja činjenicu da će oslabiti tijekom 21. stoljeća, što će imati značajan utjecaj na klimu."
Iako potpuni kolaps AMOC-a nije realan scenarij u ovom stoljeću, naučnici naglašavaju da njegovo slabljenje donosi ozbiljne rizike.
Profesor Geoff Vallis, klimatski naučnik sa Univerziteta Exeter, upozorava da ovaj zaključak nije razlog za opuštanje:
"Smatram vrlo malo vjerovatnim da će moja kuća izgorjeti u narednim godinama, ali ipak plaćam osiguranje protiv požara. Na isti način, ne smijemo ignorirati rizike koje donosi globalno zatopljenje."
Iako filmovi poput The Day After Tomorrow dramatiziraju posljedice kolapsa AMOC-a, realnost je da bi čak i postepeno slabljenje moglo imati globalne posljedice na klimu, ekosisteme i ljudske živote. Naučnici ističu da smanjenje emisija stakleničkih plinova ostaje ključan faktor u usporavanju klimatskih promjena i očuvanju stabilnosti okeanskih struja.