Vijesti

Cheruiyot i Hamel pobjednici 4. Sarajevo Marathona

U bh. prijestonici danas je u fantastičnoj atmosferi održan "Sarajevo Marathon", najveća maratonska utrka u Bosni i Hercegovini, na kojoj su nastupili trkači iz 41 države.

Prvo mjesto u maratonu na 42,195 kilometara u muškoj konkurenciji zauzeo je Laban Cheruiyot (Benedek-Team) iz Kenije koji je u cilj stigao u vremenu 2:20:54. Drugi je bio Mathew Kiptanii Kibet (Benedek-Team) iz Kenije s vremenom 2:20:56, a treći Emir Hastor (Atletski klub Goražde) iz BiH koji je utrku istrčao za 2.42:50.

Prvo mjesto u maratonu u ženskoj konkurenciji zauzela je Zoe Hamel (Grac Vrignes) iz Francuske, ali koja živi u Bosni i Hercegovini. Ona je u cilj ušla s vremenom 2:58:28. Drugo mjesto je osvojila Ruth Chemisto Matebo (Benedek-Team) iz Kenije u vremenu 3:12:29, a treća je bila Karolina Waśniewska (Biegiem Radom!) iz Poljske (3:17.16).

U muškoj konkurenciji u disciplini polumaraton (21.97 metara) prvo mjesto zauzeo je Kenijac Kennedy Kipkemoi Rono (Benedek-Team) sa vremenom 1:04:20, dok je na drugom mjestu bio njegov sunarodnjak Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (Benedek-Team) sa vremenom 1:04:23, a treće mjesto zauzeo je Turčin Murat Emektar (CISM Turkiye) sa vremenom 1:05:47.

U ženskoj konkurenciji u disciplini polumaraton pobijedila je Mađarica Rabecca Chepkwemoi sa vremenom 1:14:13. Drugo mjesto je osvojila Slovenka Jasmina Pitamič Vojska (CISM Slovenia) sa vremenom 1:22:42, a treće Srbijanka Nataša Ćulafić (CISM Serbia) sa vremenom 1:28:15.

Laban Cheruiyot, pobjednik u maratonu u muškoj konkurenciji, izjavio je da je veoma zadovoljan utrkom.

"Bila je teška utrka, iako nije bilo toliko vruće. Drago mi je da sam oborio rekord utrke", kazao je ovaj kenijski atletičar, dodajući da je prvi put u Sarajevu i da planira doći i sljedeće godine.

Zoe Hamel, koja je zauzela prvo mjesto u maratonu u ženskoj konkurenciji, istakla je da je uživala u utrci iako je bila dosta zahtjevna.

"Utrka je bila dosta teška, ali je bilo vrlo lijepo. Bilo je teško ali sam sretna utrkom", kazala je Hamel, koja je i ranije pobjeđivala na utrkama u Sarajevu gdje, kako je rekla, uživa svaki put.

Više od 1.700 prijavljenih učesnika trčalo je na jednoj od distanci: Maraton (42.195 metara), Polumaraton (21.97 metara), Memorijalna utrka "Osman Junuzović" (5.000 metara), Kids Run i Balkansko vojno prvenstvo u polumaratonu.

Manifestacija je počela u subotu, 6. maja, panel diskusijama na temu trčanja kao rekreativne i sportske aktivnosti.