Vijesti

Centar za sigurnosne studije: SIPA je za Dodika postala pitanje od nacionalnog interesa

Imenovanje novog direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) još jednom potvrđuje činjenicu koliko su policijske strukture u BiH izložene pritisku s ciljem njihovog stavljanja pod političku kontrolu – saopćeno je iz Centra za sigurnosne studije.

U saopćenju se navodi da je sigurnost građana u nekom drugom planu, "ako takav plan uopće postoji, dok je mnogo bitnije instaliranje kadrova koji će biti usaglašeni s interesima vladajućih političkih elita".

"Nema sumnje da SIPA ima korektne potencijale u borbi protiv raznih oblika kriminaliteta, te ne čudi žestoka politička borba kako će se ti potencijali upotrebljavati i u kojem pravcu. Tako je SIPA, od policijske agencije kojoj se prijetilo zabranjivanjem pristupa teritoriju entiteta Republike Srpske, za Milorada Dodika, člana Predsjedništva BiH, postala pitanje od nacionalnog interesa, odnosno pitanje ravnopravnosti naroda u BiH", navodi se u saopćenju.

Dodaje se kako se "radi o klasičnoj obmani, jer ispada da su kadrovi iz reda srpskog naroda do sada imali ograničene mogućnosti u upravljanju tom policijskom agencijom".

Međutim, napominje se da su upravo zadnja dva direktora te agencije dolazili iz reda srpskog naroda.

"Ako se posmatra malo šira slika u vezi policijskih agencija na državnom nivou, dolazi se do suštinskog, kontinuiranog problema da su te agencije, odnosno njihove glavne rukovodeće pozicije, nacionalno predodređene. Tako je SIPA predodređena za Srbe, Granična policija BiH za Hrvate, a Direkcija za koordinaciju policijskih tijela za Bošnjake. I tu stvar profesionalizma već pada u vodu, jer stručnost u sigurnosnim pitanjima ne smije biti podložna nacionalnim okovima, posebno zato što su takve kategorije irelevantne u radu kriminalnih grupa", navode iz CSS-a.

Dodaju da je, što se tiče imenovanja rukovodilaca policijskih agencija na državnom nivou, potrebno "pospremiti" Nezavisni odbor čiji rad je definiran Zakonom o nezavisnim i nadzornim tijelima policijske strukture Bosne i Hercegovine.

"Radi se o tzv. nezavisnom tijelu Parlamentarne skupštine BiH koje je, između ostalog, nadležno za proces odabira kandidata za rukovodioce policijskih agencija. Međutim, ovo tijelo nema suštinsku snagu da odredi najboljeg kandidata za rukovodioca policijske agencije, već ministru sigurnosti BiH dostavlja spisak do maksimalno pet kandidata koji su bili uspješni tokom konkursne procedure. Ministar sigurnosti BiH, koristeći svoje diskreciono pravo ili prethodno postignuti politički dogovor, donosi prijedlog rješenja o imenovanju rukovodioca policijske agencije koji, potom, ide na potvrđivanje u Vijeće ministara BiH",  navodi se u saopćenju CSS-a.

Napominje se da "bez 'pospremanja', nećemo imati u potpunosti profesionalne i od političkog uticaja nezavisne policijske strukture, a što je imperativ za sigurnost društva i svih građana".