Svijet

Čeličana je ukrajinska posljednja linija odbrane Mariupolja. Vojni analitičar: Moraju se boriti do kraja. Ako popuste, neće biti pošteđeni

Eksplozije su odjekivale i dim se dizao ove sedmice iz golemog kompleksa Azovstal u Mariupolju, jedne od najvećih čeličana u Evropi i posljednjim mjestom obrane grada koji tjednima opkoljavaju ruske snage. U Azovstalu su preostale, sve malobrojnije ukrajinske snage koje brane grad, u prvom redu pripadnici pukovnije Azov.

Metalurški kombinat Azovstal postao je apokaliptično uporište ukrajinskih snaga koje su brojčano nadjačane i opkoljene već sedam tjedana, otkako je počela invazija na Ukrajinu, piše Guardian.

Tvornica se nalazi u industrijskom području koje gleda na Azovsko more, na površini većoj od 11 kvadratnih kilometara, s bezbrojnim halama, visokim pećima i željezničkim kolosijecima.

"Azovstal je ogroman prostor s toliko zgrada da Rusi ondje jednostavno ne mogu pronaći ukrajinske snage", kaže Oleg Ždanov, vojni analitičar iz Kijeva. "Zato su Rusi počeli govoriti o pokušaju hemijskog napada; to je jedini način da ih istjeraju van", dodaje.

Ukrajinska strana saopćila je da provjerava informacije prema kojima su ruske snage već upotrijebile hemijsko oružje u Mariupolju. Separatisti koje podržava Rusija poriču da su koristili hemijsko oružje.

Tvornica je 'tvrđava u gradu'

U mirnodopsko vrijeme, željezara i čeličana Azovstal godišnje su proizvodili 4 miliona tona čelika, 3,5 miliona tona željeza i 1,2 miliona tona valjanog čelika. Azovstal drži Metinvest, kompanija na čijem je čelu Rinat Ahmetov, milijarder i najbogatiji čovjek u Ukrajini. Zamjenik komandanta ruskih separatista izjavio je u ponedjeljak na ruskoj državnoj televiziji da je Moskva zauzela 80 posto luke u Mariupolju, ali da se otpor nastavlja i da su sve ukrajinske snage pokušale se probiti prema tvornici Azovstal. Tvornicu je opisao kao "tvrđavu u gradu".

Grad brane ukrajinski marinci, pripadnici motorizirane brigade, brigada Nacionalne garde i pukovnija Azov, milicija koju su osnovali ekstremno desni nacionalisti, a kasnije je ušla u sastav Nacionalne garde. Upravo je Azovska pukovnija, čije je uništenje među glavnim ratnim ciljevima Moskve, povezana s Azovstalom, a jedan od njezinih osnivača, Andrij Bilecki, tvornicu je nazvao “tvrđavom Azov”.

“Pripadnici Azova zaista su na prostoru Azovstala. To je golemi kompleks s pogonima koji se ne mogu lako uništiti iz zraka pa Rusi koriste teške bombe", kaže za Guardian vojni analitičar Sergij Zgurec.

Protiv 14.000 ruskih vojnika bori se 3000 branitelja

Rusko ministarstvo odbrane saopćilo je u srijedu da se više od hiljada pripadnika ukrajinske 36. brigade marinaca, uključujući 162 časnika, predalo u Mariupolju. Ukrajina nije potvrdila tu informaciju. Oleksij Arestovič, savjetnik ukrajinskog predsjednika, kasnije je izjavi da su se marinci uspjeli probiti do pripadnika Azova u "vrlo rizičnom manevru".

"36. brigada je izbjegla da bude raskomadana i sada ima ozbiljne dodatne prilike, u biti dobila je drugu priliku", rekao je.

U gradu nema interneta i signala mobilnih telefona pa su informacije koje otamo stižu vrlo oskudne i nerijetko proturječne. Osim toga, Ukrajina čvrsto kontrolira informacije o broju vojnika i drugim osjetljivim temama koje bi mogle ugroziti njezinu odbranu. Bileckij je 20. marta rekao za ukrajinski medij NV da Mariupolj brani ukupno 3.000 boraca naspram 14.000 Rusa.

Maxar, privatna američka satelitska firma, uspjela je u utorak putem satelita zabilježiti teške borbe u Mariupolju. "Dim i vatra su primijećeni iz brojnih zgrada u zapadnom i istočnom dijelu grada, kao i u blizini tvornice Azovstal", saopćili su.

'Ako popuste, neće biti pošteđeni'

Obavještajni izvori rekli su za Reuters kako je teško reći koliko dugo ukrajinski branitelji grada mogu izdržati te da je ruskim snagama teško okupirati cijeli grad upravo zbog industrijskih kompleksa.

"Postoje sistemi tunela ispod tvornice čelika. Mariupolj je Putinu vrlo važan jer nakon tamošnje pobjede i predaje pukovnije Azov može reći da je "denacifikacija" uspješno okončana", kazao je isti izvor.

Dogradonačelnik Mariupolja rekao je u srijedu da Rusija planira proslaviti pobjedu u gradu 9. maja, na dan kada Moskva obilježava pobjedu nad nacističkom Njemačkom u Drugom svjetskom ratu. Vojni analitičar Ždanov smatra kako su šanse ukrajinskih snaga da probiju rusku opsadu vrlo male.

"Može se tek nagađati koliko zaliha imaju branitelji i koliko dugo mogu izdržati, ali drugog izlaza nemaju. Opkoljeni su sa svih strana i moraju se boriti do kraja. Ako popuste, neće biti pošteđeni", kazao je Ždanov za Guardian.