Politika

Članica CIK-a o novinama na izborima: Građani neka provjere da li na glasačkim listićima imaju pečat i potpis

Članica Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine Irena Hadžiabdić govorila je u novoobjavljenom podcastu "Opći izbori 2022" o ulozi, pravima i obavezama biračkih odbora te o novinama na biračkom mjestu na predstojećim oktobarskim izborima.

Kako je istaknula, biračke odbore imenuju općinske i gradske izborne komisije na prijedlog političkih subjekata. Jedan politički subjekat ima pravo na jednog člana u biračkom odboru, a balans se postiže javnom dodjelom pozicija članova biračkih odbora.

Kada su u pitanju obaveze članova biračkog odbora, naglasila je da su oni odgovorni za pravilnost i tajnost glasanja na određenom biračkom mjestu te za pravilno brojanje i evidentiranje glasova kao i osiguranje da cjelokupan birački materijal bude propisno spakiran i dostavljen općinskoj/gradskoj izbornoj komisiji.

Govoreći o novinama na ovim izborima, posebno je pozvala birače da u trenutku kada im se izdaju četiri glasačka listića za glasanje da provjere da li oni imaju pečat i potpis, što je uvedeno od ovih izbora kako bi se vršila bolja kontrola o broju izdanih glasačkih listića.

"Član biračkog odbora koji je zadužen za izdavanje listića dužan je staviti pečat na kojem je broj tog biračkog mjesta i potpisati se te uputiti birača na proces glasanja", pojasnila je Hadžiabdić.

Uz konstataciju da je u proteklim izbornim ciklusima zabilježen veliki broj primjedbi na rad biračkih odbora te da je CIK izrekao brojne prekršajne kazne, Hadžiabdić kaže da je i ovaj put izostala izborna reforma koja su se tiče jačanja integriteta i unapređenja izbornog procesa.

Ipak, CIK je pokušao napraviti poboljšanja kroz propisivanje detaljne procedure kojom je pojačan integritet i kontrola procesa u podzakonskim aktima.

Jedna od tih izmjena se odnosi na izvode iz Centralnog biračkog spiska te se sada broj birača koji su glasali upisuje u zapisnik o radu biračkog odbora tako da postoji prijepis broja birača sa svake stranice što je u ukupnom broju još jedan vid kontrole.

Ovaj put, dodaje Hadžiabdić, intenzivirana je saradnja s tužilaštvima u BiH kako bi se spriječile zloupotrebe poput krivotvorenja izbornog rezultata jer to ima obilježje krivičnog djela. Napravljen je operativni plan, a bit će angažirani i dežurni tužioci i u stalnom kontaktu s CIK-om i općinskim izbornim komisijama.

Cjelokupan podcast moguće je pogledati na web stranici www.izbori.ba, youtube kanalu https://bit.ly/3l3Zd11 i Twiteru https://twitter.com/IZBORI_BA.

U okviru projekta kojeg Centralna izborna komisija BiH realizira uz podršku Udruženja izbornih zvaničnika u BiH i Ambasade Švicarske u BiH u periodu od maja do novembra 2022. godine bit će objavljeno 14 podcasta (po dva mjesečno).

Svaki od 14 podcasta će biti fokusiran na konkretan segment izbornog procesa u kojima će se dati odgovori na najčešće postavljena pitanja, saopćeno je iz CIK-a.