Ekonomija

Cijene nafte nakratko dosegnule najviši nivo od 2014.

rastu cijene nafte

Cijene nafte porasle su u srijedu na međunarodnim tržištima prema 90 dolara, dotaknuvši nakratko najvišu razinu od 2014. godine, potaknute oskudnom opskrbom i geopolitičkim napetostima u Evropi i na Bliskom istoku.

Na londonskom je tržištu cijena barela u popodnevnoj trgovini porasla 1.37 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje, na 89.57 dolara, a nakratko je dotaknula i 89.60 dolara, najviši nivo od oktobra 2014. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 1.13 dolara višoj cijeni, od 86.73 dolara.

Američki predsjednik Joe Biden izjavio je u utorak da će, ako Rusija napadne Ukrajinu, razmotriti mogućnost uvođenja sankcija predsjedniku Vladimiru Putinu. Nemirno je i na Bliskom istoku gdje su jemenski Huti u ponedjeljak izveli raketni napad na bazu Ujedinjenih Arapskih Emirata.

"Zabrinutost zbog mogućih poremećaja u opskrbi s Bliskog istoka i iz Rusije potpiruje špekulacije s rastom cijena na tržištu nafte", rekao je Stephen Brennock iz PVM-a.

"Na tržištu baš i nema prostora za pad cijena zbog pojačanih napetosti između Rusije i Ukrajine i prijetnje infrastrukturi u Ujedinjenim Arapskim Emiratima", rekao je Hiroyuki Kikukawa iz Nissan Securitiesa.

Naglašavajući gotovo izjednačenu ponudu i potražnju, tjedno izvješće Američkog instituta za naftu (API) pokazalo je u utorak pad zaliha sirove nafte u prošlom tjednu za 872.000 barela, rekli su tržišni izvori. Službeni izvještaj američke vlade očekuje se tokom dana.

Investitori iščekuju i završetak sjednice američke centralne banke tokom dana jer se očekuje da bi mogla skicirati planove o podizanju ključnih kamatnih stopa u ožujku u sklopu preusmjeravanje fokusa na ublažavanje inflacije.

Pažljivo će pratiti i sastanak Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezinih partnera, najavljen za 2. februar, jer će na dnevnom redu ponovo biti povećanje proizvodnje.

OPEC+ postepeno je ublažavao rekordna ograničenja u opskrbi iz 2020., podižući iz mjeseca u mjesec ciljani nivo proizvodnje za 400.000 barela dnevno, iako je stvarno povećanje bilo skromnije jer su neke zemlje imale teškoća s dostizanjem odobrenih kvota.

U odvojenom izvješću OPEC je objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u utorak stajao 87.35 dolara, što znači da je pojeftinio 63 centa u odnosu na prethodni trgovinski dan.