Četiri izazova za Lionela Messija u 2022. godini. Mogao bi ući u legendu…

Lionel Messi nije uživao u najboljem startu u 2022., jer je početak morao provesti u izolaciji zbog koronavirusa, ali Argentinac se sada vratio u Pariz i spreman je za brojne izazove koje mu donosi ova godina.

Za 34-godišnjeg nogometaša bi 2022. mogla postati jedna od najupečatljivijih godina u karijeri, nakon značajne 2021. u kojoj je osvojio Copa America, sedmu Zlatnu loptu i napustio Barcelonu.

Sada u Paris Saint-Germainu i sa Svjetskim prvenstvom na kraju godine, postoje novi izazovi za legendarnog napadača. Ova četiri su ključna, prenosi “Marca”.

Dominirati na domaćoj sceni

Kažu “u nogometu je sve moguće”, ali postoji samo djelić šanse da PSG ne osvoji naslov prvaka Francuske u sezoni 2021/2022. Trenutno vode ispred drugoplasirane Nice sa čak 13 bodova razlike na pola puta.

To znači da će Messi svojoj kolekciji dodati novu medalju za naslov prvaka, nakon što je deset puta osvojio špansku LaLigu sa Barcelonom.

Međutim, Argentinac želi igrati značajnu ulogu u svakoj utrci za naslovom, a do sada nije imao previše utjecaja u francuskoj ligi. Nastupio je u samo 11 utakmica i postigao jedan gol.

Iako je imao pet asistencija, navikli smo vidjeti Messija sa mnogo boljom statistikom, što će on sigurno pokušati ostvariti do kraja sezone.

Liga prvaka učinila bi ga herojem PSG-a

Iako nije blistao na domaćoj sceni, Messi je igrao na svom uobičajenom nivou u evropskoj Ligi prvaka. U tom je takmičenju zabio pet od svojih ukupno šest dosadašnjih golova za PSG.

Drugo mjesto u grupnoj fazi, međutim, znači da će se PSG boriti sa Real Madridom u osmini finala i Messi će morati biti u najboljem izdanju, pogotovo ako se slavni brazilski napadač Neymar ne bude oporavio do tih mečeva nakon povrede.

Argentinac će imati motiv ne samo da pobijedi velikog španskog rivala, već i da ode do kraja i osvoji ono što do sada klubu iz Pariza nije uspjelo. To bi bio Messijev peti trofej u elitnom takmičenju, a prvi za PSG, što bi ga učinilo legendom u očima navijača francuske ekipe.

San zvani svjetska titula

Messi obično slavi rođendan tokom Svjetskog prvenstva, ali to neće biti slučaj ove godine jer će se turnir u Kataru održati u novembru i decembru.

Kapiten Argentine svoj sljedeći rođendan slavit će 24. juna i na zimskom će turniru napuniti 35 i po godina.

Na jedinom velikom turniru koji mu nedostaje u impresivnoj karijeri, Messi će sigurno imati poseban motiv da ga pokuša osvojiti, pogotovo što će mu nastup u Kataru, s obzirom na godine, vjerovatno biti oproštajni na SP-u.

Nakon što je konačno osvojio trofej za Argentinu na prošlogodišnjoj Copa Americi, dio pritiska pao je s Messija.

Osma Zlatna lopta

Ako Messi osvoji Ligu prvaka ili Svjetsko prvenstvo, opet će biti favorit za osvajanje Zlatne lopte.

Ako to učini, to bi bila njegov osmi “Ballon d'Or” za igrača godine u svijetu, a prethodnih sedam je već rekord.