Politika

CIK o dinamici i procedurama objave izbornih rezultata: Pojasnili kakav je protokol

Proteklih nekoliko dana svi se žale na Centralnu izbornu komisiju zbog sporog objavljivanja rezultata Općih izbora u našoj zemlji.

Upravo o dinamici i proceduri objave preliminarnih, utvrđenih i potvrđenih izbornih rezultata, rokovima za podnošenje prigovora i žalbi na izborne rezultate te zahtjevima za ponovno brojanje u podcastu Centralne izborne komisije govorio je Ahmet Šantić, član Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine.

"Odmah po završetku izbornog procesa pristupa brojanju rezultata glasova na redovnim biračkim mjestima. Birački odbori utvrđuju definišu sve one rezultate izbora koji su se praktično do nekih kasnih sati uspjeli izbrojati. Centralna izborna komisija od 24 sata tek raspolaže nezvaničnim, nekompletnim preliminarnim rezultatima", kazao je Šantić.

Dodao je kako se primjedbe i žalbe mogu podnositi tek kada CIK utvrdi rezultate.

"Kako se suksesivno utvrđuju rezultati u glavnom centru za brojanje oni se pridodaju ovim rezultatima koji su utvrđenim na redovnim biračkim mjestima. Tek kada svi rezultati i sa redovnih i ovih pet kategorija glasačkih listika prikupe može se primjenjivati da CIK donese odluku o utvrđivanju i objavi izborni rezultat. Način podnošenja zahtjeva za ponovno probajanje imaju Općinske / gradske komisije, politički subjekti, stranke, koalicije, nezavisne kandidati... Svi zahtjevi moraju biti dobro opremljeni, trebaju biti opravdani kako bi zahtjevi bili razmatrani", kazao je Šantić, te dodao:

"Praksa je pokazala da u ovoj prvoj fazi brojanja rezultata da CIK u 24 sata raspolaže rezulatatima sa redovnih biračkih mjesta. U glavnom centru dok rezultati pristižu sa redovnih biračkih mjesta, broje se glasovi pet kategorija uporedo. Tu se stvara možda jedan vakum, odnosno percepcija javnosti da ne možemo objaviti rezultate u nekom razumnom vremenskom roku. Glasački listi birača iz inostranstva treba da stignu pet dana najkasnije od održavanja izbora. Kako oni sukcesivno pristižu, slijedi proces njihove verfikacije koji uzima mnogo vremena", kazao je Šantić.