Ekonomija

Cijene svakog mjeseca dramatično rastu, vlast ne nudi rješenja: Najviše novca treba nam za hranu i režije

Cijene osnovnih životnih namirnica u Bosni i Hercegovini posljednjih nekoliko mjeseci su značajno porasle. Trenutna situacija iz dana u dan sve više zabrinjava građane.

Zabilježen novi rast cijena

Svake sedmice se pojavljuju informacije o rastu cijena osnovnih životnih namirnica, ali i energenata i drugih proizvoda.

Prema posljednjim podacima koje je objavila Agencija za statistiku BiH, cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Bosni i Hercegovini mjerene indeksom potrošačkih cijena, u julu 2022.godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku su zabilježile rast za 0,7%.

Kako su naveli u svojoj zvaničnoj objavi, najveći rast cijena ponovo je primijetan u odjeljcima Hrane i bezalkoholnih napitaka.

"Posmatrano po odjeljcima prema namjeni potrošnje (COICOP), u julu 2022. godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku je zabilježen rast cijena u odjeljcima Hrana i bezalkoholni napici za 0,5%, alkoholna pića i duhan za 0,5%, stanovanje i režijski izdaci za 1,3%, namještaj i kućanski uređaji za 1,1%, zdravstvo za 0,2%, prijevoz za 1,7%, rekreacija i kultura za 1,6%, restorani i hoteli za 0,9% te ostala dobra i usluge za 0,9%.

Indeks potrošačkih cijena za juli / Foto: Printscreen

Marin Bago, predsjednik Udruženja potrošača za Raport je kazao kako su građani sve više zabrinuti kako će dočekati, ali i pregurati zimske dane.

"Zabrinjavajući su to podaci. Dakle, potrošačka korpa nam iznosi 2.800 KM, samo je pitanje mjeseca kada će doći do 3.000 KM. To je vjerujte mi jako zabrinjavajuće i alarmantno. Zvanični podaci govore da građani 40 posto daju novca za hranu. To nema niti u jednoj drugoj zemlji. Najviše se za hranu izdvaja i za to postoje dva razloga. Jedan je jer uvozimo 80 posto hrane, a drugi razlog je nekontrolirano povećanje cijena", kazao je Bago.

Političari nemaju rješenje

Između ostalog, dodao je kako trenutna 'politička granitura' ne garantuje bilo kakvo olakšanje za građane naše zemlje.

"Građani u Bosni i Hercegovini se već duži vremenski period odriču hrane, umjesto da protestiraju protiv onih koji ne znaju upravljati državom. Godinama unazad pratimo potrošačku problematiku i mogu samo da konstatujem da ona potrošačka košarica samo raste. Pravi ljudi i političari bi mogli da pomognu i da pronađu adekvatno rješenje, ali mi nemamo takvih ljudi. Sve se ovo dramatično odražava na živote građana. Pitanje je kako će ovo završiti...", kazao je Bago za Raport.

Bago: Političari ne žele da pomognu

Bitno je istaknuti da je na godišnjem nivou u prosjeku zabilježen rast cijena od 16,7 posto.

"Posmatrano po odjeljcima prema namjeni potrošnje (COICOP), u julu 2022. godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku je zabilježen pad cijena u odjeljku odjeće i obuće za 4,7%. Na godišnjem nivou u prosjeku zabilježen rast cijena od 16,7%. Nivo cijena u julu 2022.godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine viši je za 16,7%. Prosječni rast cijena zabilježen je u odjeljcima hrana i bezalkoholni napici za 24,7%, alkoholna pića i duhan za 2,5%, stanovanje i režijski izdaci za 15,4%, namještaj, kućanski uređaji i redovno održavanje kuće za 10,4%, zdravstvo za 1,6%, prijevoz 34,2%, komunikacije za 0,9%, rekreacija i kultura za 8,7%, obrazovanje za 0,8%, restorani i hoteli za 10,8% te ostala dobra i usluge za 6,4%. Prosječni pad cijena je zabilježen u segmentu odjeća i obuća za 4,5 posto.", naveli su iz Agencije za statistiku BiH.