Svijet

CNN: Kraj mračne ere na Bliskom istoku

Kada su Saudijska Arabija i Iran u petak zakopali ratnu sjekiru u Pekingu, to je bio trenutak koji je promijenio igru kako za Bliski istok oblikovan njihovim desetljećima starim rivalstvom, tako i za rastući utjecaj Kine u regiji bogatoj naftom, piše CNN u svojoj analizi.

Najava je bila iznenađujuća, ali očekivana. Dvije regionalne sile su u pregovorima o ponovnom uspostavljanju diplomatskih odnosa skoro dvije godine. Povremeno se činilo da pregovarači odugovlače, duboko nepovjerenje između dvije zemlje izgledalo je nepomično.

Iranski pregovori sa Saudijskom Arabijom odvijali su se u isto vrijeme kada su pregovori između Irana i Sjedinjenih Država o oživljavanju nuklearnog sporazuma iz 2016. posustajali. Činilo se da su rezultati oba niza pregovora o Iranu međusobno povezani – Rijad i Vašington su dugo hodali u korak oko vanjske politike.

Ali promjena u regionalnim savezima je u toku. Odnosi Saudijske Arabije sa SAD postali su zategnuti posljednjih godina, dok je položaj Kine porastao. Za razliku od Vašingtona, Peking je pokazao sposobnost da prevaziđe mnoga rivalstva koja se protežu na Bliskom istoku. Kina je uspostavila dobre diplomatske odnose sa zemljama širom regiona, vođene jačanjem ekonomskih veza, bez zapadnjačkih predavanja o ljudskim pravima.

U retrospektivi, Peking je godinama bio spreman da posreduje u najnovijem diplomatskom prodoru Bliskog istoka zahvaćenog sukobima, istovremeno naglašavajući sve manji regionalni utjecaj SAD.

"Dok će mnogi u Vašingtonu na pojavu kineske uloge posrednika na Bliskom istoku gledati kao na prijetnju, realnost je da stabilniji Bliski istok gdje Iranci i Saudijci nisu jedni drugima za gušu također koristi Sjedinjenim Državama", tvitao je Trita Parsi, izvršni potpredsjednik instituta Quincy sa sjedištem u Vašingtonu.

Parsi tvrdi da bi razvoj događaja trebao pokrenuti trenutak introspekcije u bliskoistočnu politiku Vašingtona. "Ono što bi trebalo zabrinjavati američke donosioce odluka je ako ovo postane nova norma: SAD postaju toliko duboko upletene u sukobe naših regionalnih partnera da naša manevarska sposobnost nestaje, a naša prošla uloga mirotvorca je u potpunosti ustupljena Kini", dodao je.

Sporazum od petka mogao bi najaviti kraj krvlju natopljene ere na Bliskom istoku. Rijad i Teheran su bili u ideološkim i vojnim sukobima otkako je iranska Islamska revolucija uspostavila antizapadnu, šiitsku teokratiju 1979. godine.

Te tenzije su počele eskalirati u regionalni proxy rat nakon što je američka invazija na Irak 2003. prerasla u građanski sukob, pri čemu su se i Iran i Saudijska Arabija borili za utjecaj u toj arapskoj zemlji bogatoj naftom.

Oružani sukob koji je sukobio militante koje podržava Saudijska Arabija protiv oružanih grupa koje podržava Iran preplavio je veći dio regije u deceniju i po koja je uslijedila.

U Jemenu, vojna kampanja koalicije predvođene Saudijskom Arabijom za gušenje pobunjenika koji podržavaju Iran pokrenula je jednu od najgorih humanitarnih kriza na svijetu. U Siriji je Iran podržao predsjednika Bashara al-Assada dok je brutalizirao svoj narod, samo da bi se njegove snage suočile s pobunjenicima koje podržavaju Saudijska Arabija i druge zemlje Zaljeva. I u Libanu, Iran i Saudijska Arabija podržali su različite frakcije, doprinoseći dvije decenije dugoj političkoj krizi koja je nanijela ogroman ekonomski i sigurnosni danak toj maloj istočnomediteranskoj zemlji.

Diplomatski odnosi su službeno prekinuti 2016. godine kada je Saudijska Arabija pogubila istaknutog šiitskog saudijskog sveštenika Nimra al-Nimra, što je dovelo do nereda u Teheranu da zapale saudijsku ambasadu.

No, niz ekonomskih problema izazvanih pandemijom i skupim ratovima možda je nagrizao apetit za sukobima, a saudijski i iranski zvaničnici kažu da su željni okrenuti stranicu tog mračnog poglavlja.

Čini se da detant ide daleko dalje od obnavljanja diplomatskih odnosa. Saudijski i iranski zvaničnici kažu da će također raditi na ponovnoj implementaciji desetljeća starog pakta o sigurnosnoj saradnji i oživljavanju još starijeg sporazuma o tehnologiji i trgovini.

To je rijetka dobra vijest za regiju koja se još uvijek potresa zbog njihovog rivalstva. Kako će se to odigrati – i da li može poništiti haos koji je izazvalo rivalstvo – ostaje da se vidi.

Ali analitičari kažu da je rastuća poluga Kine u regiji pomogla da se osiguraju opklade obje zemlje, mijenjajući sada zastarjeli politički račun koji je nekada činio zapadne prijestolnice najvjerovatnijim mjestom za prelomne regionalne sporazume.

"Kina je sada kum ovog sporazuma i s obzirom na strateški značaj Kine za Iran, to ima ogromnu težinu", rekao je Ali Shihabi, saudijski analitičar upoznat s razmišljanjem saudijskog vodstva, za CNN.

"Ako Iran prekrši ovaj sporazum, to će naštetiti njegovim vezama s Kinom koja je svoj puni prestiž stavila u 'tripartitni' sporazum."